REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk: projekt reformy emerytalnej właściwie gotowy

REKLAMA

Premier Donald Tusk powiedział, że projekt reformy emerytalnej jest właściwie gotowy, a dyskusja z PSL toczy się wokół złagodzenia jej skutków. Podkreślił, że rząd nie odstąpi od podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Premier pytany, czy podczas poniedziałkowego spotkania z PSL w sprawie reformy emerytalnej zostanie wypracowane porozumienie i uzgodniony wstępny wspólny projekt reformy emerytalnej, odpowiedział: "zobaczymy".

REKLAMA

Autopromocja

"Wydaje się, że projekt dotyczący zmian emerytalnych, nie tylko podniesienia wieku, ale także innych okoliczności dotyczących emerytur, że ten projekt jest właściwie gotowy. Przez gotowy rozumiem zebranie tych informacji, które są wynikiem konsultacji społecznych i uwzględnienia niektórych postulatów, co do których uznaliśmy, że albo poprawiają, albo przynajmniej nie szkodzą, a dają większe poczucie bezpieczeństwa" - powiedział w piątek Tusk dziennikarzom w Sejmie.

Prezydent: zmiany w emeryturach - nieuchronne i niezbędne >>

Zapewnił, że rząd pomimo wielu głosów niezadowolenia nie odstąpi od podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. "Nie będziemy chowali głowy w piasek. Byłoby chowaniem głowy w piasek i ucieczką od odpowiedzialności odwracanie się plecami od twardych danych i prognoz demograficznych. To nie jest jakiś wygórowany cel i to jest bardzo przykre dzisiaj w odczuciu ludzi, ale wiele decyzji będziemy musieli podejmować, które są przykre, ale niezbędne" - zapowiedział premier.

Podkreślił, że obecnie przedmiotem dyskusji w ramach koalicji jest to, w jaki sposób zneutralizować i rozładować lęki społeczne, zarówno poprzez informację, jak i ewentualne metody pomocowe wobec ludzi starszych. Dodał, że podczas poniedziałkowego spotkania z PSL będzie opisywał szczególnie te zmiany, które spowodują, że "nikt kto znajdzie się w wieku przedemerytalnym nie będzie pozostawiony sam sobie, jeśli utraciłby pracę".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Kiedy mówię o tym, że nie zostawimy nikogo bez pomocy, kto by znalazł się na lodzie, będąc w podeszłym wieku, to mówimy o tzw. emeryturach częściowych. (...) Mówimy o takim rozwiązaniu, kiedy ta emerytura częściowa w sytuacji szczególnej, czy dramatycznej jest emeryturą, która będzie wynikała z własnego kapitału, a nie będzie świadczeniem socjalnym wypłacanym przez państwo" - powiedział Tusk.

W ocenie premiera ta propozycja jest "bardzo uczciwa nie tylko w obrębie koalicji, ale przede wszystkim uczciwie stawia sprawę wobec obywateli".

PSL: zgoda na emerytury częściowe, ale z dopłatami dla matek >>

Tusk podkreślił także, że PO i PSL w ramach koalicji nie muszą się wzajemnie przekonywać także do tego, że trzeba wspierać matki oraz rodziny, które decydują się na model wielodzietny. Dodał jednak, że tych prorodzinnych rozwiązań nie chce łączyć z systemem emerytalnym.

REKLAMA

Premier zwrócił uwagę, że "wszyscy eksperci bez wyjątku" mówią o tym, że zrównanie wieku emerytalnego jest oczywistością i postulatem bezdyskusyjnym. "Nie możemy zrównywać wieku emerytalnego i równocześnie natychmiast uciekać de facto od tego rozwiązania. Szukamy już w tej chwili w tych propozycjach pomocy dla tych, którzy mają dzieci" - powiedział premier.

Szef rządu odniósł się także do zapowiedzianej przez związki zawodowej fali protestów przeciwko zmianom emerytalnym także podczas Euro 2012. Jak podkreślił, rozmowy i konsultacje społeczne w sprawie reformy emerytalnej prowadzone były absolutnie serio i nie dają żadnych podstaw do tego, aby lekceważyć zawiązany dialog społeczny w tej sprawie.

"Jesteśmy gotowi do uwzględnienia wielu problemów, jakie w czasie konsultacji zostały opisane. Jeśli jednak jest tak, że Solidarność będzie chciała protestować niezależnie od tego, co my tam na końcu uchwalimy, to znaczy że może nie do końca interesują ich emerytury, czy zmiany systemu emerytalnego, tylko protestowanie" - ocenił Tusk.

Dodał, że już parę razy w ostatnim dwudziestoleciu było tak, że "związki zawodowe zamieniały się w polską partię protestujących - tzn. protestujemy niezależnie od tego, jak wyglądają konsultacje i rozmowy".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA