Kategorie

Tusk: projekt reformy emerytalnej właściwie gotowy

Premier Donald Tusk powiedział, że projekt reformy emerytalnej jest właściwie gotowy, a dyskusja z PSL toczy się wokół złagodzenia jej skutków. Podkreślił, że rząd nie odstąpi od podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Premier pytany, czy podczas poniedziałkowego spotkania z PSL w sprawie reformy emerytalnej zostanie wypracowane porozumienie i uzgodniony wstępny wspólny projekt reformy emerytalnej, odpowiedział: "zobaczymy".

"Wydaje się, że projekt dotyczący zmian emerytalnych, nie tylko podniesienia wieku, ale także innych okoliczności dotyczących emerytur, że ten projekt jest właściwie gotowy. Przez gotowy rozumiem zebranie tych informacji, które są wynikiem konsultacji społecznych i uwzględnienia niektórych postulatów, co do których uznaliśmy, że albo poprawiają, albo przynajmniej nie szkodzą, a dają większe poczucie bezpieczeństwa" - powiedział w piątek Tusk dziennikarzom w Sejmie.

Prezydent: zmiany w emeryturach - nieuchronne i niezbędne >>

Reklama

Zapewnił, że rząd pomimo wielu głosów niezadowolenia nie odstąpi od podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. "Nie będziemy chowali głowy w piasek. Byłoby chowaniem głowy w piasek i ucieczką od odpowiedzialności odwracanie się plecami od twardych danych i prognoz demograficznych. To nie jest jakiś wygórowany cel i to jest bardzo przykre dzisiaj w odczuciu ludzi, ale wiele decyzji będziemy musieli podejmować, które są przykre, ale niezbędne" - zapowiedział premier.

Podkreślił, że obecnie przedmiotem dyskusji w ramach koalicji jest to, w jaki sposób zneutralizować i rozładować lęki społeczne, zarówno poprzez informację, jak i ewentualne metody pomocowe wobec ludzi starszych. Dodał, że podczas poniedziałkowego spotkania z PSL będzie opisywał szczególnie te zmiany, które spowodują, że "nikt kto znajdzie się w wieku przedemerytalnym nie będzie pozostawiony sam sobie, jeśli utraciłby pracę".

"Kiedy mówię o tym, że nie zostawimy nikogo bez pomocy, kto by znalazł się na lodzie, będąc w podeszłym wieku, to mówimy o tzw. emeryturach częściowych. (...) Mówimy o takim rozwiązaniu, kiedy ta emerytura częściowa w sytuacji szczególnej, czy dramatycznej jest emeryturą, która będzie wynikała z własnego kapitału, a nie będzie świadczeniem socjalnym wypłacanym przez państwo" - powiedział Tusk.

W ocenie premiera ta propozycja jest "bardzo uczciwa nie tylko w obrębie koalicji, ale przede wszystkim uczciwie stawia sprawę wobec obywateli".

PSL: zgoda na emerytury częściowe, ale z dopłatami dla matek >>

Reklama

Tusk podkreślił także, że PO i PSL w ramach koalicji nie muszą się wzajemnie przekonywać także do tego, że trzeba wspierać matki oraz rodziny, które decydują się na model wielodzietny. Dodał jednak, że tych prorodzinnych rozwiązań nie chce łączyć z systemem emerytalnym.

Premier zwrócił uwagę, że "wszyscy eksperci bez wyjątku" mówią o tym, że zrównanie wieku emerytalnego jest oczywistością i postulatem bezdyskusyjnym. "Nie możemy zrównywać wieku emerytalnego i równocześnie natychmiast uciekać de facto od tego rozwiązania. Szukamy już w tej chwili w tych propozycjach pomocy dla tych, którzy mają dzieci" - powiedział premier.

Szef rządu odniósł się także do zapowiedzianej przez związki zawodowej fali protestów przeciwko zmianom emerytalnym także podczas Euro 2012. Jak podkreślił, rozmowy i konsultacje społeczne w sprawie reformy emerytalnej prowadzone były absolutnie serio i nie dają żadnych podstaw do tego, aby lekceważyć zawiązany dialog społeczny w tej sprawie.

"Jesteśmy gotowi do uwzględnienia wielu problemów, jakie w czasie konsultacji zostały opisane. Jeśli jednak jest tak, że Solidarność będzie chciała protestować niezależnie od tego, co my tam na końcu uchwalimy, to znaczy że może nie do końca interesują ich emerytury, czy zmiany systemu emerytalnego, tylko protestowanie" - ocenił Tusk.

Dodał, że już parę razy w ostatnim dwudziestoleciu było tak, że "związki zawodowe zamieniały się w polską partię protestujących - tzn. protestujemy niezależnie od tego, jak wyglądają konsultacje i rozmowy".

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?