REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej wraca do komisji

pielęgniarka
pielęgniarka

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone poprawki. W debacie wątpliwości posłów wzbudziły przepisy dotyczące badań klinicznych oraz rezygnacja z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego.

Projekt nowelizacji ustawy

Projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.

Autopromocja

W sejmowej debacie Anna Kwiecień (PiS) przypomniała o głównych założeniach regulacji. W projekcie wprowadzone zostały m.in. zmiany w minimalnych wymogach kształcenia położnych w ramach procedury automatycznego uznawania dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji położnych.

Jakie zmiany?

Ponadto - zgodnie z projektem - oświadczenie o zamiarze czasowego i okazjonalnego wykonywania zawodu będzie można złożyć w dowolnej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych.

Nowelizacja wprowadza także rezygnację z przeprowadzenia Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego i z Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Anna Kwiecień poinformowała, że klub PiS popiera omawiane zmiany i prosi izbę o ich akceptację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Rajmunda Millera (KO) projekt jest przykładem "niechlujstwa ustawowego", a proponowane rozwiązania wykraczają poza tematykę ustawy. "Co do zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położonej wymaganych w związku z koniecznością wdrożenia przepisów unijnych, nie mamy żadnych wątpliwości. Ona jest potrzebna i reguluje możliwość zatrudniania pielęgniarek i położnych i uznania ich kwalifikacji w krajach Unii Europejskiej" - powiedział poseł Miller.

Zaznaczył, że wątpliwości budzi np. kwestia rezygnacji z egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego. "Uznajemy opinie samorządów tych środowisk. Ale te środowiska nie oczekują likwidacji egzaminu końcowego, one po prostu proponują inne rozwiązanie, inny typ tego egzaminu" - wskazał poseł Miller.

Podkreślił, że klub KO jest też przeciwny zapisom dotyczącym badań klinicznych. Nowela ma umożliwić dokonywanie oceny badań klinicznych produktów leczniczych, w tym ich oceny etycznej, do czasu wejścia w życie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz przepisy dające możliwość dla działania w obszarze weterynaryjnych produktów leczniczych.

"Od kilku lat oczekujemy, że będzie ustawa o badaniach klinicznych, która będzie regulowała tak ważny temat. (...) Te rozwiązania wymagają odrębnej ustawy" - stwierdził poseł KO. Zapowiedział, że w końcowym głosowaniu klub KO wstrzyma się od głosu.

Jan Szopiński z Lewicy zwrócił uwagę, że uczelnie kształcące ratowników medycznych lub fizjoterapeutów są placówkami certyfikowanymi i nie ma potrzeby poddawania pod wątpliwość ich kompetencji w zakresie przekazywania wiedzy. Podkreślił, że braki na rynku pracy w tych zawodach w pełni uzasadniają założenia tego projektu.

Zdaniem posła Lewicy, najwięcej wątpliwości budzą przepisy dotyczące badań klinicznych. "Tutaj zgodnie z opinią fachowców przepisy są niejasne i niedoprecyzowane. Najwięcej wątpliwości budzą zapisy dotyczące komisji zajmującej się badaniami, a zwłaszcza koniecznością zagwarantowania w ocenie wniosków opinii osób nieposiadającej wiedzy fachowej" - wskazał poseł Szopiński.

Poinformował, że Lewica opowie się za dalszymi pracami nad projektem.

Dariusz Klimczak (Koalicja Polska) także wskazywał, że projekt jest sprzeczny z zasadą poprawnej legislacji. Zaznaczył, że choć Koalicja Polska nie ma uwag do zapisów dostosowujących polskie prawo do prawa UE, to zmiany w sześciu innych ustawach budzą wątpliwości. Wymienił m.in. zniesienie egzaminu fizjoterapeutycznego i z ratownictwa medycznego. Poseł Klimczak przekazał, że Koalicja Polska nie poprze tego projektu.

Robert Winnicki (Konfederacja) powiedział, że debata nad projektem może być przyczynkiem do dyskusji na temat polityki zdrowotnej państwa. Według posła Konfederacji system ochrony zdrowia jest niewydolny, zwłaszcza na poziomie organizacji i finansowania. "Trzeba skończyć z finansowaniem przez NFZ. Trzeba wprowadzić elementy konkurencji pomiędzy konkurującymi funduszami zdrowotnymi, które sprawiłyby, że pieniądze przestaną być w systemie marnowane" - podnosił Winnicki.

Zdaniem Wojciecha Maksymowicza (Polska 2050) niektóre rozwiązania zawarte w projekcie są kontrowersyjne i wykraczają poza istotę zmian.

"Proponowana treść artykułów 2 i 5 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wprowadzające zmiany w organizacji systemu oceny etycznej badań klinicznych, produktów leczniczych są niespójne z projektem ustawy o badaniach klinicznych, który już w kwietniu 2021 r. był przedstawiony do konsultacji publicznych i nie trafił do laski marszałkowskiej" - wskazał poseł Maksymowicz.

Zaproponował poprawki wykreślające oba przepisy "w imię dobrej legislacji".

Sprzeciw wobec przepisów wykraczających poza istotę regulacji wyraziła także Joanna Senyszyn (PPS). Poinformowała, że koło PPS nie poprze omawianego projektu.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber odpowiadając na wątpliwości posłów zwrócił uwagę, że egzamin dla ratowników medycznych i fizjoterapeutów nie był jeszcze realizowany, więc nie jest to znacząca zmiana.

"Chcemy, żeby to standardy kształcenia były elementem, który w dużym stopniu będzie determinował jakość kształcenia w ramach konkretnych zawodów medycznych" - powiedział. Wiceminister zadeklarował, że na inne pytania resort odpowie na piśmie.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że w związku ze zgłoszonymi poprawkami projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw wróci do Komisji Zdrowia w celu ich rozpatrzenia.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mir/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

REKLAMA