Kwartalna informacja o rynku pracy w II kwartale 2014 r.
03 wrz 2014
Z kwartalnej informacji o rynku pracy można dowiedzieć się o liczbie osób pracujących, bezrobotnych i biernych zawodowo w II kwartale 2014 r. Dokument zawiera porównanie z kwartałem poprzednim oraz z 2013 i 2012 r.
Niższe zasiłki chorobowe celników
02 wrz 2014
Dziś rząd zajmuje się przygotowywanym przez resort finansów projektem przewidującym zmniejszenie zasiłków chorobowych celników oraz połączenie organizacyjne urzędów i izb skarbowych. Czy zasiłki chorobowe celników będą niższe?
Nowy wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za II kwartał 2014 r.
02 wrz 2014
Prezes ZUS podał wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zewidencjonowanych na subkoncie za II kwartał 2014 r.
Nowy wskaźnik do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r.
02 wrz 2014
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale 2014 r. Ile wynosi?
Konferencja „Bogactwo rozwiązań - kapitałem firmy”
02 wrz 2014
Opieka nad dziećmi nie musi zamykać drzwi do kariery zawodowej. Szanse rodziców na rynku pracy wyrównują elastyczne formy zatrudnienia (EFZ). Czym są? Jakie przynoszą korzyści i jakie możliwości stwarzają - zarówno pracownikom, jak i pracodawcom?
Profilowanie pomocy dla bezrobotnych niezgodne z konstytucją?
01 wrz 2014
Przepisy dotyczące profilowania pomocy dla bezrobotnych mogą trafić do Trybunału Konstytucyjnego. Czy ograniczają równy dostęp do wsparcia ze strony urzędu pracy?
Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy - 18 września 2014 r.
01 wrz 2014
Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy, który odbędzie się 18 września 2014 r. w Bydgoszczy.
Wzrost bezrobocia wśród nauczycieli
01 wrz 2014
Niż demograficzny sprawia, że bezrobocie wśród nauczycieli stale wzrasta. Związek Nauczycielstwa Polskiego stara się znaleźć alternatywny sposób na wykorzystanie ich potencjału.
Nowe przepisy dotyczące ochrony cudzoziemców
01 wrz 2014
Z dniem 30 sierpnia 2014 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ochrony cudzoziemców. Nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce dostosowuje prawo polskie do norm unijnych.
Polscy specjaliści z zagranicznym doświadczeniem
01 wrz 2014
Polscy specjaliści angażowani są w realizację wielkich, międzynarodowych inwestycji infrastrukturalnych i transportowych. Dzięki temu Polska będzie mogła w przyszłości skorzystać z ich zagranicznego doświadczenia na przykład przy poprawianiu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
Vacatio legis na oskładkowanie umów zleceń
29 sie 2014
Czy okres vacatio legis na oskładkowanie umów zleceń jest niekonstytucyjny?
Wynagrodzenie minimalne dla cudzoziemców za wysokie
29 sie 2014
Wynagrodzenie minimalne, które cudzoziemiec musi osiągnąć, aby otrzymać zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie o wysokich kwalifikacjach jest za wysokie. Zdaniem Konfederacji Lewiatan 5475 zł to za dużo.
Zmiany w Kodeksie pracy - umowy na czas określony oraz okresy wypowiedzenia
29 sie 2014
Zmiany w Kodeksie pracy zapowiedziane przez ministra pracy i polityki społecznej popierane są przez prezydenta Pracodawców RP. Maksymalna umowa na czas określony wynosić ma 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia w tego typu umowach uzależnione będą od stażu pracy, co zbliży je do obowiązujących w przypadku umów bezterminowych.
Rok kształcenia zawodowego
29 sie 2014
Nowy rok to będzie rok kształcenia zawodowego. Zaniedbany dotychczas dział edukacji ma zostać dokładnie zbadany. Czy zaufanie do szkół zawodowych zostanie skutecznie odbudowane?
Kwoty przychodu ogłoszone do celów emerytalnych oraz zmniejszania i zawieszania emerytur i rent
28 sie 2014
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał w komunikatach wysokość kwot przychodu ogłoszonych do celów emerytalnych oraz zmniejszania albo zawieszania emerytur i rent.
Maksymalna umowa na czas określony i zrównane okresy wypowiedzenia
28 sie 2014
Na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że umowa o pracę na czas określony będzie mogła trwać maksymalnie 36 miesięcy, a okresy wypowiedzenia umów terminowych i nieterminowych zostaną zrównane.
Rekrutacja za pomocą wirtualnych rozmów
27 sie 2014
Rekrutacja za pomocą wirtualnych rozmów staje się coraz bardziej popularna. Dzięki wideokonferencjom, rozmowom telefonicznym i za pośrednictwem Skype'a można zaoszczędzić czas i sprawdzić większą liczbę kandydatów do pracy.
Emerytury wzrosną minimum o 36 zł
27 sie 2014
Rząd proponuje zachowanie waloryzacji procentowej świadczeń emerytalnych i rentowych przy ustaleniu progu minimalnego podwyżki emerytur na poziomie 36 złotych.
Renta socjalna również dla osób przebywających za granicą
27 sie 2014
W dniu wczorajszym, 26 sierpnia 2014 r., Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na mocy nowelizacji obywatele polscy, cudzoziemcy i ich rodziny będą mogli pobierać renty socjalne pomimo czasowego przebywania poza granicami Polski.
Nowe zasady opodatkowania wykorzystywania aut służbowych do celów prywatnych
27 sie 2014
Trwają prace Sejmu nad zmianami zasad opodatkowania wykorzystywania aut służbowych do celów prywatnych. Od przyszłego roku użytkowanie służbowych samochodów do celów prywatnych będzie prawdopodobnie opodatkowane ryczałtem.
Komunikat ZUS w sprawie wersji programu Płatnik
27 sie 2014
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od września 2014 r. dokumenty przygotowane w wersji 8.01.001 i 8.01.001A programu Płatnik nie będą przyjmowane do ZUS. ZUS informuje jednocześnie o właściwej wersji programu.
Lipiec kolejnym miesiącem spadku bezrobocia
26 sie 2014
Jak ogłosił Główny Urząd Statystyczny lipiec jest ko;lejnym miesiącu, w którym bezrobocie w Polsce spada. Stopa bezrobocia w lipcu obniżyła się do 11,9 procent. To o 0,1 punktu procentowego mniej niż w czerwcu.
Pracodawcy zrezygnują z umów zleceń
26 sie 2014
Trwają prace nad zmianami w oskładkowaniu umów-zleceń. Zdaniem ekspertów objęcie ubezpieczeniem społecznym umów-zleceń może spowodować wzrost kosztów pracy, a w konsekwencji EW związku z tym umowy cywilnoprawne staną się dla pracodawców mniej atrakcyjne niż umowy o pracę. W efekcie zwiększyć się może szara strefa nie liczba umów o pracę.
Polski rynek pracy atrakcyjny dla wyspecjalizownaych cudzoziemców
25 sie 2014
Większość zezwoleń na pracę cudzoziemców w Polsce dotyczy robotników wykwalifikowanych i pracowników przy pracach prostych. Pracę w Polsce podejmują jednak również cudzoziemcy będący wysoko wyspecjalizowanymi ekspertami, doradcami, informatykami i nauczycielami. Ponad połowa wniosków o pozwolenie na pobyt czasowy jest uzasadniona chęcią podjęcia pracy zarobkowej.
Polska wśród liderów spadku bezrobocia w UE
25 sie 2014
Stopa bezrobocia w latach 2007-2014 wzrosła w całej Unii Europejskiej. Jedynie w Polsce, w Niemczech i na Malcie odnotowano spadek bezrobocia - wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat.
Konferencja „Wyzwania HR” – 17 września 2014 r.
25 sie 2014
Zapraszamy na konferencję „Wyzwania HR”, która odbędzie się 17 września 2014 r. we Wrocławiu.
60 godzin pracy w tygodniu - problem 12% Polaków
22 sie 2014
Tygodniowa norma czasu pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Tymczasem aż 12% Polaków pracuje 60 godzin tygodniowo. W czym tkwi problem?
Szybkie oskładkowanie umów zleceń - ocena
22 sie 2014
Zbyt szybkie oskładkowanie umów zleceń może mieć negatywny wpływ na rynek pracy. Najbardziej narażone są osoby zatrudnione w sektorze "administrowanie i działalność wspierająca".
Wzrost zatrudnienia w innowacyjnych firmach
21 sie 2014
Zatrudnienie w Polsce szybciej rośnie w firmach tzw. nowoczesnej gospodarki. Innowacyjne firmy zatrudniają teraz chętniej niż pozostałe.
Leśnicy na umowach o pracę
21 sie 2014
Leśnicy, dotychczas powoływani i odwoływani przez nadleśniczego, będą zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Zmianę tę wprowadza nowelizacja ustawy o lasach.
35 dni urlopu wypoczynkowego od 2015 r.
20 sie 2014
35 dni urlopu wypoczynkowego zamiast 26 dni przewiduje przygotowywana unijna dyrektywa - tak twierdzi Gazeta Wrocławska. 35 dni urlopu wypoczynkowego miało zacząć obowiązywać od 2015 r. w krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat. Jak wiadomo, w Polsce wiek emerytalny został podniesiony.
Kontrole PIP u nadmorskich pracodawców
20 sie 2014
Okres wakacyjny powoduje wzrost zatrudnienia u nadmorskich pracodawców. Nie mogą oni jednak wykorzystywać tego okresu do nielegalnego zatrudniania pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła nad morzem 250 kontroli w branży turystycznej. Jakie były ich wyniki?
Wynagrodzenie i zatrudnienie w lipcu 2014 r.
20 sie 2014
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego podał wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i poziom zatrudnienia w lipcu 2014 r.
Staże i praktyki wysokiej jakości popierane przez pracodawców
20 sie 2014
Staże i praktyki wysokiej jakości popierane są przez pracodawców. Mogą przyczynić się do polepszenia obecnej sytuacji na rynku pracy spowodowanej niedostosowaniem kształcenia do potrzeb i wymagań rynku. Młodzi ludzie mają problem ze znalezieniem pracy i wielu przedsiębiorców nie może znaleźć odpowiednich pracowników.
Błędy w CV zmniejszają szanse na zatrudnienie
19 sie 2014
Pierwsze wrażenie zazwyczaj jest najważniejsze. Profesjonalni rekruterzy poświęcają na każde CV kilka sekund. Oznacza to, że tylko przeglądają życiorysy kandydatów i nie mają czasu na wnikliwą analizę. Błędy ortograficzne, stylistyczne, a także zdjęcie z wakacji zamiast profesjonalnego, mogą wykluczyć kandydata z procesu rekrutacji. Jak napisać CV, żeby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?
Czas pracowników z Ukrainy
19 sie 2014
Nadszedł czas pracowników z Ukrainy. W Polsce w niektórych branżach brakuje rąk do pracy, a kryzys na Ukrainie może przyczynić się do pozyskania pracowników z tego kraju.
Zamiana ZUS na KRUS
19 sie 2014
Na rynku pojawiają się oferty zamiany ZUS na KRUS. Wystarczy, aby przedsiębiorca ubezpieczony w ZUS kupił udział w gospodarstwie rolnym. Jako współwłaściciel mógłby przejść na KRUS.
Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu
18 sie 2014
Krajowy Program Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu, przyjęty przez rząd, ma przyczynić się do trwałego zmniejszenia ubóstwa i wykluczenia społecznego. Twórcom w szczególności zależy na stworzeniu nowych szans na rynku pracy, zmniejszeniu wykluczenia dzieci i młodzieży oraz wsparciu osób starszych i aktywnej integracji żyjących w ubóstwie.
Aż 70% Polek po 55 roku życia nie pracuje zawodowo
18 sie 2014
Większość Polek po 55 roku życia nie pracuje zawodowo. Tylko 30% kobiet kontynuuje karierę zawodową. Jakie są przyczyny rezygnowania z pracy przez kobiety po 55 roku życia?
Pracodawca może przerwać pracownikowi urlop
18 sie 2014
Okres wakacyjny nadal trwa. Pracownik powinien jednak pamiętać, że w szczególnych przypadkach może być wezwany przez pracodawcę do pracy nawet podczas urlopu wypoczynkowego. Kiedy przełożony może odwołać pracownika z urlopu?
Spada liczba wypadków przy pracy
14 sie 2014
Z informacji prezentowanych przez Państwowa Inspekcje Pracy wynika, że liczba wypadków przy pracy w Polsce znacznie spadła. Od początku bieżącego roku Państwowa Inspekcja Pracy kontrolowała 29 wypadków.
Międzynarodowe firmy działają na rzecz zatrudniania ludzi młodych
14 sie 2014
Bezrobocie wśród osób młodych jest najważniejszym problemem rynku pracy. Duże firmy powoli zaczynają zatrudniać osoby tuż po studiach, bez doświadczenia zawodowego. Duże międzynarodowe firmy wprowadzają inicjatywy na rzecz zatrudniania ludzi młodych.
Rządowy program na wzrost zatrudnienia
14 sie 2014
Rząd przyjął „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej”, w którym wskazano najważniejsze kierunki działań służące tworzeniu jak najlepszych warunków do rozwoju ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych. Realizacja programu ma przyczynić się do powstania 35 tys. nowych miejsc pracy do końca 2020 r.
Umożliwienie powrotu do zawodu osobom skazanym karami dyscyplinarnymi
13 sie 2014
12 sierpnia weszła w życie ustawa umożliwiająca przywrócenie prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków samorządu lub uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu osób skreślonych z listy samorządu zawodowego oraz określająca termin zatarcia skazania karami dyscyplinarnymi skutkującymi pozbawieniem możliwości wykonywania danego zawodu. Zmiany są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2010 r.
Zmiany w klasyfikacji w szkolnictwie zawodowym
13 sie 2014
Dnia 8 sierpnia 2014 r. podpisano nowelizację rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Jakie zmiany przewiduje nowe rozporządzenie?
Nowy wykaz prac zabronionych kobietom
13 sie 2014
Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zdaniem Dziennika Gazety Prawnej będzie nowy wykaz prac zabronionych kobietom. Nie będzie zabronione zatrudnianie kobiet w kopalniach?
2,3 mln osób wybrało OFE
13 sie 2014
Ubezpieczeni wybierali do końca lipca 2014 r. między ZUS i OFE. Na początku zainteresowanie OFE było znikome. Na chwilę obecną liczba osób, które wybrały przekazywanie składek emerytalnych do OFE, wynosi 2,3 mln.
Kontrole ZUS i PIP - odpowiedź na skargi
12 sie 2014
Kontrole ZUS i PIP mają charakter rutynowy i nie są wymierzone w konkretne branże. ZUS kontroluje w ten sposób rocznie około 70 tysięcy podmiotów.
Dziś Światowy Dzień Pracoholików
12 sie 2014
Uzależnienie od pracy wyniszcza człowieka fizycznie i psychicznie. Dziś (12 sierpnia) obchodzony jest Światowy Dzień Pracoholizmu. Ma on na celu zwiększenie świadomości na temat tej choroby.
XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy" - 23 i 24 września 2014 r.
12 sie 2014
Zapraszamy na XXIV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy "Czas pracy i urlopy", który odbędzie się 23 i 24 września 2014 r. w Krakowie.