REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja Kodeksu pracy. Co wiemy o nowych przepisach? Jak je oceniamy?

86% ankietowanych pozytywnie ocenia nowy Kodeks pracy 
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawie dwie piąte Polaków nie wie o nowych przepisach prawa pracy, które weszły w życie w kwietniu 2023 r. Jednak aż 86% ankietowanych pozytywnie ocenia zmiany w prawie pracy. Jednocześnie tylko 12% z nas dobrze orientuje się w nowych przepisach, a połowa zna je w ograniczonym zakresie. Co Polacy sądzą o nowym Kodeksie pracy? 

„Nowe prawo pracy – hit czy kit?” – pod takim hasłem serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym zapytano 1437 osób o ich opinię na temat nowych przepisów, opartych m.in. o unijne dyrektywy o przejrzystych warunkach pracy i work–life balance

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Prawo pracy – czy je znamy?

Okazało się m.in. że przed udziałem w badaniu aż 37% respondentów nie wiedziało o zmianach w prawie pracy (tę odpowiedź wybrało aż 48% ankietowanych do 25. roku życia), a tylko 12% zadeklarowało dobrą znajomość nowych regulacji prawnych. 

co wiemy o nowym prawie pracy

 

LiveCareer Polska

Źródło zewnętrzne

Uprawnienia rodzicielskie – co o nich myślimy?

Spośród przepisów, o które zapytano w badaniu, największym poparciem respondentów (90%) cieszy się wydłużenie urlopów rodzicielskich dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami powstałymi w trakcie ciąży lub porodu. Polacy popierają też m.in. dodatkową ochronę świeżo upieczonych rodziców przed zwolnieniem z pracy (87%) oraz dodatkowe 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego (85%).

ilu polaków popiera uprawnienia rodziców

 

LiveCareer Polska

Źródło zewnętrzne

Z psychologicznego punktu widzenia nowe przepisy, które wprowadzają dodatkową ochronę rodziców i kobiet w ciąży, wydają się słuszne. W ten sposób wspieramy zdrowy rozwój dzieci i zwiększamy motywację młodych osób do pracy. Warto jednak pamiętać o drugiej stronie medalu, czyli wyższych kosztach dla pracodawców – komentuje Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer i autorka badania. – Skutki tych zmian po raz kolejny najbardziej odczują nie duże korporacje, a małe i średnie przedsiębiorstwa. Za jakiś czas może się więc okazać, że spadnie liczba zawieranych umów o pracę, a osoby w wieku rozrodczym, szczególnie kobiety, będą mniej chętnie zatrudniane – choć tutaj warto pamiętać, że w trakcie rekrutacji pracodawca nie powinien pytać kandydatów o tak delikatne kwestie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najmniejszym poparciem Polaków cieszy się skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego z 24 do 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka (43%), konieczność każdorazowego uzgadniania z pracodawcą miejsca pracy zdalnej, jeżeli ulega ono zmianie (63%) oraz wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla każdego z rodziców (63%). 

Małgorzata Sury, ekspertka kariery LiveCareer, komentuje: – Nowe przepisy rzadko są doskonałe i tak jest też w tym przypadku. Specjaliści zwracają uwagę, że część istotnych spraw pominięto – np. kwestię przejrzystości płac – a inne mogą nie być stosowane. Przykładowo, dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego w praktyce będzie przeznaczone dla ojca dziecka i jeśli ten go nie wykorzysta, to ten urlop nie przejdzie na matkę, a zwyczajnie przepadnie.

Znowelizowany Kodeks pracy – jak je oceniamy?

Mimo to aż 86% ankietowanych pozytywnie ocenia nowy Kodeks pracy – 89% osób deklarujących poglądy prawicowe i 83% osób o poglądach lewicowych. A 80% respondentów uważa, że zmiany w prawie pracy powinny zostać wprowadzone już wcześniej. 

nowe prawo pracy w ocenie polaków

 

LiveCareer Polska

Źródło zewnętrzne

Badanie „Nowe prawo pracy – hit czy kit?” z 2023 roku wykazało również, że: 

  • 86% Polaków popiera obowiązek informowania wszystkich pracowników o możliwości awansu oraz o wolnych stanowiskach pracy, 
  • 84% respondentów popiera możliwość wystąpienia do pracodawcy raz w roku z wnioskiem o zmianę warunków zatrudnienia,
  • 47% ankietowanych przyznaje, że obecny pracodawca nie poinformował ich o zmianie przepisów. 
ilu polaków popiera przepisy prawa pracy

 

LiveCareer Polska

Źródło zewnętrzne

W badaniu wzięło udział 1437 osób w różnym wieku, różnej płci i na różnych etapach kariery. Ankieta zawierała 32 pytania jednokrotnego wyboru. Odpowiedzi zbierano w dniach 26 kwietnia — 21 maja 2023 r.

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych.

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA