Jakie błędy popełniają firmy IT podczas rekrutacji?
- Artykuł sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA
Brak personalizacji
Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy rekrutacji jest brak personalizacji wiadomości do konkretnego kandydata. Gotowe szablony może i skracają czas pracy, jednak obniżają wyniki rekruterów – potencjalni pracownicy są w stanie wyczuć, iż otrzymali skopiowaną wiadomość, co znacząco zmniejsza ich zainteresowanie daną ofertą. W związku z tym warto postawić na jakość, a nie ilość wysłanych tekstów oraz personalizować komunikaty kierowane do kandydatów. W ten sposób zwiększa się szanse na pozyskanie nowych pracowników, którzy wcześniej nie odpowiadali na wiadomości.
REKLAMA
Technologiczna luka
Sporym błędem w rekrutacji na stanowisko programistyczne jest także brak informacji o wersji oprogramowania, na której potencjalny pracownik ma działać. Nieskonkretyzowane oczekiwania są powodem odrzucania ofert przez programistów. Kandydaci na stanowiska w swoich CV umieszczają komunikaty o posiadanym zestawie umiejętności i narzędziach, którymi się posługują, w związku z czym również od rekruterów oczekują konkretnego przekazu. Poszukiwanie tak zwanego „człowieka orkiestry” dla potencjalnych pracowników jest sygnałem, że pracodawca sam do końca nie wie, jakiego specjalisty potrzebuje. Dobrze skonstruowane oferty są na wagę złota.
Nieodpowiednie sformułowania w ofercie pracy
Rekrutacja w branży IT wymaga konkretów, w związku z czym nieco różni się od tej tradycyjnej. Poszukując pracowników na stanowiska informatyczne, trzeba wykazać się kreatywnością oraz umieć mówić tym samym językiem, co odbiorca. Nie należy stosować wyświechtanych i znanych wszystkim sloganów. Informacja o elastycznych godzinach pracy w tym środowisku nie zawsze jest czymś pożądanym – enigmatyczność tego sformułowania sprawia, że wielu kandydatów omija takie ogłoszenia. Programiści bardzo często kojarzą je z komunikatem o nadgodzinach oraz pełnej dyspozycyjności, na które nie chcą się godzić. Równie nietrafionym pomysłem jest wzmianka o dynamicznym zespole – posiadający już doświadczenie w pracy informatycy mają poczucie osadzenia w młodym dziale, w którym brak jest szansy na rozwój i zdobywanie nowej wiedzy. Warto zadbać o treść i konstrukcję oferty pracy tak, aby rekrutacja miała szansę na powodzenie.
Nieprzygotowanie do rozmowy
Rażącym błędem podczas rozmowy z potencjalnym pracownikiem jest także brak przygotowania rekrutera. Nieznajomość CV kandydata czy też mylenie go z innymi to wyraz braku szacunku. Przed rekrutacją należy poświęcić czas na zaznajomienie się z rekrutowaną osobą i jej zdolnościami tak, aby móc przeprowadzić satysfakcjonującą obie strony rozmowę. Tylko takie podejście pozwoli na zbudowanie wartościowej oraz partnerskiej współpracy.
Jeżeli interesują Cię oferty pracy z branży IT, sprawdź ogłoszenia z lokalizacją w Gdańskuna portalu branżowym the:protocol.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat