Reforma emerytur jedynie dla nowych funkcjonariuszy
REKLAMA
- Projekt ustawy jest już na ukończeniu i - tak jak zapowiadałem przed świętami - do 10 stycznia br. ma trafić do konsultacji społecznych. Ma dotyczyć nowych funkcjonariuszy, którzy przyjdą do służby w momencie, gdy zacznie obowiązywać. Myślę, że to będzie prawdopodobnie początek przyszłego roku - zaznaczył Cichocki.
REKLAMA
Jak dodał, reforma będzie łączyła dwa czynniki: staż służby i wiek potencjalnego emeryta. - Dopiero 25 lat służby i 55 lat wieku da uprawnienie do nabycia emerytury przez funkcjonariusza. Będzie też zmieniona podstawa naliczenia emerytury: nie od ostatniej pensji, tylko z wybranych 36 miesięcy - powiedział minister.
W połowie grudnia szef MSW zapowiedział, że do 10 stycznia rząd zamierza opracować projekt nowych zasad emerytur mundurowych. Już wtedy podkreślał, że zmiany będą dotyczyły wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy oraz że zostanie zachowany odrębny system emerytalny służb mundurowych.
Mundurowi pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieli zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym a nowym systemem.
Szef MSW poinformował wówczas też, że maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Związkowcy chcą, by ten wskaźnik został podniesiony do 85 proc.
W 2012 r. wszystkie emerytury i renty w górę o 71 zł >>
Nie zgadzają się też z propozycją lat służby i wieku, które umożliwiać mają przejście na emeryturę. Są - jak mówili - w stanie zaakceptować wariant 25 lat służby i po ukończeniu 50. roku życia.
Nad reformą, mającą prowadzić m.in. do wydłużenia aktywności zawodowej służb podległych MSW i żołnierzy, strony pracują od grudnia 2010 roku. Jak dotąd porozumiano się co do tego, że nowe zasady mają objąć osoby wstępujące do służby i że funkcjonariusze mają nabywać prawo do emerytury po 25 latach służby, a nie tak jak dziś - po 15 latach.
Czy ZUS może przeliczyć kapitał początkowy z uwzględnieniem zarobków uzyskanych w latach 70. >>
Obecnie emerytura mundurowa przysługuje po 15 latach służby bez względu na wiek. Zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat