REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zawody zyskały na pandemii?

  • Artykuł sponsorowany
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Ogólnoświatowa pandemia koronawirusa w znaczący sposób wpłynęła na sytuację gospodarczą, odmieniając doczesny tryb funkcjonowania bardzo wielu firm. Dla niektórych z nich utrzymujący się kryzys oraz społeczne obostrzenia były jednoznaczne z koniecznością zaniechania działalności. Dla innych jednak zaistniała sytuacja nie niosła aż tak drastycznych zmian – a wręcz przeciwnie! Można powiedzieć, iż niektóre zawody zyskały na pandemii, tym samym otrzymując miano bezpiecznych stanowisk pracy. Które z nich zaliczają się do tej grupy?

1. Branża e-commerce

Niewątpliwie pandemia koronawirusa wymogła na społeczeństwie konieczność przeniesienia części codziennych czynności w sferę wirtualną. Wobec tego na sytuacji tej zyskała branża e-commerce, a szczególnie liczne sklepy internetowe, które dla klientów stały się zamiennikiem tradycyjnej formy zakupów. Na złożenie zamówienia w sklepie online decydowały się nawet osoby, jakie do tej pory tego nie robiły. Przyzwyczajenie do wygody sprawiło jednak, że nawet po zniesieniu obostrzeń chętniej korzystają one z internetowych zakupów. Dlatego też sprzedawcy sklepów internetowych i specjaliści z branży e-commerce mogą czuć się bezpiecznie. Bez wątpienia też osoby zajmujące się reklamą sklepów internetowych mogą przebierać w zwiększonej ilości ofert.

REKLAMA

2. Firmy kurierskie

Wzrastająca ilość zamówień w sklepach online bezpośrednio przyczyniła się zaś do wzrostu zainteresowania usługami kurierskimi. W dalszym ciągu są one wykorzystywane na potęgę, bowiem dla większości społeczeństwa internetowe zakupy, które wiążą się z brakiem konieczności wychodzenia z domu, stanowią najlepszą formę załatwiania codziennych sprawunków. Kurierzy stale są więc poszukiwani na  rynku pracy. Co więcej, w razie powrotu obostrzeń z pewnością stanowiska kurierskie i logistyczne ponownie będą przeżywać oblężenie.

3. Branża IT

Kolejne zawody, które zyskały na pandemii, wchodzą w skład sektora IT. Dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii, jak również umiejętności przerzucenia obowiązków zawodowych z biura do domu, programiści czy administratorzy w kilka chwil dostosowali się do nowej rzeczywistości – w końcu do ich pracy wymagane są wyłącznie otwarty umysł i sprawny komputer! W dużej mierze na popularności zyskał zawód programisty baz danych, bowiem zapotrzebowanie na niego wyraziły wszystkie firmy, które przechowują i przetwarzają dane.

4. Marketing online

Funkcjonowanie w sferze wirtualnej do perfekcji opanowały również firmy działające w marketingu internetowym – i to jeszcze przed pandemią! Dlatego też nowa rzeczywistość, która wymagała wdrożenia pracy zdalnej, nie stanowiła dla nich żadnego wyzwania. Obecnie zaś mogą one liczyć na większą ilość klientów, którzy po zakończonym kryzysie pragną odbudować swoją przedpandemiczną działalność. Nie da się ukryć, że najlepszą ścieżką ku temu są dobra reklama i przemyślana strategia marketingowa!

5. Nieruchomości

Na brak zatrudnienia nie mogą narzekać także osoby trudniące się sprzedażą nieruchomości. Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na nabycie dla siebie nowego miejsca zamieszkania. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że w trakcie izolacji społecznej wielu mieszkańców dogłębnie odczuło brak własnej przestrzeni czy terenów zielonych. Wobec tego ich decyzja o zmianie lokalizacji właśnie z trybu przemyśleń wkracza w tryb realizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli interesują Cię oferty pracy z branży IT, sprawdź ogłoszenia z lokalizacją w Bydgoszczy na portalu branżowym na the:protocol.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA