REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk i Pawlak deklarują wolę kompromisu w sprawie emerytur

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak zadeklarowali wolę wypracowania wspólnego projektu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. PSL nie rezygnuje jednak z postulatu wcześniejszych emerytur dla matek. "To trudny czas dla koalicji" - przyznał wiceszef PO Grzegorz Schetyna.

W czwartek rano - w ramach przeglądu resortów - premier ma spotkać się z szefem PSL i ministrem gospodarki. Na poniedziałek z kolei planowane jest spotkanie władz PO i PSL w sprawie planów reformy emerytalnej.

REKLAMA

Autopromocja

Pawlak ocenił w środę, że w koalicji panuje dobra atmosfera do tego, by znaleźć kompromis w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. "Do tej pory zawsze dążyliśmy do kompromisu i taka jest istota koalicji, żeby szukać rozwiązań, które w miarę możliwości uwzględniają wszystkie ważne realia - tak, aby rozwiązanie było jak najlepsze" - powiedział dziennikarzom Pawlak.

Również premier Tusk zadeklarował, że zależy mu na tym, by po wysłuchaniu wszystkich uwag i ewentualnych korektach PO i PSL przedstawiły wspólny, rządowy projekt w sprawie emerytur. Zastrzegł, że jego istotą powinno być podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego do 67. roku życia.

Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni >>

REKLAMA

Szef PSL był pytany przez dziennikarzy, jak odbiera nieoficjalne wypowiedzi polityków PO, że jeśli PSL nie poprze propozycji Platformy w sprawie emerytur, zrobią to posłowie Ruchu Palikota. "Słyszę te słowa polityków PO powtarzane przez dziennikarzy, ale jeszcze nie widziałem polityka Platformy, ani nie słyszałem na żywo polityka, który wykrzykiwałby takie radykalne poglądy" - odparł Pawlak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do sytuacji w koalicji PO-PSL odniósł się wiceszef PO Grzegorz Schetyna, która uważa, że koalicja musi przetrwać, bo nie ma dla niej alternatywy w Sejmie. Schetyna przyznał jednocześnie, że okres poszukiwania porozumienia w sprawie reformy emerytalnej to "trudny czas dla koalicji".

Schetyna ocenił, że bardzo ważne będzie planowane na poniedziałek spotkanie prezydiów PO i PSL. Według niego będzie ono dotyczyło "fundamentu koalicji - przygotowania reformy emerytalnej" i będzie "ważnym dniem dla koalicji".

"Uważam, że wszyscy powinniśmy się angażować - mówię tutaj o liderach PSL i Platformy - aby zbliżyć stanowiska" - ocenił Schetyna. Jak przyznał, "różnice są spore".

Główna różnica między PO i PSL w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego dotyczy kobiet. Ludowcy postulują, by umożliwić im wcześniejsze zakończenie pracy - o 3 lata za urodzone dziecko. Czas pracy matek mógłby być maksymalnie skrócony o 9 lat. PO nie zgadza się na takie rozwiązanie.

Kiedy powstaje obowiązek dokonywania wpłat na PFRON >>

Tusk uważa, że propozycje Stronnictwa dotyczące reformy emerytalnej "nie wytrzymują krytyki" ekspertów. "Bardzo dobra intencja, ale to nie jest trafnie sformułowany projekt" - ocenił. Jak zaznaczył, jeśli pojawią się "dobre, lepsze pomysły, to jest oczywiście otwarty na pomysły, ale pod jednym warunkiem, że nie złamią logiki tej ustawy".


REKLAMA

"Logika jest bezlitosna, brutalna, zdaję sobie z tego sprawę, ale bezalternatywna, to znaczy musimy podnieść i zrównać wiek emerytalny w Polsce, jeśli nie mamy za chwilę wylądować na marginesie biedy i finansowego chaosu. Wiemy to my i oni też to wiedzą, i na to liczę najbardziej - na tę gruntowną wiedzę wszystkich istotnych aktorów życia publicznego w Polsce, że to są decyzje przykre, ale konieczne" - dodał Tusk.

Z kolei Pawlak uważa, że bardzo ciekawe propozycje w sprawie emerytur przedstawił senator Marek Borowski, który uważa, że Polacy powinni móc wybrać, czy chcą wcześniej przejść na emeryturę i mieć niższe świadczenia, czy też będą dłużej pracować i dostaną wyższą emeryturę. M.in. taki postulat przedstawia również PiS.

W ocenie Tuska, będziemy w najbliższym czasie świadkami nie tylko w przypadku PSL, ale także wszystkich pozostałych partii "takiego wyścigu +jak najwięcej zyskać, albo jak najmniej stracić+, w sytuacji w której trzeba wprowadzić bardzo przykrą i dotkliwą z punktu widzenia wielu ludzi zmianę".

W środę po południu premier spotkał się z politykami Solidarnej Polski w ramach konsultacji z klubami parlamentarnymi w sprawie podniesienia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Szef rządu konsultował się już z klubami PSL, SLD, Ruchu Palikota i PiS. SP jest przeciwna rządowym planom, postuluje wprowadzenie "gwarantowanych" emerytur dla matek bądź ojców z minimum trójką dzieci. Takie świadczenie miałoby - według SP - przysługiwać niezależnie od tego, czy dana osoba pracowała.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja?

Praca w wysokich temperaturach jest szczególnie uciążliwa, a nawet może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników. Przy jakich temperaturach pracodawca zapewnia wodę i napoje? Czy w pracy musi być klimatyzacja? Poznaj aktualnie obowiązujące przepisy BHP.

Sprzedaż w 2030 r. czyli kompetencje przyszłości. Jaki musi być handlowiec za 5 lat?

Sprzedaż dynamicznie się zmienia. Bywa, że klient kończy rozmowę z handlowcem w środku ofertowej formułki. Dziś, a jeszcze bardziej za 5 lat, klienci potrzebują rozmowy, zrozumienia, uważnego słuchania i pomocy. Coraz ważniejsza jest uczciwość i działanie zgodnie z wartościami. O czym dziś musi wiedzieć handlowiec, aby w 2030 r. posiadał wszystkie wymagane kompetencje?

Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

REKLAMA

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

Zmiany w umowach o pracę: dodatkowe koszty dla pracodawcy bo część umów musi przejść przez tłumacza przysięgłego

W III kwartale 2025 r. obowiązują już cztery istotne i nowe ustawy w obszarze prawa pracy. Przyglądamy się jednej z nich w zakresie zmian w zatrudnieniu jakie weszły na skutek tych nowych regulacji. Chodzi o istotną instytucję bo o umowę o pracę! To dokument, który ma kluczowe znaczenie dla stosunku pracy. Zmiany, które zaszły w umowach o pracę są naprawdę znaczące i co gorsza generują koszty dla pracodawców. Pocieszające jest jednak to, że zmiany dotyczą tylko wybranych grup pracowników, nie wszystkich zatrudnionych osób.

REKLAMA

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

REKLAMA