REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 r. - wskaźnik

Olga Zakolska
Karolina Kropiwiec
Waloryzacja emerytur i rent w 2022 r. - wskaźnik
Waloryzacja emerytur i rent w 2022 r. - wskaźnik
Shutterstock

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 r. ma się odbyć na poziomie minimum ustawowego. Ile wynosi minimalny wskaźnik?

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent 2022

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2022 r. będzie zwiększony na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2021 r. – wynika z opublikowanego w piątek projektu rozporządzenia Rady Ministrów.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w piątek projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku będzie na poziomie ustawowego minimum.

Taką propozycję już pod koniec maja rząd przedstawił Radzie Dialogu Społecznego (RDS). Rada nie wypracowała jednak zgodnego stanowiska w tej sprawie.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Waloryzacja emerytur i rent w 2022 r.

W razie nieuzgodnienia stanowiska RDS w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, Rada Ministrów ma obowiązek określić w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia, wysokość tego zwiększenia. Rozporządzenie musi uwzględniać informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rzeczywisty wskaźnik waloryzacji emerytur i rent jest znany po podaniu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego realnych wartości inflacji i wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku.

Ile wynosi minimalna emerytura i renta?

Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1250,88 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 938,16 zł brutto.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • emil
  2021-07-19 11:21:02
  To i tak mało w odniesieniu do rosnących kosztów życia, także wciąż najlepsza opcją pozostaje PPK. Po prostu dodatkowe źródło finansowe to najlepsza opcja by nie odczuwać przyszłościowo niedoboru finansowego emerytury
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Anetta
  2021-12-06 09:18:14
  Ja mam rentę socjalną na stałe czy też będę zwolniona od stycznia z podatku
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aga
  2022-01-24 11:23:08
  Dodam że nikogo nie obchodzi a tym bardziej rząd że ja jako osoba niepełnosprawna i całkowicie niezdolna do pracy to żeby zapewnić sobie i swojemu dziecku bezpieczeństwo potrzebuję kilka tysięcy na kaucję, albo to że dziecko ma tak poważną wadę zgryzu że potrzebuję za kilka tysięcy aparat na zęby. kogo to obchodzi???NIKOGO !!! Przecież te wszystkie ogromne kwoty o których mówią politycy o których przekazują media to jest wyłącznie polityka a nie pomoc dla najsłabszych. Dadzą nam 70 zł więcej Gdzie jest to 1 skromne wyjście do sklepu, więc o czym tu mowa. Brak słów i mogłabym tak pisać i pisać co nie ma i tak sensu .
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aga
  2022-01-24 11:11:59
  Mam rentę socjalna i całkowita niezdolność do pracy ....szczerze to za taką kwotę nie da się przeżyć A szczególnie osobie dorosłej odpowiedzialnej za siebie i swoje dziecko ....gdzie opłaty miesięczne mam 1000zl ,A alimenty na dziecko 550zl . Na pomoc państwa nie można liczyć bo przekracza dochód 🤣 Natomiast nie mam rodziny która by mogła wspierać finansowo ..... Jak dla mnie to renty są jakaś jałmużną . A poza tym rodzice chorych dzieci otrzymują różne świadczenia powyżej 2000 z racji tego że się opiekują dziećmi i nie mogą pójść do pracy, i to jest oczywiste i zrozumiałe. A osoba dorosła utrzymująca się samodzielnie która nie może pójść do pracy z powodu stanu swojego zdrowia i całkowitej niezdolności do pracy jak w moim przypadku dostaje jakiś ochłap..... Nie rozumie całej tej polityki. Tyle się mówi o niepełnosprawnych, a jeśli już państwo pomaga to raczej uwaga Skupiona jest na rodzicach dzieci niepełnosprawnych. A co z dorosłymi????
  0
 • Lena
  2022-01-23 23:01:01
  Nie mam 20 lat przepracowanych moja emerytura to 900 zł brutto i jak tu żyć jestem ciekawa ile dostane bez podatku
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • izi
  2022-01-26 13:13:04
  zdecydowanie !!!
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

REKLAMA

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

Czy za studenta płaci się składki na ZUS

Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

Polacy nie boją się utraty pracy?

Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

REKLAMA

Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

Płaca godziwa

Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

REKLAMA