REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk: projekt reformy emerytalnej właściwie gotowy

REKLAMA

Premier Donald Tusk powiedział, że projekt reformy emerytalnej jest właściwie gotowy, a dyskusja z PSL toczy się wokół złagodzenia jej skutków. Podkreślił, że rząd nie odstąpi od podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.

Premier pytany, czy podczas poniedziałkowego spotkania z PSL w sprawie reformy emerytalnej zostanie wypracowane porozumienie i uzgodniony wstępny wspólny projekt reformy emerytalnej, odpowiedział: "zobaczymy".

Autopromocja

"Wydaje się, że projekt dotyczący zmian emerytalnych, nie tylko podniesienia wieku, ale także innych okoliczności dotyczących emerytur, że ten projekt jest właściwie gotowy. Przez gotowy rozumiem zebranie tych informacji, które są wynikiem konsultacji społecznych i uwzględnienia niektórych postulatów, co do których uznaliśmy, że albo poprawiają, albo przynajmniej nie szkodzą, a dają większe poczucie bezpieczeństwa" - powiedział w piątek Tusk dziennikarzom w Sejmie.

Prezydent: zmiany w emeryturach - nieuchronne i niezbędne >>

Zapewnił, że rząd pomimo wielu głosów niezadowolenia nie odstąpi od podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. "Nie będziemy chowali głowy w piasek. Byłoby chowaniem głowy w piasek i ucieczką od odpowiedzialności odwracanie się plecami od twardych danych i prognoz demograficznych. To nie jest jakiś wygórowany cel i to jest bardzo przykre dzisiaj w odczuciu ludzi, ale wiele decyzji będziemy musieli podejmować, które są przykre, ale niezbędne" - zapowiedział premier.

Podkreślił, że obecnie przedmiotem dyskusji w ramach koalicji jest to, w jaki sposób zneutralizować i rozładować lęki społeczne, zarówno poprzez informację, jak i ewentualne metody pomocowe wobec ludzi starszych. Dodał, że podczas poniedziałkowego spotkania z PSL będzie opisywał szczególnie te zmiany, które spowodują, że "nikt kto znajdzie się w wieku przedemerytalnym nie będzie pozostawiony sam sobie, jeśli utraciłby pracę".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Kiedy mówię o tym, że nie zostawimy nikogo bez pomocy, kto by znalazł się na lodzie, będąc w podeszłym wieku, to mówimy o tzw. emeryturach częściowych. (...) Mówimy o takim rozwiązaniu, kiedy ta emerytura częściowa w sytuacji szczególnej, czy dramatycznej jest emeryturą, która będzie wynikała z własnego kapitału, a nie będzie świadczeniem socjalnym wypłacanym przez państwo" - powiedział Tusk.

W ocenie premiera ta propozycja jest "bardzo uczciwa nie tylko w obrębie koalicji, ale przede wszystkim uczciwie stawia sprawę wobec obywateli".

PSL: zgoda na emerytury częściowe, ale z dopłatami dla matek >>

Tusk podkreślił także, że PO i PSL w ramach koalicji nie muszą się wzajemnie przekonywać także do tego, że trzeba wspierać matki oraz rodziny, które decydują się na model wielodzietny. Dodał jednak, że tych prorodzinnych rozwiązań nie chce łączyć z systemem emerytalnym.

Premier zwrócił uwagę, że "wszyscy eksperci bez wyjątku" mówią o tym, że zrównanie wieku emerytalnego jest oczywistością i postulatem bezdyskusyjnym. "Nie możemy zrównywać wieku emerytalnego i równocześnie natychmiast uciekać de facto od tego rozwiązania. Szukamy już w tej chwili w tych propozycjach pomocy dla tych, którzy mają dzieci" - powiedział premier.

Szef rządu odniósł się także do zapowiedzianej przez związki zawodowej fali protestów przeciwko zmianom emerytalnym także podczas Euro 2012. Jak podkreślił, rozmowy i konsultacje społeczne w sprawie reformy emerytalnej prowadzone były absolutnie serio i nie dają żadnych podstaw do tego, aby lekceważyć zawiązany dialog społeczny w tej sprawie.

"Jesteśmy gotowi do uwzględnienia wielu problemów, jakie w czasie konsultacji zostały opisane. Jeśli jednak jest tak, że Solidarność będzie chciała protestować niezależnie od tego, co my tam na końcu uchwalimy, to znaczy że może nie do końca interesują ich emerytury, czy zmiany systemu emerytalnego, tylko protestowanie" - ocenił Tusk.

Dodał, że już parę razy w ostatnim dwudziestoleciu było tak, że "związki zawodowe zamieniały się w polską partię protestujących - tzn. protestujemy niezależnie od tego, jak wyglądają konsultacje i rozmowy".

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA