REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postaw na rozwój firmy i zatrudnij konsultanta

  • Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dr Mateusz Grzesiak, konsultant, psycholog, wykładowca akademicki, szkoleniowiec opowiada dlaczego warto szukać wsparcia u zewnętrznych ekspertów.

Czy polscy przedsiębiorcy korzystają ze wsparcia jakie dają zewnętrzni konsultanci biznesowi?

REKLAMA

Dr Mateusz Grzesiak, konsultant, psycholog, wykładowca akademicki, szkoleniowiec

Dr Mateusz Grzesiak, konsultant, psycholog, wykładowca akademicki, szkoleniowiec

fot. materiały prasowe

Rynek doradztwa w Polsce rozwija się dynamicznie, choć nadal daleko mu do amerykańskiej dojrzałości. Jego aktualną wartość szacuje się na około 2 miliardy złotych. Polscy przedsiębiorcy korzystają z konsultantów głównie z zakresu prawa i marketingu, a w kolejności są następnie księgowość, mentoring biznesowy i usługi IT. Na dalszych pozycjach znajdziemy także zarządzanie, sprzedaż i motywację.

W którym momencie właściciele czy też zarządzający firmą decydują się skorzystać z zewnętrznego eksperta?

Głównymi powodami zatrudnienia konsultanta są istniejące problemy i chęć innego spojrzenie na określoną sytuację. Podobną mentalność można dojrzeć też w kontekście pójścia do lekarza, do odwiedzin którego motywuje choroba. W obu przypadkach jest już jednak późno, bo problem występuje. Skuteczniejszym podejściem jest prewencja, która jest tańsza i nastawiona na rozwój, umożliwiający potencjalizowanie firmy. To jeden z wielu powodów, dla których warto zatrudnić konsultanta.

Kiedy warto sięgnąć po wsparcie zewnętrzne w zarządzaniu firmą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska przedsiębiorczość kształtuje się zaledwie 30 lat, dlatego w kraju nie ma tradycji wielopokoleniowego prowadzenia biznesu. Przedsiębiorcy z początkowego okresu uczyli się wszystkiego sami i na własnych błędach, tworząc swoje firmy od zera. Królowała wówczas intuicyjność, przypadkowość, mikrozarządzanie, potrzebny był łut szczęścia - ale to za mało, by uprawdopodobnić sukces firmy.

Konsultant daje wiedzę i konkretne rozwiązania, nie bazuje na przypadku, ale rzetelnej analizie, z której wyciąga wnioski pozwalające podjąć właściwe zadania.

Zewnętrzne spojrzenie na organizację bez emocjonalnej identyfikacji z nią, a także specjalistyczna wiedza w określonym zakresie to tradycyjne role konsultanta. Są one potrzebne każdemu przedsiębiorcy na każdym etapie rozwoju jego i firmy. Sukcesy są związane zawsze z poziomem kompetencji, a ten w wydaniu odpowiedniego fachowca pozwoli na osiągnięcie biznesowych celów.

Ale czy konsultanci to nie jest rozwiązanie dla korporacji?

Polska przedsiębiorczość jest zdominowana przez mikroprzedsiębiorstwa, stanowiące 96% polskich firm. Zdecydowana większość z nich wydaje mało na inwestycje (15600 zł rocznie), zatrudnia statystycznie 4 osoby i mało korzysta z zasobów doradztwa, bazując przede wszystkim na wiedzy z wewnątrz organizacji. Niezależnie od jej poziomu, w pewnym momencie okaże się ona być niewystarczająca i wówczas firma zatrzyma się w rozwoju albo popełni błędy, mogące mieć negatywne skutki. Konsultant jest koniecznością, by rozwinąć firmę ponad jej zasoby.

Poza tym Polska przedsiębiorczość przechodzi aktualnie przez ogromne wyzwanie związane z sukcesją - rodzice założyciele przekazują swoje majątki dorosłym dzieciom, często nie biorąc pod uwagę aspektów ekonomicznych i psychologicznych. Pod kątem ekonomicznym, wymagane jest oddanie przez rodzica władzy w zakresie przywództwa i zarządzania oraz przyzwolenie na dokonywanie zmian według własnego zdania. Pod kątem psychologicznym, należy uwzględnić trudną często relację na linii rodzic-dziecko, obarczoną ciężarami błędów komunikacyjnych i negatywnych przeżyć z dalekiej przeszłości. Bez konsultanta ten proces może zakończyć się klęską, bo zwykłe spisanie testamentu nie naprawi relacji między rodzeństwem, nie zmotywuje do podejmowania działania, nie pozwoli na wprowadzanie własnej strategii w zakresie zarządzania i marketingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wpłaty do PPK pracodawcy są jego kosztami uzyskania przychodów

Jeżeli wpłaty do PPK, finansowane przez pracodawcę, zostały dokonane w terminie, są dla niego kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie, od którego zostały naliczone. Wpłaty do PPK przekazane do instytucji finansowej po terminie są kosztami uzyskania przychodów w miesiącu, w którym zostały dokonane.

ZNP i min. edukacji Barbara Nowacka: 15% podwyżki, 500 zł dodatek, wycieczki, 300% nagroda jubileuszowa

Trwają rozmowy min. edukacji Barbary Nowackiej i kierownictwa ZNP o szeregu zmian w prawie polepszających sytuację bytową i zawodową nauczycieli. Nauczyciele postulują: 15% podwyżki w 2025 r., 500 zł dodatek za wychowawstwo, wynagrodzenia za wycieczki, nagroda jubileuszowa 45 lat.

Rynek pracodawcy [WYWIAD]

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

Zwolnienie podczas urlopu. Kiedy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia?

Zwolnienie podczas urlopu. Sprawdź, kiedy jesteś chroniony przez Kodeks Pracy i pracodawca nie może wręczyć Ci wypowiedzenia. Podpowiada ekspertka HR z Forvis Mazars w Polsce Katarzyna Mikołajewska.

REKLAMA

21 dni darmowej rehabilitacji [dla kogo, kiedy, jaki wniosek]

Głównym celem prowadzonej rehabilitacji jest zapobieganie inwalidztwu lub ograniczenie go do poziomu umożliwiającego ubezpieczonemu dalsze wykonywanie pracy, a w przypadku osób, które zdolność do pracy utraciły jej przywrócenie, o ile jest to możliwe w wyniku leczenia i rehabilitacji.

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych

Nowa wysokość składek ubezpieczeniowych - zbliża się ważny termin 31 lipca 2024 r. do tego czasu pewna grupa ubezpieczonych musi opłacić składki macierzyńskie, wypadkowe i chorobowe. Nie można tego przegapić, szczególnie teraz kiedy zbliża się sezon żniw.

Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

REKLAMA

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

REKLAMA