REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pielęgniarek i innych zawodów medycznych. Jakie zmiany?

Pensja pielęgniarki położnej zmiany
Pensja pielęgniarki położnej zmiany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń w ochronie zdrowia ma zachęć młodych ludzi do studiowania na kierunkach medycznych i docenić doświadczonych pracowników – wskazał we wtorek wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Wiceminister uczestniczył w konferencji towarzyszącej prezentacji raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych i w odsłonięciu poświęconego im muralu.

Autopromocja

Minimalne wynagrodzenie zawodów medycznych – projekt zmian

Bromber był pytany o nowelizację ustawy o płacach w ochronie zdrowia. W środę rządowym projektem zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw zajmie się sejmowa komisja zdrowia.

W noweli podniesione zostaną współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych pracowników medycznych oraz okołomedycznych, co skutkować ma wzrostem kwot najniższych wynagrodzeń zasadniczych.

Zachęta dla studiów medycznych

"Zmiany, które zaproponowaliśmy, szeroko omawiane ze środowiskiem, ukierunkowane są m.in. na to, by zachęcić młodych ludzi do studiowania, stworzyć perspektywy, ale także docenić osoby, które pracują" – powiedział we wtorek wiceminister.

Pielęgniarki ze średnim wykształceniem uzyskają lepsze możliwości zarobkowe

Wskazał, że jedną z istotnych zmian, która znalazła się w projekcie jest przeniesienie do grupy z wyższym współczynnikiem pielęgniarek i położnych na stanowiskach pracy, na których wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego. Te z największym doświadczeniem zawodowym zrównane zostaną pod względem współczynnika pracy z pracownikami medycznymi z wyższym wykształceniem na poziomie studiów pierwszego stopnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Przeszeregowaliśmy pielęgniarki ze średnim wykształceniem do wyższej grupy, co jest docenieniem ich zaangażowania" – akcentował wiceminister.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas przekazała, że środowisko złożyło do MZ swoje uwagi do projektu.

234 tys. pielęgniarek i 29 tys. położnych w Polsce

"Mamy nadzieję, że może nie wszystkie, ale te najważniejsze kwestie, na których nam zależy będą jeszcze naniesione. Na komisji oczywiście będę. (…) Zobaczymy, jak się to potoczy. (…) Cały czas jesteśmy w negocjacjach" – wskazała.

Małas podała, że pielęgniarki i położne stanowią ok. 60 proc. personelu medycznego ogółem. Podała, że w Polsce pracują 234 tys. pielęgniarek i 29 tys. położnych. Ich średnia wieku przekracza 50 lat. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Xyz
    2022-05-28 17:58:26
    A gdzie opiekunowie w Domach Pomocy Społecznej (DPS) ??????? PRACUJĄ jako duzo ciężej a dostają grosze 3000 zł GRATULACJE!!!!!
    1
  • Jezus
    2022-05-29 10:58:50
    Jeszcze im mało, dyżury covidowe i pensje w dziesiątkach tys...!!!
    7
    pokażodpowiedzi (1)
  • Magda
    2022-05-30 23:43:18
    A co z rejestratorkami ? Są na pierwszej "linii frontu" z pacjentem. ?
    0
    pokażodpowiedzi (1)
  • RealGirl
    2022-10-01 15:23:17
    W tym kraju nigdy nie będą szanować ani pielęgniarek ani innych niezbędnych zawodów medycznych w tym opiekunów medycznych techników radiologów laborantów itp najśmieszniejsze jest to że nasz system opieki medycznej byłby bardziej efektywny sprawny i normalny , gdyby był oparty na pielęgniarkach i średnim personelu ale cóż HRowcy wiedzą lepiej , że tylko lekarze są najważniejsi ciekawe , że cały świat najpierw ściąga średni personel bo on odwala tzw. czarną robotę i płaci sensownie ale oczywiście trochę mniej niż lekarzom
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

Prawie 15140 tys. osób pracowało w Polsce. GUS podał dane za czerwiec 2023

Na ostatni dzień czerwca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15139,4 tys. pracujących – takie dane przekazał Główny Urząd Statystyczny. Średnia wieku pracujących wyniosła 42,6 roku, mediana wieku – 42,0 lata.  Średnia wieku i mediana wieku pracujących w gospodarce narodowej były podobne dla kobiet i mężczyzn.

Okres ochronny po macierzyńskim

Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

REKLAMA

Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

REKLAMA

Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

REKLAMA