REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wraca do komisji

Subskrybuj nas na Youtube
pielęgniarka
pielęgniarka

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone poprawki. W debacie wątpliwości posłów wzbudziły przepisy dotyczące badań klinicznych oraz rezygnacja z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.

Projekt nowelizacji ustawy

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

REKLAMA

Autopromocja

W sejmowej debacie Anna Kwiecień (PiS) przypomniała o głównych założeniach regulacji. W projekcie wprowadzone zostały m.in. zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.

Jakie zmiany?

Ponadto - zgodnie z projektem - oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.

Nowelizacja wprowadza także rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Anna Kwiecień poinformowała, że klub PiS popiera omawiane zmiany i prosi izbę o ich akceptację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Rajmunda Millera (KO) projekt jest przykładem "niechlujstwa ustawowego", a proponowane rozwiązania wykraczają poza tematykę ustawy. "Co do zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położonej wymaganych w związku z koniecznością wdrożenia przepisów unijnych, nie mamy żadnych wątpliwości. Ona jest potrzebna i reguluje możliwość zatrudniania pielęgniarek i położnych i uznania ich kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej" - powiedział poseł Miller.

Zaznaczył, że wątpliwości budzi np. kwestia rezygnacji z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego. "Uznajemy opinie samorządów tych środowisk. Ale te środowiska nie oczekują likwidacji egzaminu końcowego, one po prostu proponują inne rozwiązanie, inny typ tego egzaminu" - wskazał poseł Miller.

Podkreślił, że klub KO jest też przeciwny zapisom dotyczącym badań klinicznych. Nowela ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.

"Od kilku lat oczekujemy, że będzie ustawa o badaniach klinicznych, która będzie regulowała tak ważny temat. (...) Te rozwiązania wymagają odrębnej ustawy" - stwierdził poseł KO. Zapowiedział, że w końcowym głosowaniu klub KO wstrzyma się od głosu.

Jan Szopiński z Lewicy zwrócił uwagę, że uczelnie kształcące ratowników medycznych lub fizjoterapeutów są placówkami certyfikowanymi i nie ma potrzeby poddawania pod wątpliwość ich kompetencji w zakresie przekazywania wiedzy. Podkreślił, że braki na rynku pracy w tych zawodach w pełni uzasadniają założenia tego projektu.

Zdaniem posła Lewicy, najwięcej wątpliwości budzą przepisy dotyczące badań klinicznych. "Tutaj zgodnie z opinią fachowców przepisy są niejasne i niedoprecyzowane. Najwięcej wątpliwości budzą zapisy dotyczące komisji zajmującej się badaniami, a zwłaszcza koniecznością zagwarantowania w ocenie wniosków opinii osób nieposiadającej wiedzy fachowej" - wskazał poseł Szopiński.

Poinformował, że Lewica opowie się za dalszymi pracami nad projektem.

Dariusz Klimczak (Koalicja Polska) także wskazywał, że projekt jest sprzeczny z zasadą poprawnej legislacji. Zaznaczył, że choć Koalicja Polska nie ma uwag do zapisów dostosowujących polskie prawo do prawa UE, to zmiany w sześciu innych ustawach budzą wątpliwości. Wymienił m.in. zniesienie egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego. Poseł Klimczak przekazał, że Koalicja Polska nie poprze tego projektu.

Robert Winnicki (Konfederacja) powiedział, że debata nad projektem może być przyczynkiem do dyskusji na temat polityki zdrowotnej państwa. Według posła Konfederacji system ochrony zdrowia jest niewydolny, zwłaszcza na poziomie organizacji i finansowania. "Trzeba skończyć z finansowaniem przez NFZ. Trzeba wprowadzić elementy konkurencji pomiędzy konkurującymi funduszami zdrowotnymi, które sprawiłyby, że pieniądze przestaną być w systemie marnowane" - podnosił Winnicki.

Zdaniem Wojciecha Maksymowicza (Polska 2050) niektóre rozwiązania zawarte w projekcie są kontrowersyjne i wykraczają poza istotę zmian.

"Proponowana treść artykułów 2 i 5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadzające zmiany w organizacji systemu oceny etycznej badań klinicznych, produktów leczniczych są niespójne z projektem ustawy o badaniach klinicznych, który już w kwietniu 2021 r. był przedstawiony do konsultacji publicznych i nie trafił do laski marszałkowskiej" - wskazał poseł Maksymowicz.

Zaproponował poprawki wykreślające oba przepisy "w imię dobrej legislacji".

Sprzeciw wobec przepisów wykraczających poza istotę regulacji wyraziła także Joanna Senyszyn (PPS). Poinformowała, że koło PPS nie poprze omawianego projektu.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber odpowiadając na wątpliwości posłów zwrócił uwagę, że egzamin dla ratowników medycznych i fizjoterapeutów nie był jeszcze realizowany, więc nie jest to znacząca zmiana.

"Chcemy, żeby to standardy kształcenia były elementem, który w dużym stopniu będzie determinował jakość kształcenia w ramach konkretnych zawodów medycznych" - powiedział. Wiceminister zadeklarował, że na inne pytania resort odpowie na piśmie.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że w związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw wróci do Komisji Zdrowia w celu ich rozpatrzenia.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

Niedziele handlowe - maj 2025

Najbliższa niedziela handlowa wypada 27 kwietnia 2025 r. Czy w maju i czerwcu również będą niedziele handlowe? Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.

Maj 2025 – dni wolne, godziny pracy

Maj 2025 – dni wolne i godziny pracy czyli jaka jest norma godzin pracy w miesiącu. Kalendarz maja w 2025 roku zawiera 2 święta ustawowo wolne od pracy. Jedno z nich wypada w sobotę, a to oznacza dodatkowy dzień wolny w tym miesiącu.

Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce 2025. Jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej: zasady, wynagrodzenie, wniosek. Czy pracodawca może odmówić?

Od 2023 r. Kodeks pracy daje pracownikom nowe uprawnienie – możliwość skorzystania ze zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej. Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z powodu działania siły wyższej? Czy pracodawca może odmówić?

Wynagrodzenia wzrosną nawet do 12 tys. zł brutto. Sprawdzamy, kto może liczyć na taką podwyżkę w budżetówce

To już pewne — część pracowników budżetówki w 2025 r. może liczyć na wynagrodzenie zbliżające się do 12 tys. zł brutto. Choć brzmi to jak rewolucja płacowa, w rzeczywistości podwyżki obejmą tylko wybrane grupy zawodowe. Kto skorzysta najwięcej? Czy to zapowiedź wyrównywania wynagrodzeń w sektorze publicznym, czy jedynie korekta inflacyjna dla wybranych?

REKLAMA

Wielka Sobota: do której sklepy są otwarte? Od 1 tys. zł do 100 tys. zł kary dla pracodawcy [Ostrzeżenie PIP]

Wielka Sobota - do której sklepy są otwarte? PIP ostrzega pracodawców zatrudniających pracowników w Wielką Sobotę. 19 kwietnia 2025 r. pracownicy handlu nie mogą pracować ponad wskazany w przepisach czas. Do której godziny można pracować w Wielką Sobotę?

Rewolucja w naliczaniu stażu pracy od 2026 roku. Od umów zlecenia i działalności gospodarczej będą zależeć uprawnienia pracownicze

Od 1 stycznia 2026 r. mają wejść w życie istotne zmiany w Kodeksie pracy, które wpłyną na sposób naliczania stażu pracy. Projektowana nowelizacja przewiduje, że do stażu pracy będą wliczane nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy aktywności zawodowej, takie jak umowy zlecenia, prowadzenie działalności gospodarczej czy służba w niektórych formacjach mundurowych. Zmiany te mają na celu zwiększenie uprawnień pracowniczych, w tym prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższych odpraw czy dodatków stażowych.

REKLAMA