REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki napływu specjalistów IT do sektora bankowego

bank Fot. Fotolia
bank Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Największym wyzwaniem dla polskich instytucji finansowych jest obecnie zapewnienie odpowiednio wykwalifikowanych kadr z branży IT i cyberbezpieczeństwa - zgodzili się uczestnicy dyskusji pod hasłem „Technologiczny okrągły stół EKF - mapa wyzwań dla sektora bankowego 2022-2025”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Nowe technologie w sektorze bankowym

Sektor bankowy obecnie intensywnie wykorzystuje nowe technologie - zarówno w ofercie dla klientów, jak i dla zapewnienia bezpieczeństwa dokonywanych transakcji. W związku z tym w bankach istnieje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowane kadry z obszarów IT i cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy debaty zastanawiali się, jak przyciągnąć je do instytucji finansowych i zatrzymać na dłużej.

REKLAMA

Autopromocja

„Transformacja sektora bankowego do firm technologicznych to jest ogromna zmiana i wyzwanie. Technologia już jest i będzie jeszcze bardziej potrzebna w bankach, dlatego specjaliści IT będą niezbędnie potrzebni, a obecnie nie jesteście dla nich pracodawcą pierwszego wyboru” - powiedział Radosław Frańczak, partner, CESA Consulting SAP Leader, EY Consulting, zwracając się do panelistów reprezentujących banki.

Nadal atrakcyjny pracodawca?

Jednak większość ekspertów biorących udział w debacie było zdania, że banki, choć nie są już tak oblegane jak kilka lat temu przez młode talenty z branży cyfrowej, to nadal pozostają atrakcyjnym pracodawcą. „Problem polega na tym, że obecnie jesteśmy jednym z wielu graczy i funkcjonujemy na rynku konkurencyjnym, ale nadal jesteśmy interesujący” - podkreślał Piotr Alicki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

„Jest jedna rzecz, którą przede wszystkim my oferujemy. Banki mogą zapewnić ciągłość -mówiła Katarzyna Majewska, członek zarządu, Bank Handlowy w Warszawie S.A.

Jednak wskazała, że aby przyciągnąć większą liczbę młodych specjalistów, należy popracować nad wizerunkiem sektora bankowego, które obecnie jest negatywny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Młodzi nie chcą pracować w banku?

„To pokolenie, które wchodzi na rynek, po prostu brzydzi się pracy w banku. Ja to widzę w problemie ze znalezieniem ludzi - zauważył Paweł Bartusch, CIO, Santander Bank Polska S.A. - Ważne jest, żeby taki człowiek zrozumiał, że w banku będzie miał skalę, której nie znajdzie gdzie indziej, i możliwości rozwoju”.

Za taki „wabik” dla młodych specjalistów IT eksperci uznali możliwość kontaktu z nowymi technologiami, jak np. praca w chmurze oraz szanse na zdobywanie kompetencji cenionych na rynku.

„Zachętą może być praca nad ciekawymi zagadnieniami, nowymi technologiami, proponowanie tym ludziom czegoś, co umożliwi zrealizowanie ich aspiracji i potrzeb” - stwierdził Błażej Szczecki, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorujący Pion Technologii i Operacji.

„Jest w końcu duży potencjał talentów również wśród ludzi w dojrzałym wieku. W tej chwili w BNP Paribas prowadzimy program adresowany do pracowników 50 plus, którym oferujemy szkolenia bazowe z IT, bo są tam obszary, gdzie próg wejścia jest niski” - zwróciła uwagę Magdalena Nowicka, wiceprezes zarządu BNP Paribas Bank Polska S.A., Obszar Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa.

W rekrutacji kadry cyfrowej koniecznością jest też obecnie zapewnienie możliwości pracy stacjonarnej lub hybrydowej oraz zarobki konkurencyjne wobec tych oferowanych przez firmy technologiczne.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA