REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 12,5 proc.

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 12,5 proc. wobec 12,1 proc. w listopadzie - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal m.in. w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

GUS podał, że w grudniu 2011 roku stopa bezrobocia wyniosła 12,5 proc.

REKLAMA

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu grudnia wyniosła 1 mln 982,7 tys. osób (w tym 1 mln 60,2 tys. kobiet) i była wyższa niż przed miesiącem o 67,7 tys. osób, czyli o 3,5 proc. W ujęciu rocznym wzrosła o 28 tys. (w analogicznym okresie 2010 roku zanotowano wzrost o 96,4 tys., czyli o 5,2 proc.).

Nowe zasady zgłaszania ofert do urzędów pracy >>

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach:

- warmińsko-mazurskim (20,1 proc.),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zachodniopomorskim (17,5 proc.),

- kujawsko-pomorskim (16,9 proc.),

- podkarpackim (15,7 proc.),

- lubuskim (15,4 proc.),

- świętokrzyskim (15,3 proc.).

Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa:

- wielkopolskie (9,2 proc.),

- mazowieckie (9,9 proc.),

- śląskie (10,1 proc.),

- małopolskie (10,5 proc.).

REKLAMA

W stosunku do listopada 2011 r. wzrost liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący w: lubuskim (o 5,3 proc.), warmińsko-opolskim (o 4,5 proc.), świętokrzyskim (o 4,4 proc.) oraz wielkopolskim (o 4,3 proc.).

W porównaniu z grudniem 2010 roku bezrobocie zwiększyło się w 11 województwach, najbardziej znaczący wzrost odnotowano w województwach: łódzkim (o 5,3 proc.), mazowieckim (o 3,5 proc.), podlaskim (o 3,4 proc.) oraz podkarpackim i śląskim (po 2,8 proc.). W pięciu województwach liczba bezrobotnych spadła: dolnośląskim (o 4,5 proc.), opolskim (o 1,5 proc.), zachodniopomorskim (o 0,9 proc.), lubuskim i wielkopolskim (po 0,2 proc.).

GUS: wynagrodzenie w grudniu 2011 r. wzrosło o 4,4 proc. >>

Z danych GUS na koniec grudnia 2011 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 234,7 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 2,2 tys. osób więcej niż w listopadzie i o 62,0 tys. osób mniej niż w grudniu 2010 roku.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec grudnia 2011 roku 344 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 24,2 tys. osób, w tym z sektora publicznego 7,9 tys. Przed rokiem było to odpowiednio: 315 zakładów oraz 43,2 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 29,8 tys.

Trzy propozycje zmian w prawie pracy >>

W grudniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 35,1 tys. ofert pracy, dla porównania przed miesiącem było to 44,9 tys., przed rokiem 44,8 tys.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

REKLAMA

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA