REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 12,5 proc.

REKLAMA

Stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 12,5 proc. wobec 12,1 proc. w listopadzie - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal m.in. w województwach warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

GUS podał, że w grudniu 2011 roku stopa bezrobocia wyniosła 12,5 proc.

Autopromocja

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu grudnia wyniosła 1 mln 982,7 tys. osób (w tym 1 mln 60,2 tys. kobiet) i była wyższa niż przed miesiącem o 67,7 tys. osób, czyli o 3,5 proc. W ujęciu rocznym wzrosła o 28 tys. (w analogicznym okresie 2010 roku zanotowano wzrost o 96,4 tys., czyli o 5,2 proc.).

Nowe zasady zgłaszania ofert do urzędów pracy >>

Najwyższa stopa bezrobocia utrzymywała się nadal w województwach:

- warmińsko-mazurskim (20,1 proc.),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zachodniopomorskim (17,5 proc.),

- kujawsko-pomorskim (16,9 proc.),

- podkarpackim (15,7 proc.),

- lubuskim (15,4 proc.),

- świętokrzyskim (15,3 proc.).

Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa:

- wielkopolskie (9,2 proc.),

- mazowieckie (9,9 proc.),

- śląskie (10,1 proc.),

- małopolskie (10,5 proc.).

W stosunku do listopada 2011 r. wzrost liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, najbardziej znaczący w: lubuskim (o 5,3 proc.), warmińsko-opolskim (o 4,5 proc.), świętokrzyskim (o 4,4 proc.) oraz wielkopolskim (o 4,3 proc.).

W porównaniu z grudniem 2010 roku bezrobocie zwiększyło się w 11 województwach, najbardziej znaczący wzrost odnotowano w województwach: łódzkim (o 5,3 proc.), mazowieckim (o 3,5 proc.), podlaskim (o 3,4 proc.) oraz podkarpackim i śląskim (po 2,8 proc.). W pięciu województwach liczba bezrobotnych spadła: dolnośląskim (o 4,5 proc.), opolskim (o 1,5 proc.), zachodniopomorskim (o 0,9 proc.), lubuskim i wielkopolskim (po 0,2 proc.).

GUS: wynagrodzenie w grudniu 2011 r. wzrosło o 4,4 proc. >>

Z danych GUS na koniec grudnia 2011 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 234,7 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 2,2 tys. osób więcej niż w listopadzie i o 62,0 tys. osób mniej niż w grudniu 2010 roku.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec grudnia 2011 roku 344 zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie 24,2 tys. osób, w tym z sektora publicznego 7,9 tys. Przed rokiem było to odpowiednio: 315 zakładów oraz 43,2 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 29,8 tys.

Trzy propozycje zmian w prawie pracy >>

W grudniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 35,1 tys. ofert pracy, dla porównania przed miesiącem było to 44,9 tys., przed rokiem 44,8 tys.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
336,36 zł dodatku do emerytury dla sołtysów już po 7 latach

336,36 zł to kwota dodatku do emerytury dla sołtysów, do której prawo nabędą już po 7 latach pełnienia funkcji.

Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

REKLAMA

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

REKLAMA

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

REKLAMA