Co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy utraconych w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem
REKLAMA
REKLAMA
- Czym zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Pracy?
- Co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy utraconych w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem
- Kryzys humanitarny w Strefie Gazy a poważne konsekwencje dla rynku pracy
- Pomoc dla pracowników i przedsiębiorców - apel o dostęp do pomocy humanitarnej
- Trzy etapy pomocy przez MOP dla pracowników i pracodawców
Czym zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Pracy?
Oprócz podstawowych zadań MOP, takich jak:
REKLAMA
- tworzenie międzynarodowego prawa pracy, w formie konwencji i zaleceń, które zawierają minimalne standardy w zakresie podstawowych praw pracowniczych, takich jak: wolność związkowa, prawo do organizowania się, prawo do rokowań zbiorowych, zakaz pracy przymusowej i obowiązkowej, równouprawnienie w pracy i wykonywaniu zawodu;
- oferowanie współpracy technicznej, w tym promowanie międzynarodowych standardów pracy oraz udzielanie pomocy państwom członkowskim w dostosowaniu prawa krajowego do postanowień konwencji i zaleceń MOP oraz w realizacji założeń Agendy na Rzecz Godnej Pracy;
- promowanie rozwoju niezależnych organizacji pracodawców i pracowników, a także szkolenie członków tych organizacji.
do zadań MOP należy też reagowanie na bieżącą sytuację panującą na ryku pracy, spowodowaną m.in. czynnikami politycznymi i takimi sytuacjami jak: konflikty wojenne, stany nadzwyczajne czy wyjątkowe. MOP ma możliwość wydania raportów, przedstawienia swoich opinii i rekomendacji. Może wnioskować do przedstawicieli państw oraz różnych grup społecznych i organizacji o pomoc dla pracowników - znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, ekonomicznej i zawodowej. Nadrzędnym celem MOP jest bowiem ochrona praw pracowniczych i godności pracownika.
Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) zmobilizowała swoje zasoby wewnętrzne i przeznaczyła już około 1,1 miliona dolarów na interwencje w sytuacjach kryzysowych i gromadzenie wstępnych danych. Pracuje również nad przydzieleniem dalszych zasobów wewnętrznych w celu wdrożenia planu reagowania.
Co najmniej 61% (tj. 182 000) miejsc pracy utraconych w Strefie Gazy od początku wojny między Izraelem a Hamasem
Dzielnice w Strefie Gazy zostały zniszczone, infrastruktura została poważnie uszkodzona, przedsiębiorstwa zostały zamknięte, doszło do wewnętrznych przesiedleń na dużą skalę, a brak wody, żywności i paliwa paraliżuje działalność gospodarczą.
Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) wydała swój pierwszy biuletyn na temat wpływu obecnego konfliktu izraelsko-hamasowego na rynek pracy i źródła utrzymania na okupowanych terytoriach palestyńskich.
W dniu 6 listopada 2023 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy poinformowała, że:
- co najmniej 61% miejsc pracy, co odpowiada 182 000 miejsc pracy, zostało utraconych w Strefie Gazy od początku obecnej wojny między Izraelem a Hamasem;
- konflikt w Strefie Gazy ma również wpływ na Zachodni Brzeg, gdzie szacuje się, że w tym samym okresie utracono 24%miejsc pracy, co odpowiada 208 tysiącom miejsc pracy.
MOP szacuje, że liczby te wzrosną w przypadku intensyfikacji operacji wojskowych w Strefie Gazy i dalszego rozwoju kryzysu humanitarnego w enklawie.
Kryzys humanitarny w Strefie Gazy a poważne konsekwencje dla rynku pracy
Kryzys humanitarny w Strefie Gazy ma poważne konsekwencje dla rynku pracy, perspektyw zatrudnienia i źródeł utrzymania w enklawie i na całym Okupowanym Terytorium Palestyńskim. Przedstawiciel MOP zajmujący się tą sprawą podkreśla, że:
"Nasza wstępna ocena reperkusji tragicznego obecnego kryzysu na palestyńskim rynku pracy przyniosła bardzo niepokojące wyniki, które tylko się pogorszą, jeśli konflikt będzie trwał (…) Trwające działania wojenne stanowią nie tylko ogromny kryzys humanitarny pod względem utraty życia i podstawowych potrzeb ludzkich, ale także kryzys społeczny i gospodarczy, który spowodował ogromne szkody w miejscach pracy i przedsiębiorstwach, a jego skutki będą odczuwalne przez wiele lat" - dyrektor regionalna MOP ds. państw arabskich Ruba Jaradat.
Pomoc dla pracowników i przedsiębiorców - apel o dostęp do pomocy humanitarnej
Organ Zarządzający MOP ponowił apel o ułatwienie, zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, pełnego, szybkiego, bezpiecznego i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej w celu trwałego dostarczania pomocy humanitarnej ludności cywilnej w całej Strefie Gazy.
MOP chce podjąć działania w odbudowie miejsc pracy i przedsiębiorstw, w połączeniu z inicjatywami w zakresie ochrony socjalnej.
Trzy etapy pomocy przez MOP dla pracowników i pracodawców
Międzynarodowa Organizacja Pracy przygotowała trzyetapowy program reagowania w celu zaradzenia wpływowi kryzysu na palestyński rynek pracy i źródła utrzymania.
Ta faza już trwa, skupia się na pracach pomocowych. Wiąże się to z zapewnieniem pracownikom palestyńskim natychmiastowej pomocy, takiej jak programy wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Wśród pracowników są Gazańczycy, którzy stracili pracę w Izraelu po wybuchu obecnego konfliktu i utknęli na Zachodnim Brzegu.
Drugi etap to faza przeglądu – obejmuje gromadzenie danych i analizę wpływu, aby pomóc w planowaniu, ustalaniu priorytetów i dostosowaniu interwencji.
Etap odbudowy skupi się na tworzeniu miejsc pracy poprzez odbudowę infrastruktury wymagającej intensywnego zatrudnienia i inne środki, a także na środkach ochrony socjalnej oraz odbudowie miejsc pracy i przedsiębiorstw.
Aby zrealizować te etapy potrzebne są pieniądze, Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) ma zorganizować spotkanie dla partnerów rozwojowych. Podczas spotkania zostanie ogłoszony apel o 20 milionów dolarów na sfinansowanie realizacji całego trzyetapowego planu reagowania MOP.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat