REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie błędy popełniają firmy IT podczas rekrutacji?

 • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Branża IT oferuje poszukującym zatrudnienia programistom możliwość uzyskania wysokich zarobków za wykonywaną przez nich pracę. Jednak na rynku wciąż można zaobserwować niedobór pracowników w tym sektorze, dlatego pracodawcy oraz rekruterzy próbują różnych, często niezbyt skutecznych sposobów na pozyskanie kandydatów. Jak powinien przebiegać proces rekrutacji, aby obie strony były zadowolone z jego efektów?

Brak personalizacji

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy rekrutacji jest brak personalizacji wiadomości do konkretnego kandydata. Gotowe szablony może i skracają czas pracy, jednak obniżają wyniki rekruterów – potencjalni pracownicy są w stanie wyczuć, iż otrzymali skopiowaną wiadomość, co znacząco zmniejsza ich zainteresowanie daną ofertą. W związku z tym warto postawić na jakość, a nie ilość wysłanych tekstów oraz personalizować komunikaty kierowane do kandydatów. W ten sposób zwiększa się szanse na pozyskanie nowych pracowników, którzy wcześniej nie odpowiadali na wiadomości.

Technologiczna luka

Sporym błędem w rekrutacji na stanowisko programistyczne jest także brak informacji o wersji oprogramowania, na której potencjalny pracownik ma działać. Nieskonkretyzowane oczekiwania są powodem odrzucania ofert przez programistów. Kandydaci na stanowiska w swoich CV umieszczają komunikaty o posiadanym zestawie umiejętności i narzędziach, którymi się posługują, w związku z czym również od rekruterów oczekują konkretnego przekazu. Poszukiwanie tak zwanego „człowieka orkiestry” dla potencjalnych pracowników jest sygnałem, że pracodawca sam do końca nie wie, jakiego specjalisty potrzebuje. Dobrze skonstruowane oferty są na wagę złota.

Nieodpowiednie sformułowania w ofercie pracy

Rekrutacja w branży IT wymaga konkretów, w związku z czym nieco różni się od tej tradycyjnej. Poszukując pracowników na stanowiska informatyczne, trzeba wykazać się kreatywnością oraz umieć mówić tym samym językiem, co odbiorca. Nie należy stosować wyświechtanych i znanych wszystkim sloganów. Informacja o elastycznych godzinach pracy w tym środowisku nie zawsze jest czymś pożądanym – enigmatyczność tego sformułowania sprawia, że wielu kandydatów omija takie ogłoszenia. Programiści bardzo często kojarzą je z komunikatem o nadgodzinach oraz pełnej dyspozycyjności, na które nie chcą się godzić. Równie nietrafionym pomysłem jest wzmianka o dynamicznym zespole – posiadający już doświadczenie w pracy informatycy mają poczucie osadzenia w młodym dziale, w którym brak jest szansy na rozwój i zdobywanie nowej wiedzy. Warto zadbać o treść i konstrukcję oferty pracy tak, aby rekrutacja miała szansę na powodzenie.

Nieprzygotowanie do rozmowy

Rażącym błędem podczas rozmowy z potencjalnym pracownikiem jest także brak przygotowania rekrutera. Nieznajomość CV kandydata czy też mylenie go z innymi to wyraz braku szacunku. Przed rekrutacją należy poświęcić czas na zaznajomienie się z rekrutowaną osobą i jej zdolnościami tak, aby móc przeprowadzić satysfakcjonującą obie strony rozmowę. Tylko takie podejście pozwoli na zbudowanie wartościowej oraz partnerskiej współpracy.

Jeżeli interesują Cię oferty pracy z branży IT, sprawdź ogłoszenia z lokalizacją w Gdańskuna portalu branżowym the:protocol.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA