REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja Kodeksu pracy. Co wiemy o nowych przepisach? Jak je oceniamy?

86% ankietowanych pozytywnie ocenia nowy Kodeks pracy 
86% ankietowanych pozytywnie ocenia nowy Kodeks pracy 
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawie dwie piąte Polaków nie wie o nowych przepisach prawa pracy, które weszły w życie w kwietniu 2023 r. Jednak aż 86% ankietowanych pozytywnie ocenia zmiany w prawie pracy. Jednocześnie tylko 12% z nas dobrze orientuje się w nowych przepisach, a połowa zna je w ograniczonym zakresie. Co Polacy sądzą o nowym Kodeksie pracy? 

„Nowe prawo pracy – hit czy kit?” – pod takim hasłem serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym zapytano 1437 osób o ich opinię na temat nowych przepisów, opartych m.in. o unijne dyrektywy o przejrzystych warunkach pracy i work–life balance

Autopromocja

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Prawo pracy – czy je znamy?

Okazało się m.in. że przed udziałem w badaniu aż 37% respondentów nie wiedziało o zmianach w prawie pracy (tę odpowiedź wybrało aż 48% ankietowanych do 25. roku życia), a tylko 12% zadeklarowało dobrą znajomość nowych regulacji prawnych. 

co wiemy o nowym prawie pracy

 

LiveCareer Polska

Źródło zewnętrzne

Uprawnienia rodzicielskie – co o nich myślimy?

Spośród przepisów, o które zapytano w badaniu, największym poparciem respondentów (90%) cieszy się wydłużenie urlopów rodzicielskich dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami powstałymi w trakcie ciąży lub porodu. Polacy popierają też m.in. dodatkową ochronę świeżo upieczonych rodziców przed zwolnieniem z pracy (87%) oraz dodatkowe 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego (85%).

ilu polaków popiera uprawnienia rodziców

 

LiveCareer Polska

Źródło zewnętrzne

Z psychologicznego punktu widzenia nowe przepisy, które wprowadzają dodatkową ochronę rodziców i kobiet w ciąży, wydają się słuszne. W ten sposób wspieramy zdrowy rozwój dzieci i zwiększamy motywację młodych osób do pracy. Warto jednak pamiętać o drugiej stronie medalu, czyli wyższych kosztach dla pracodawców – komentuje Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer i autorka badania. – Skutki tych zmian po raz kolejny najbardziej odczują nie duże korporacje, a małe i średnie przedsiębiorstwa. Za jakiś czas może się więc okazać, że spadnie liczba zawieranych umów o pracę, a osoby w wieku rozrodczym, szczególnie kobiety, będą mniej chętnie zatrudniane – choć tutaj warto pamiętać, że w trakcie rekrutacji pracodawca nie powinien pytać kandydatów o tak delikatne kwestie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najmniejszym poparciem Polaków cieszy się skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego z 24 do 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (43%), konieczność każdorazowego uzgadniania z pracodawcą miejsca pracy zdalnej, jeżeli ulega ono zmianie (63%) oraz wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców (63%). 

Małgorzata Sury, ekspertka kariery LiveCareer, komentuje: – Nowe przepisy rzadko są doskonałe i tak jest też w tym przypadku. Specjaliści zwracają uwagę, że część istotnych spraw pominięto – np. kwestię przejrzystości płac – a inne mogą nie być stosowane. Przykładowo, dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego w praktyce będzie przeznaczone dla ojca dziecka i jeśli ten go nie wykorzysta, to ten urlop nie przejdzie na matkę, a zwyczajnie przepadnie.

Znowelizowany Kodeks pracy – jak je oceniamy?

Mimo to aż 86% ankietowanych pozytywnie ocenia nowy Kodeks pracy – 89% osób deklarujących poglądy prawicowe i 83% osób o poglądach lewicowych. A 80% respondentów uważa, że zmiany w prawie pracy powinny zostać wprowadzone już wcześniej. 

nowe prawo pracy w ocenie polaków

 

LiveCareer Polska

Źródło zewnętrzne

Badanie „Nowe prawo pracy – hit czy kit?” z 2023 roku wykazało również, że: 

 • 86% Polaków popiera obowiązek informowania wszystkich pracowników o możliwości awansu oraz o wolnych stanowiskach pracy, 
 • 84% respondentów popiera możliwość wystąpienia do pracodawcy raz w roku z wnioskiem o zmianę warunków zatrudnienia,
 • 47% ankietowanych przyznaje, że obecny pracodawca nie poinformował ich o zmianie przepisów. 
ilu polaków popiera przepisy prawa pracy

 

LiveCareer Polska

Źródło zewnętrzne

W badaniu wzięło udział 1437 osób w różnym wieku, różnej płci i na różnych etapach kariery. Ankieta zawierała 32 pytania jednokrotnego wyboru. Odpowiedzi zbierano w dniach 26 kwietnia — 21 maja 2023 r.

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA