REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podnoszenie kompetencji i kwalifikacji wśród młodych ludzi, to wyzwania rynku pracy

młodzież/ fot. Fotolia
młodzież/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni wskazywał, że największe wyzwania na rynku pracy, to podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w przygotowaniu młodych ludzi do pracy. Dodatkowym wyzwaniem jest też brak rąk do pracy w branżach, w których zatrudniano pracowników z Ukrainy.

Młodzież i praca

We wtorek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. "Włączenie społeczno–zawodowe młodzieży – instytucjonalne formy wsparcia – wyzwania i perspektywy w świetle doświadczeń OHP" na Forum Wizja Rozwoju w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

REKLAMA

Autopromocja

Psycholog Wiesław Poleszak powiedział, że w ostatnich latach pogorszyła się kondycja psychiczna dzieci i młodzieży, a pandemia koronawirusa nasiliła jeszcze ten proces i wstrząsnęła edukacją. Jego zdaniem wojna w Ukrainie również powoduje u młodych dodatkowy stres.

Potrzeba dostosowania OHP do nowych warunków

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas swojego wystąpienia podkreślił, że przez 25 lat wskazywano, że Ochotnicze Hufce Pracy powinno się zlikwidować, a jego zdaniem, nie może być takiej decyzji. "Jest potrzeba, że taka instytucja musi być w naszym kraju oraz dostosowania się do nowych warunków" – mówił Szwed i dodał, że jego zdaniem przed OHP jest przyszłość.

Szwed podkreślił, że Ochotnicze Hufce Pracy się zmieniają, bo z wcześniejszych czasów przyjęło się, że do OHP trafiają trudne, czasami z patologicznych rodzin dzieci. "Dzisiaj ta sytuacja jest zupełnie inna. Mogą tam trafić dzieci z bardzo dobrych rodzin, które sobie po prostu nie radzą w dzisiejszym świecie, w dzisiejszej rzeczywistości. Trzeba przygotować je edukacyjnie i zawodowo, żeby mogły podjąć pracę" – powiedział Szwed.

Wiceminister Szwed pytany o najważniejsze wyzwania na rynku pracy podkreślił, że jest zadowolony z niskiego bezrobocia w Polsce. "Na pewno dużym wyzwaniem jest kwestia kompetencji i kwalifikacji przygotowywania właśnie młodych ludzi do tego, że obecnie jedno wykształcenie i wiedza nie wystarcza" – mówił Szwed i dodał, że kolejny wyzwaniem są branże, w których brakuje rąk do pracy, bo przed wojną w Ukrainie Polska posiłkowała się w niektórych branżach właśnie pracownikami z Ukrainy. Podkreślił, że obecnie w Polsce jest więcej kobiet z Ukrainy, a w takich branżach, jak transport, czy budownictwo brakuje pracowników z Ukrainy.(PAP)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA