REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pod koniec kwietnia nieco mniej bezrobotnych niż w marcu

REKLAMA

Na koniec kwietnia tego roku w Polsce było 2 mln 76 tys. bezrobotnych, co oznacza spadek o 65,5 tys. w porównaniu z marcem br. - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister pracy Jacek Męcina. Dodał, że to sezonowy spadek bezrobocia.

Anna Grodzka z Ruchu Palikota pytała o poziom bezrobocia i działania rządu związane z rynkiem pracy. Posłanka powiedziała, że w Polsce prawdopodobnie około 2,3 mln osób nie ma pracy lub pracuje na czarno, a około 2 mln młodych ludzi, najczęściej dobrze wykształconych, wyjechało z kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Wiceminister Męcina poinformował, że sytuacja młodzieży na rynku pracy jest uwarunkowana sytuacją gospodarczą, w szczególności inwestycjami, które tworzą nowe miejsca pracy, ale też m.in. efektywnością kształcenia zawodowego.

"Wyraźnie widzimy, że międzynarodowy kryzys gospodarczy wpłynął także na nasz rynek pracy. W końcu 2011 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 982 tys. bezrobotnych. W skali roku poziom rejestrowanego bezrobocia zwiększył się o 1,4 proc., co oznacza, że dynamika wzrostu była zdecydowanie słabsza niż rok i dwa lata wcześniej. Na koniec 2011 r. stopa bezrobocia wynosiła 12,5 proc." - powiedział.

Stopa bezrobocia w kwietniu 13 proc. >>

Dodał, że z meldunków nadesłanych do resortu pracy wynika, że w końcu kwietnia poziom bezrobocia wyniósł 2 mln 76 tys. osób i był o 65,5 tys. niższy niż w marcu. "Mamy zatem do czynienia z sezonowym spadkiem bezrobocia, które jest przede wszystkim uwarunkowane wzrostem liczby ofert pracy w takich sektorach sezonowych, jak budownictwo, turystyka, ogrodnictwo, rolnictwo" - tłumaczył.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podkreślił, że Polska z kraju, który w chwili akcesji do UE w 2004 r. miała największy w Unii wskaźnik bezrobocia, stała się krajem, w którym poziom bezrobocia jest zbliżony do średniego UE.

Zwrócił uwagę, że utrzymuje się jednak niekorzystna struktura bezrobocia - ponad 56 proc. bezrobotnych nie ma wykształcenia średniego, co czwarty nie posiada doświadczenia zawodowego, a trzech na dziesięciu - kwalifikacji zawodowych.

"W Polsce, podobnie jak w innych krajach UE, problem bezrobocia młodzieży jest szczególnie dotkliwy. (...) Zharmonizowana stopa bezrobocia młodzieży dla Polski wynosiła 26,7 proc., natomiast udział młodzieży w ogólnej strukturze bezrobocia to ok. 21 proc. W zestawieniu z innymi grupami wiekowymi młodzież znajduje się w relatywnie gorszej sytuacji" - powiedział. Wyjaśnił, że to efekt m.in. niższej aktywności młodzieży, co spowodowane jest długim okresem edukacji.


W ocenie wiceministra struktura wykształcenia osób młodych nie do końca odpowiada potrzebom gospodarki. Z badań ministerstwa pracy wynika, że mamy dużą grupą ekonomistów, pedagogów, specjalistów administracji publicznej, natomiast gospodarka coraz rzadziej tworzy miejsca pracy dla przedstawicieli tych zawodów.

REKLAMA

Męcina wskazał, że ministerstwo - oprócz staży i szkoleń czy finansowania egzaminów zawodowych - prowadzi specjalne programy, które mają pomagać aktywizacji młodzieży. "Obecnie przygotowywany jest program specjalny, który ma objąć różnymi działaniami ponad 10 tys. bezrobotnych" - poinformował.

Wiceminister zwrócił uwagę, że z inicjatywy rządu i partnerów społecznych w Komisji Trójstronnej prowadzone są prace zmierzające do ograniczenia stosowania umów na czas określony i przeglądu stosowania umów cywilnoprawnych. Wyjaśnił, że chodzi o propozycje zmian w kodeksie pracy dotyczące ograniczenia stosowania umów na czas określony czy dotyczących elastycznego czasu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA