REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty jubileuszowe dla pracowników. Czy to przychód z pracy czy darowizna?

Prezent jubileuszowy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sfinansowane ze środków obrotowych rzeczowe upominki dla pracowników z okazji jubileuszu ich pracy przekazywane przez pracodawcę podczas uroczystych spotkań nie stanowią przychodu ze stosunku pracy, od którego należny jest podatek dochodowy od osób fizycznych. Są one przedmiotem darowizny a zatem zasady opodatkowania tego świadczenia regulują przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn. To stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czy prezenty jubileuszowe dla pracowników to przychód ze stosunku pracy, czy darowizna – to przedmiot interpretacji indywidualnej dyrektora KIS z 13 października 2023 r., 0111-KDIB2-2.4015.99.2023.5.MM 0115-KDIT2.4011.361.2023.5.ENB. 

Autopromocja

Stan faktyczny

Pracodawca przekazuje swoim pracownikom upominki z okazji wieloletniego jubileuszu ich pracy. 

Upominki przekazywane są w postaci sprzętu. W zależności od jubileuszu są to: 

  • blender sportowy, 
  • odkurzacz, 
  • robot kuchenny, 
  • oczyszczacz powietrza itp. 

Wartość upominku waha się w zależności od jubileuszu od 160 zł do 1900 zł (wartość rynkowa produktu). Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości prezenty okolicznościowe mogą mieć inną postać. Nabycie upominku następuje ze środków obrotowych wnioskodawcy. Prezent nie stanowi dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji za wykonaną pracę.

Przekazywanie prezentu odbywa się w ramach uroczystych spotkań mających na celu uhonorowanie obdarowanych. Wraz z upominkiem przekazywane są oficjalne podziękowania poszczególnym obdarowanym. Ze względu na nieznaczną wartość przedmiotów umowa nie jest zawierana w formie aktu notarialnego a jej wykonanie następuje w ramach firmowych uroczystości za zgodą obdarowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otrzymywanie tego rodzaju prezentu przez pracowników nie wynika z zawartych umów o pracę, regulaminów lub innych aktów wewnętrznych wnioskodawcy. Obdarowany nie może dochodzić wydania przedmiotu planowanego prezentu na podstawie żadnego stosunku prawnego ani roszczenia.

Przekazywane pracownikom prezenty mają być formą gratulacji, a nie elementem wynagrodzenia, do zapłaty którego zobowiązany jest wnioskodawca na podstawie zawartej umowy o pracę. Celem wnioskodawcy jest sprawienie pracownikom przyjemności w ważnym dla nich dniu.

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy, upominki z okazji jubileuszu pracy nie muszą stanowić nieodpłatnego świadczenia ze stosunku pracy ze względu na charakter planowanej czynności mającej na celu nieekwiwalentne i jednostronne obdarowanie zasłużonych pracowników. Prezenty przekazywane pracownikom przez wnioskodawcę jako forma gratulacji, uhonorowania pracownika z okazji istotnego dla niego dnia, a nie forma dodatkowej gratyfikacji za rezultaty pracy, mogą stanowić darowiznę, a nie przychód ze stosunku pracy. 

Jak wskazano, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. W konsekwencji, darowizny te będą podlegać opodatkowaniu na podstawie ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, a na wnioskodawcy nie będą ciążyć obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Przedmiot darowizny nie będzie stanowił dodatkowego wynagrodzenia czy premii dla pracownika za wykonywane obowiązki, za realizację szczególnych i ważnych przedsięwzięć, ani bonusu za pozostawanie w stosunku pracy. 

Pracownicy nie oczekują też tego rodzaju świadczeń od wnioskodawcy w związku z ich zatrudnieniem. Darowizna jest formą gratulacji podejmowaną z inicjatywy wnioskodawcy. Ewentualny dodatkowy efekt motywacyjny, który może wystąpić w związku z darowizną, choć pożądany, nie jest głównym celem wnioskodawcy.

Stanowisko Dyrektora KIS

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Dyrektor KIS uznał, że skoro przekazywane pracownikom upominki z okazji jubileuszu pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn – to z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ich wartość nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. Zatem z ww. tytułu nie ciążą na wnioskodawcy obowiązki płatnika związane z obliczeniem, pobraniem i odprowadzeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych na podstawie art. 32 ust. 1 ww. ustawy.

Źródło: eureka.mf.gov.pl

Oprac. Bożena Goliszewska-Chojdak

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

REKLAMA

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

REKLAMA

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA