REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PGZ: wspólne konstrukcje z Koreą, zwiększenie produkcji

REKLAMA

Wobec związanego z wojną na Ukrainie zwiększenia zamówień i kolejnych planów MON, Polska Grupa Zbrojeniowa musi się skupić na zwielokrotnieniu produkcji; za kilka lat będą możliwe wspólne konstrukcje z Koreą Południową - powiedział PAP prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Zwiększenie produkcji

Podkreślił, że licencyjna produkcja armatohaubicy K9, której zakupu dotyczy jedna z umów ramowych podpisanych ostatnio przez MON, nie odbędzie się kosztem produkcji kolejnych armatohaubic Krab, a przy przyszłej wspólnej konstrukcji będzie można wykorzystać doświadczenia obu krajów. Dodał, że gdyby Republika Korei potrzebowała wsparcia, PGZ będzie gotowa produkować także na jej potrzeby.

"Podpisane ostatnio umowy ramowe dają asumpt, byśmy w ramach umów wykonawczych stali się producentami całych wozów – czołgów K2 i armatohaubicy K9. Będzie to znaczne wyzwanie logistycznie, technologicznie i organizacyjnie dla naszych spółek, ale my się go nie boimy. Oczekiwaliśmy, że nadejdzie moment, w którym nasze zdolności produkcyjne będą musiały zostać zwielokrotnione" – powiedział PAP Chwałek, nawiązując do umów zakładających zakupy koreańskich armatohaubic, czołgów i samolotów.

Dodał, że MON oczekuje od Grupy "nawiązania aliansu technologicznego, który zaowocowałby przygotowaniem wspólnego rozwiązania". "Produkcja AHS Krab trwa, a obok niej będzie rosnąć produkcja haubic K9. Krab będzie nadal wytwarzany w znacznych ilościach, równocześnie z K9" – zaznaczył.

"Krab świetnie się sprawdza na polu walki w Ukrainie; Koreańczycy mają specyficzne rozwiązania zastosowane w K9. Dzięki wspólnemu wykorzystaniu zdolności, wiedzy inżynierskiej i potencjału obu naszych koncernów możemy opracować produkt najwyższej jakości, bezkonkurencyjny na rynku europejskim i światowym" – ocenił Chwałek. Przypomniał, że "protoplastą podwozia Kraba był układ zastosowany w K9, jednak inżynierowie z HSW poświęcili setki godzin pracy, by zmodyfikować zawieszenie tak, by bardziej odpowiadało oczekiwaniom naszych żołnierzy, co w efekcie skutkowało opracowaniem kompletnej platformy".

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

PGZ: wymiana doświadczeń

Według prezesa PGZ można się spodziewać wymiany doświadczeń między obu producentami samobieżnych armatohaubic. "Budowa wspólnego wozu to kwestia kilku lat. Na początku musimy się skupić na zwielokrotnieniu produkcji. W 2025 r. powinniśmy być już przygotowani na pełnoskalową produkcję tak, by rok później dostarczać pierwsze egzemplarze czołgów i armatohaubic K9, które zostaną wyprodukowane w kraju" - powiedział prezes PGZ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Musimy się też przygotować do produkcji czołgu, którego wojsko oczekuje w liczbie przynajmniej tysiąca sztuk, co wiąże się z budową 300-tysięcznej armii, a także z potrzebami ustanowienia odpowiedniego buforu sprzętowego" – dodał.

"Mamy świadomość, że zwielokrotnienie produkcji będzie wymagać od Grupy zwiększenia zatrudnienia. Trwają analizy, gdzie najlepiej ulokować produkcję, mamy kilka potencjalnych lokalizacji. Kryterium specjalizacji zakładów nie wystarczy, bo kluczowym elementem są ludzie" – podkreślił Chwałek. Wskazał na działania zmierzające do kształcenia i zatrudnienia potrzebnych fachowców. Dodał, że rozmowy z Koreańczykami dotyczą też automatyzacji jako sposobu na zwiększenie produkcji.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Prezes PGZ nawiązał też do możliwości włączenia do Grupy kolejnych zakładów. "Rozważamy możliwości wykorzystania potencjału wszystkich zakładów PGZ, ale też takich zakładów jak Cegielski. Firma jest zlokalizowana w Poznaniu, w sąsiedztwie naszych Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, specjalizujących się w obsłudze ciężkiego sprzętu pancernego i pomocniczego. Trwają prace prawno-formalne prowadzące do przejęcia spółki Cegielski przez PGZ. Cegielski dysponuje wielkogabarytowymi obrabiarkami, które można by wykorzystać przy produkcji armatohaubic i czołgów, ale jeszcze tego nie przesądzamy, musimy je zweryfikować pod kątem kompatybilności z koreańskimi liniami produkcyjnymi" – zastrzegł Chwałek.

Podkreślił, że "Cegielski to także ludzie, którzy mają do czynienia z ciężkim sprzętem". "Nie chcielibyśmy tracić tak wykwalifikowanego personelu, a pracy jest naprawdę dużo – zarówno przy planowanych kontraktach z Koreą, jak i produkcji konstruowanych przez nas wozów, nowego pływającego bojowego wozu piechoty Borsuk, pojazdu minowania Baobab czy - wkrótce - niszczyciela czołgów" – powiedział prezes PGZ.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku zapadnie decyzja o seryjnej produkcji Borsuka, jeśli po próbach nie będzie znaczących dodatkowych uwag wojska. "Zależy nam, aby Siły Zbrojne RP mogły jak najszybciej poznać cztery dodatkowe prototypy, żeby żołnierze mogli je sprawdzić nie tylko na testach w ramach dotychczasowych procedur badawczych, ale i w jednostce. Zależy na tym wicepremierowi Mariuszowi Błaszczakowi, który często powtarza, że wojsko oczekuje, by Borsuk jak najszybciej wszedł do użytku" – podkreślił Chwałek.

Zaznaczył, że PGZ rozważa też współpracę z Koreą Południową przy innych projektach niż czołgi, samobieżna artyleria i samoloty, których dotyczą zawarte pod koniec lipca umowy ramowe.

"Są też inne segmenty, którymi się interesujemy, jak koreańskie kompetencje w zakresie kołowych transporterów opancerzonych a także systemy, którymi interesuje się wojsko, w tym pojazdy gąsienicowe i artyleria rakietowa" – powiedział.

Rozwój PGZ

Przypomniał, że PGZ jest także zaangażowana w projekty realizowane z Wielką Brytanią i USA np. związane z obroną powietrznej. "Wszystkie te decyzje przyspieszyły z oczywistych powodów – za wschodnią granicą mamy otwartą wojnę, Rosja jest państwem nieprzewidywalnym, jeśli chodzi o decyzje władz. Musimy się przygotować na wszelkie scenariusze. Podejmowanie przez państwo decyzji w odpowiednim czasie ma od nas odsunąć ryzyko agresji, a jeżeliby do niej doszło, a musimy być do tego przygotowani, musimy mieć się czym bronić. Tu konieczne jest także przygotowanie przemysłu, żeby w sytuacji kryzysowej pełnił funkcję sprawnie działającego centrum serwisowo-remontowego" – zauważył.

"Równie szybko jak pojazdy pancerne rozwija się inna gałąź naszej działalności – systemy obrony powietrznej: Narew, "mała" Narew, deklaracje Agencji Uzbrojenia dotyczące zwiększenia zdolności Pilicy i oczywiście druga faza programu Wisła – to projekty na zupełnie inną skalę. Oprócz elementów, które już wytwarzamy - wyrzutnie kontenery, część radarów – praca przy tych projektach zaowocuje przekazaniem nowych technologii związanych z produkcją rakiet" - zapowiedział Chwałek.

Nawiązując do planowanego zakupu samolotów szkolno-bojowych FA-50 dodał, że umowa ramowa zakłada, że "docelowo w Polsce, na przykład w WZL-2 (Bydgoszcz, Warszawa) będziemy zdolni do pełnego serwisu MRO (konserwacja, naprawy, remonty)". "W kolejnym etapie będziemy mogli się zaangażować w produkcję podzespołów, komponentów” – ocenił Chwałek.

Dodał, że przewidywane dostarczenie pierwszych trzech eskadr (48 samolotów) przez producenta koreańskiego, umożliwi PGZ przygotowanie się, przeszkolenie personelu, "bo w lotnictwie certyfikacja i nabywanie kompetencji to proces dużo dłuższy niż przy sprzęcie lądowym". "Biorąc pod uwagę, że WZL-2 są już dziś podstawowym operatorem wszystkich samolotów polskich Sił Powietrznych, łatwo będzie rozszerzyć ich kompetencje o nowy rodzaj maszyny" – ocenił prezes PGZ. Dodał, że podobieństwo wielu systemów zastosowanych z FA-50 i F-16 będzie sprzyjać szybkiemu przeszkoleniu personelu technicznego i zdolności do świadczenia wojsku pełnego serwisu.

Jak zaznaczył, plany rozwoju PGZ wiążą się też z zakupem fregat Miecznik. "Przewidujemy utworzenie kolejnych około 2000 miejsc pracy, nie tylko bezpośrednio w stoczniach i naszych spółkach, ale i u kooperantów. Stoczni nie rozbudowujemy tylko dla budowy Mieczników; z partnerem brytyjskim rozmawiamy nie tylko o trzech okrętach dla Polski. W Europie jest kilka postępowań na tego typu jednostki. Projekt brytyjski jest jednym z najlepszych, a tamtejsza stocznia ma pełny portfel zamówień. Biorąc również pod uwagę fakt, że nasza wersja jest silnie uzbrojona - a takie też są potrzeby innych marynarek wojennych, tj. duże, silnie wyposażone, wielozadaniowe jednostki – jest duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieli więcej pracy niż nam się wydawało" – podkreślił.

"Tempo więc trzeba zwiększać, bo mamy świadomość naszego położenia w Europie – jesteśmy najliczniejszym, największym krajem na wschodniej flance NATO, mamy za sobą silne plecy, ale sami musimy również mieć zarówno mocną tarczę, jak i ostry miecz" – dodał Chwałek.

"Zmienia się nasza długofalowa perspektywa, stąd alians z Koreą. Jednocześnie przygotowujemy się, by osiągnąć w ciągu około dwóch lat pełne zdolności i szybko ustanowić wysokie tempo produkcji" – zadeklarował. "Porozumieliśmy się także, w jaki sposób możemy wykorzystać nasz potencjał na rzecz innych kontraktów w regionie. Naturalnie, gdyby coś się wydarzyło u naszych koreańskich partnerów, my zaangażujemy się w produkcję na ich potrzeby. Korea Południowa ma podobne problemy geopolityczne, a wyznaje te same zasady co my, zarazem jest to partner uczciwy i wiarygodny, chociaż, nie ma co ukrywać, trudny w negocjacjach" – zaznaczył.

"Są też inne projekty, niektóre już ogłoszone, inne negocjowane. Czekaliśmy na nie latami, w końcu są. Z jednej strony cieszymy się, z drugiej mamy świadomość wyzwań. To jednak ambicje są motorem napędowym rozwoju, na którym bardzo polskiej zbrojeniówce zależy. W PGZ dokonało się wiele zmian, oczywiście na lepsze – w mentalności zespołu, w funkcjonowaniu organizacji. Nasi ludzie mają olbrzymi zapał do pracy, determinację i zaangażowanie, ale też wiedzę i umiejętności, które często trudno gdzie indziej znaleźć" - powiedział prezes PGZ.

Pod koniec lipca wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy ramowe między Agencją Uzbrojenia a południowokoreańskimi przedsiębiorstwami na czołgi K2, armatohaubice K9 i lekkie myśliwce FA-50. Umowy ramowe mają zostać uzupełnione umowami szczegółowymi dotyczącymi cen i dostaw. Planowany kontrakt czołgowy podzielono na dwa etapy. W pierwszym zakłada się zakup 180 czołgów (dostawy rozpoczną się jeszcze w tym roku), a drugi etap to ponad 800 czołgów w standardzie K2PL; w 2026 r. ma ruszyć produkcja w Polsce. także w tym roku Polska ma otrzymać pierwsze armatohaubice K9. Tę umowę także podzielono na dwie fazy - pierwsza przewiduje dostawę 48 dział, dostawy kolejnych ponad 600 haubic mają następować od 2024 roku, a od 2026 r. armatohaubice mają być produkowane w Polsce. Na połowę przyszłego roku przewidziano dostawę pierwszych 12 FA-50.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ par/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  Karta Praw Dziecka w Biznesie ma już pierwszych sygnatariuszy!

  20 września 2023 r. w Domu Innowacji Społecznych “Marzyciele i Rzemieślnicy” pierwsze firmy podpisały Kartę Praw Dziecka w Biznesie. Czym jest ta deklaracja? Do czego zobowiązuje przedsiębiorców? Które firmy zdecydowały się ją podpisać? 

  Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

  Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

  Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

  Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

  Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

  Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

  Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

  Big Data

  Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

  Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

  W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

  REKLAMA

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

  Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

  16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

  Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

  REKLAMA