REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wraca do komisji

pielęgniarka
pielęgniarka

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone poprawki. W debacie wątpliwości posłów wzbudziły przepisy dotyczące badań klinicznych oraz rezygnacja z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.

Projekt nowelizacji ustawy

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

Autopromocja

W sejmowej debacie Anna Kwiecień (PiS) przypomniała o głównych założeniach regulacji. W projekcie wprowadzone zostały m.in. zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.

Jakie zmiany?

Ponadto - zgodnie z projektem - oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.

Nowelizacja wprowadza także rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Anna Kwiecień poinformowała, że klub PiS popiera omawiane zmiany i prosi izbę o ich akceptację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Rajmunda Millera (KO) projekt jest przykładem "niechlujstwa ustawowego", a proponowane rozwiązania wykraczają poza tematykę ustawy. "Co do zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położonej wymaganych w związku z koniecznością wdrożenia przepisów unijnych, nie mamy żadnych wątpliwości. Ona jest potrzebna i reguluje możliwość zatrudniania pielęgniarek i położnych i uznania ich kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej" - powiedział poseł Miller.

Zaznaczył, że wątpliwości budzi np. kwestia rezygnacji z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego. "Uznajemy opinie samorządów tych środowisk. Ale te środowiska nie oczekują likwidacji egzaminu końcowego, one po prostu proponują inne rozwiązanie, inny typ tego egzaminu" - wskazał poseł Miller.

Podkreślił, że klub KO jest też przeciwny zapisom dotyczącym badań klinicznych. Nowela ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.

"Od kilku lat oczekujemy, że będzie ustawa o badaniach klinicznych, która będzie regulowała tak ważny temat. (...) Te rozwiązania wymagają odrębnej ustawy" - stwierdził poseł KO. Zapowiedział, że w końcowym głosowaniu klub KO wstrzyma się od głosu.

Jan Szopiński z Lewicy zwrócił uwagę, że uczelnie kształcące ratowników medycznych lub fizjoterapeutów są placówkami certyfikowanymi i nie ma potrzeby poddawania pod wątpliwość ich kompetencji w zakresie przekazywania wiedzy. Podkreślił, że braki na rynku pracy w tych zawodach w pełni uzasadniają założenia tego projektu.

Zdaniem posła Lewicy, najwięcej wątpliwości budzą przepisy dotyczące badań klinicznych. "Tutaj zgodnie z opinią fachowców przepisy są niejasne i niedoprecyzowane. Najwięcej wątpliwości budzą zapisy dotyczące komisji zajmującej się badaniami, a zwłaszcza koniecznością zagwarantowania w ocenie wniosków opinii osób nieposiadającej wiedzy fachowej" - wskazał poseł Szopiński.

Poinformował, że Lewica opowie się za dalszymi pracami nad projektem.

Dariusz Klimczak (Koalicja Polska) także wskazywał, że projekt jest sprzeczny z zasadą poprawnej legislacji. Zaznaczył, że choć Koalicja Polska nie ma uwag do zapisów dostosowujących polskie prawo do prawa UE, to zmiany w sześciu innych ustawach budzą wątpliwości. Wymienił m.in. zniesienie egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego. Poseł Klimczak przekazał, że Koalicja Polska nie poprze tego projektu.

Autopromocja

Robert Winnicki (Konfederacja) powiedział, że debata nad projektem może być przyczynkiem do dyskusji na temat polityki zdrowotnej państwa. Według posła Konfederacji system ochrony zdrowia jest niewydolny, zwłaszcza na poziomie organizacji i finansowania. "Trzeba skończyć z finansowaniem przez NFZ. Trzeba wprowadzić elementy konkurencji pomiędzy konkurującymi funduszami zdrowotnymi, które sprawiłyby, że pieniądze przestaną być w systemie marnowane" - podnosił Winnicki.

Zdaniem Wojciecha Maksymowicza (Polska 2050) niektóre rozwiązania zawarte w projekcie są kontrowersyjne i wykraczają poza istotę zmian.

"Proponowana treść artykułów 2 i 5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadzające zmiany w organizacji systemu oceny etycznej badań klinicznych, produktów leczniczych są niespójne z projektem ustawy o badaniach klinicznych, który już w kwietniu 2021 r. był przedstawiony do konsultacji publicznych i nie trafił do laski marszałkowskiej" - wskazał poseł Maksymowicz.

Zaproponował poprawki wykreślające oba przepisy "w imię dobrej legislacji".

Sprzeciw wobec przepisów wykraczających poza istotę regulacji wyraziła także Joanna Senyszyn (PPS). Poinformowała, że koło PPS nie poprze omawianego projektu.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber odpowiadając na wątpliwości posłów zwrócił uwagę, że egzamin dla ratowników medycznych i fizjoterapeutów nie był jeszcze realizowany, więc nie jest to znacząca zmiana.

"Chcemy, żeby to standardy kształcenia były elementem, który w dużym stopniu będzie determinował jakość kształcenia w ramach konkretnych zawodów medycznych" - powiedział. Wiceminister zadeklarował, że na inne pytania resort odpowie na piśmie.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że w związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw wróci do Komisji Zdrowia w celu ich rozpatrzenia.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  REKLAMA