Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty
REKLAMA
REKLAMA
Zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty
Świadczenia emerytalno – rentowe osób podejmujących zatrudnienie przed osiągnięciem wieku emerytalnego może zostać zmniejszone lub zawieszone po przekroczeniu określonego progu.
REKLAMA
W celu zweryfikowania, czy emerytura lub renta może być wypłacana w pełnej wysokości konieczne jest przekazanie zaświadczenia o przychodach emeryta lub rencisty.
Co powinno zawierać zaświadczenie?
W zaświadczeniu uwzględnia się wszystkie przychody, które stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. z tytułów z których powstaje obowiązek ubezpieczeń społecznych:
- umowy o pracę,
- umowy o pracę nakładczą,
- zatrudnienia w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
- umowy zlecenia (lub innej umowy o świadczenie usług, do której zastosowanie mają przepisy o zleceniu) albo współpracy przy zleceniu,
- umowy o dzieło (w przypadku umów oskładkowanych, czyli zawartych z własnym pracodawcą lub wykonywanych na jego rzecz),
- pracy wykonywanej na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- prowadzenia pozarolniczej działalności (w tym działalności gospodarczej) oraz współpracy przy jej wykonywaniu.
W zaświadczeniu nie uwzględnia się przychodów nie podlegających oskładkowaniu – określonych w rozporządzeniu składkowym (tj. rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).
Należy jednak pamiętać, że należy podać przychody, od których nie zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne, ale tytuł, z którego zostały wypłacone, stanowi tytuł do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Płatnik ma obowiązek sporządzić zaświadczenie o przychodzie za osoby zatrudnione, które mają ustalone prawo do emerytury. Nie dotyczy to osób, które m.in. osiągnęły powszechny wiek emerytalny przed podjęciem pracy zarobkowej lub przed 2023 r., niezależnie od rodzaju pobieranego świadczenia lub miały zawieszone prawo do emerytury lub renty - jeżeli zawieszenie wypłaty świadczenia trwało przez cały 2023 r.
Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!
Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty powinien przekazać sam ubezpieczony (świadczeniobiorca), ale także płatnik składek zatrudniający taką osobę.
Przepisy nie określają wzoru zaświadczenia – powinno ono jednak zawierać informacje, które pozwolą ZUS ustalić, czy w danym przypadku świadczenie emerytalno – rentowe powinno zostać zmniejszone lub zawieszone, tj. przede wszystkim:
- dane emeryta/rencisty (świadczeniobiorcy) – imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL,
- dane płatnika składek (nazwa, adres, NIP, REGON),,
- wysokość osiągniętego przychodu w wymiarze miesięcznym oraz rocznym;
- okres, na jaki emeryt/rencista został zatrudniony (na jaki umowa została zawarta), wymiar czasu pracy.
art. 103-106, art. 127 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1251; ost. zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1672
§ 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty - Dz.U. Nr 58, poz. 290; ost. zm. Dz.U. z 1997 r. Nr 47, poz. 310
Oprac. Małgorzata Kozłowska
radca prawny, specjalista i praktyk, od wielu lat zajmuje się prawem ubezpieczeń
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat