REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki napływu specjalistów IT do sektora bankowego

bank Fot. Fotolia
bank Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

Największym wyzwaniem dla polskich instytucji finansowych jest obecnie zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanych kadr z branży IT i cyberbezpieczeństwa - zgodzili się uczestnicy dyskusji pod hasłem „Technologiczny okrągły stół EKF - mapa wyzwań dla sektora bankowego 2022-2025”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Nowe technologie w sektorze bankowym

Sektor bankowy obecnie intensywnie wykorzystuje nowe technologie - zarówno w ofercie dla klientów, jak i dla zapewnienia bezpieczeństwa dokonywanych transakcji. W związku z tym w bankach istnieje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry z obszarów IT i cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy debaty zastanawiali się, jak przyciągnąć je do instytucji finansowych i zatrzymać na dłużej.

„Transformacja sektora bankowego do firm technologicznych to jest ogromna zmiana i wyzwanie. Technologia już jest i będzie jeszcze bardziej potrzebna w bankach, dlatego specjaliści IT będą niezbędnie potrzebni, a obecnie nie jesteście dla nich pracodawcą pierwszego wyboru” - powiedział Radosław Frańczak, partner, CESA Consulting SAP Leader, EY Consulting, zwracając się do panelistów reprezentujących banki.

Nadal atrakcyjny pracodawca?

Jednak większość ekspertów biorących udział w debacie było zdania, że banki, choć nie są już tak oblegane jak kilka lat temu przez młode talenty z branży cyfrowej, to nadal pozostają atrakcyjnym pracodawcą. „Problem polega na tym, że obecnie jesteśmy jednym z wielu graczy i funkcjonujemy na rynku konkurencyjnym, ale nadal jesteśmy interesujący” - podkreślał Piotr Alicki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

„Jest jedna rzecz, którą przede wszystkim my oferujemy. Banki mogą zapewnić ciągłość -mówiła Katarzyna Majewska, członek zarządu, Bank Handlowy w Warszawie S.A.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Jednak wskazała, że aby przyciągnąć większą liczbę młodych specjalistów, należy popracować nad wizerunkiem sektora bankowego, które obecnie jest negatywny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Młodzi nie chcą pracować w banku?

„To pokolenie, które wchodzi na rynek, po prostu brzydzi się pracy w banku. Ja to widzę w problemie ze znalezieniem ludzi - zauważył Paweł Bartusch, CIO, Santander Bank Polska S.A. - Ważne jest, żeby taki człowiek zrozumiał, że w banku będzie miał skalę, której nie znajdzie gdzie indziej, i możliwości rozwoju”.

Za taki „wabik” dla młodych specjalistów IT eksperci uznali możliwość kontaktu z nowymi technologiami, jak np. praca w chmurze oraz szanse na zdobywanie kompetencji cenionych na rynku.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

„Zachętą może być praca nad ciekawymi zagadnieniami, nowymi technologiami, proponowanie tym ludziom czegoś, co umożliwi zrealizowanie ich aspiracji i potrzeb” - stwierdził Błażej Szczecki, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Technologii i Operacji.

„Jest w końcu duży potencjał talentów również wśród ludzi w dojrzałym wieku. W tej chwili w BNP Paribas prowadzimy program adresowany do pracowników 50 plus, którym oferujemy szkolenia bazowe z IT, bo są tam obszary, gdzie próg wejścia jest niski” - zwróciła uwagę Magdalena Nowicka, wiceprezes zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A., Obszar Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

W rekrutacji kadry cyfrowej koniecznością jest też obecnie zapewnienie możliwości pracy stacjonarnej lub hybrydowej oraz zarobki konkurencyjne wobec tych oferowanych przez firmy technologiczne.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • do widzenia
    2022-06-30 16:57:50
    o infor nie dodaje komentarzy na forum ktore są nie przychylne artykułowi brzmiącemu jak propaganda z batem
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
BHP - wszystko co trzeba wiedzieć na ten temat

Każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze, że przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkowe, a te kwestie mogą zostać skontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej. 

Do 30 września był czas, żeby wykorzystać zaległe urlopy. Pracownicy lubią chomikować dni wolne

Dlaczego urlopy powinny być wykorzystywane na bieżąco? Zbyt duża kumulacja dni wolnych może spowodować, że pracownik będzie musiał wykorzystać go w momencie, gdy będzie on pracodawcy bardzo potrzebny. 

Praca zdalna szansą dla osób z niepełnosprawnościami

Upowszechnienie pracy zdalnej i hybrydowej może ułatwić zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza na stanowiskach biurowych czy specjalistycznych, niewymagających fizycznej obecności w biurze - przekonują eksperci w raporcie „Uwarunkowania i korzyści zatrudniania osób z niepełnosprawnościami” przygotowanym przez Lewiatana.

PPK. Deklarację o rezygnacji można „odwołać”

Powrót do oszczędzania w PPK, po złożeniu deklaracji o rezygnacji, następuje poprzez złożenie wniosku o dokonywanie wpłat do PPK. Pracownik może go złożyć w każdej chwili i jest on skuteczny od momentu przekazania go pracodawcy.

REKLAMA

Praca cudzoziemców. Co zrobić po zarejestrowaniu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi legalizuje zatrudnienie cudzoziemców z pięciu krajów: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Po jego zarejestrowaniu pracodawca ma obowiązek informacyjny. Jaki? Ponadto, opisujemy kiedy nie jest wymagany wpis nowego oświadczenia do ewidencji. 

Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

REKLAMA

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

REKLAMA