REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy utraconych w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy utraconych w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy utraconych w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem. Przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji Pracy podkreśla, że wstępna ocena reperkusji tragicznego obecnego kryzysu na palestyńskim rynku pracy przyniosła bardzo niepokojące wyniki, które tylko się pogorszą, jeśli konflikt będzie trwał.

Czym zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Pracy?

Oprócz podstawowych zadań MOP, takich jak:

Autopromocja
  1. tworzenie międzynarodowego prawa pracy, w formie konwencji i zaleceń, które zawierają minimalne standardy w zakresie podstawowych praw pracowniczych, takich jak: wolność związkowa, prawo do organizowania się, prawo do rokowań zbiorowych, zakaz pracy przymusowej i obowiązkowej, równouprawnienie w pracy i wykonywaniu zawodu;
  2. oferowanie współpracy technicznej, w tym promowanie międzynarodowych standardów pracy oraz udzielanie pomocy państwom członkowskim w dostosowaniu prawa krajowego do postanowień konwencji i zaleceń MOP oraz w realizacji założeń Agendy na Rzecz Godnej Pracy;
  3. promowanie rozwoju niezależnych organizacji pracodawców i pracowników, a także szkolenie członków tych organizacji.

do zadań MOP należy też reagowanie na bieżącą sytuację panującą na ryku pracy, spowodowaną m.in. czynnikami politycznymi i takimi sytuacjami jak: konflikty wojenne, stany nadzwyczajne czy wyjątkowe. MOP ma możliwość wydania raportów, przedstawienia swoich opinii i rekomendacji. Może wnioskować do przedstawicieli państw oraz różnych grup społecznych i organizacji o pomoc dla pracowników - znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, ekonomicznej i zawodowej. Nadrzędnym celem MOP jest bowiem ochrona praw pracowniczych i godności pracownika.

Ważne
POMOC MOP

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) zmobilizowała swoje zasoby wewnętrzne i przeznaczyła już około 1,1 miliona dolarów na interwencje w sytuacjach kryzysowych i gromadzenie wstępnych danych. Pracuje również nad przydzieleniem dalszych zasobów wewnętrznych w celu wdrożenia planu reagowania.

Co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy utraconych w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem

Dzielnice w Strefie Gazy zostały zniszczone, infrastruktura została poważnie uszkodzona, przedsiębiorstwa zostały zamknięte, doszło do wewnętrznych przesiedleń na dużą skalę, a brak wody, żywności i paliwa paraliżuje działalność gospodarczą.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) wydała swój pierwszy biuletyn na temat wpływu obecnego konfliktu izraelsko-hamasowego na rynek pracy i źródła utrzymania na okupowanych terytoriach palestyńskich.

W dniu 6 listopada 2023 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy poinformowała, że:

  • co najmniej 61% miejsc pracy, co odpowiada 182 000 miejsc pracy, zostało utraconych w Strefie Gazy od początku obecnej wojny między Izraelem a Hamasem;
  • konflikt w Strefie Gazy ma również wpływ na Zachodni Brzeg, gdzie szacuje się, że w tym samym okresie utracono 24%miejsc pracy, co odpowiada 208 tysiącom miejsc pracy.

MOP szacuje, że liczby te wzrosną w przypadku intensyfikacji operacji wojskowych w Strefie Gazy i dalszego rozwoju kryzysu humanitarnego w enklawie.

Kryzys humanitarny w Strefie Gazy a poważne konsekwencje dla rynku pracy

Kryzys humanitarny w Strefie Gazy ma poważne konsekwencje dla rynku pracy, perspektyw zatrudnienia i źródeł utrzymania w enklawie i na całym Okupowanym Terytorium Palestyńskim. Przedstawiciel MOP zajmujący się tą sprawą podkreśla, że:

"Nasza wstępna ocena reperkusji tragicznego obecnego kryzysu na palestyńskim rynku pracy przyniosła bardzo niepokojące wyniki, które tylko się pogorszą, jeśli konflikt będzie trwał (…) Trwające działania wojenne stanowią nie tylko ogromny kryzys humanitarny pod względem utraty życia i podstawowych potrzeb ludzkich, ale także kryzys społeczny i gospodarczy, który spowodował ogromne szkody w miejscach pracy i przedsiębiorstwach, a jego skutki będą odczuwalne przez wiele lat" - dyrektor regionalna MOP ds. państw arabskich Ruba Jaradat.

Pomoc dla pracowników i przedsiębiorców - apel o dostęp do pomocy humanitarnej

Organ Zarządzający MOP  ponowił apel o ułatwienie, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, pełnego, szybkiego, bezpiecznego i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej w celu trwałego dostarczania pomocy humanitarnej ludności cywilnej w całej Strefie Gazy.

MOP chce podjąć działania w odbudowie miejsc pracy i przedsiębiorstw, w połączeniu z inicjatywami w zakresie ochrony socjalnej.

Trzy etapy pomocy przez MOP dla pracowników i pracodawców

Międzynarodowa Organizacja Pracy przygotowała trzyetapowy program reagowania w celu zaradzenia wpływowi kryzysu na palestyński rynek pracy i źródła utrzymania.

Przykład
PIERWSZA FAZA

Ta faza już trwa, skupia się na pracach pomocowych. Wiąże się to z zapewnieniem pracownikom palestyńskim natychmiastowej pomocy, takiej jak programy wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Wśród pracowników są Gazańczycy, którzy stracili pracę w Izraelu po wybuchu obecnego konfliktu i utknęli na Zachodnim Brzegu.

Przykład
DRUGI ETAP

Drugi etap to faza przeglądu – obejmuje gromadzenie danych i analizę wpływu, aby pomóc w planowaniu, ustalaniu priorytetów i dostosowaniu interwencji.

Przykład
TRZECI ETAP

Etap odbudowy skupi się na tworzeniu miejsc pracy poprzez odbudowę infrastruktury wymagającej intensywnego zatrudnienia i inne środki, a także na środkach ochrony socjalnej oraz odbudowie miejsc pracy i przedsiębiorstw.

Aby zrealizować te etapy potrzebne są pieniądze, Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) ma zorganizować spotkanie dla partnerów rozwojowych. Podczas spotkania zostanie ogłoszony apel o 20 milionów dolarów na sfinansowanie realizacji całego trzyetapowego planu reagowania MOP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA