REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady

Redakcja
Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady
Szczepienia w zakładach pracy – kiedy, zasady
Agencja Gazeta

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia w zakładach pracy coraz bliżej. Kiedy firmy będą mogły szczepić na COVID swoich pracowników? Jakie zasady przewidziano? Czy kryterium 500 osób dotyczy tylko pracowników? Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Szczepienia w zakładach pracy

Konferencja 12 kwietnia 2021 r. godz. 12:30 - Premier Jarosław Gowin (Minister Rozwoju, Pracy i Technologii), Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki

Autopromocja

Konferencja dotyczyła włączenia firm, zwłaszcza dużych i średnich, w proces szczepień. Do końca tygodnia wypracowane zostaną rozwiązania z punktu widzenia rządu i biznesu. Intencją Rządu jest jak najszybsze i jak najszersze udostępnienie szczepionek. Należy podkreślić, że system nie przewiduje żadnego elementu przymusowego udziału w szczepieniach ani pracowników, ani firm. Polscy przedsiębiorcy czekają na informacje kiedy będzie można przeprowadzać szczepienia w zakładach pracy i jakie zasady będą obowiązywały. Chcą znać szczegółowe rozwiązania, aby móc już przygotowywać się do tego zadania. Premier podał informację, że najpóźniej do początku przyszłego tygodnia zostaną podane wszelkie zasady wdrożenia pracodawców w program szczepień.

Premier poinformował, że rząd rozmawiał z przedstawicielami firm zatrudniających szacunkowo 2 mln pracowników. Pracodawcy są zainteresowani organizacją szczepień dla swoich zespołów.

Kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy?

Akcja szczepień w zakładach pracy ma ruszyć w połowie maja 2021 r. Rząd rozmawiał dziś ze stroną przedsiębiorców o rozwiązaniach, które mają zostać wprowadzone. Wszystkim zależy na jak najszybszym wprowadzeniu szczepień w pracy.

Prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki (reprezentująca polski biznes) zapewnia, że firmy są zainteresowane przeprowadzaniem szczepień swoich pracowników. Ma to przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i polskiej gospodarki. Chcą, aby akcja nastąpiła jak najszybciej. Biznes jest w pełnej gotowości, aby propagować akcję szczepień i ją przeprowadzać. Ma to zapewnić bezpieczeństwo pracowników oraz działalności firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualnie czekamy na masową dostępność szczepionek. W tym czasie rząd i strona pracodawców wypracowuje zasady organizacji punktu szczepień w zakładach pracy i przeprowadzania całego procesu. Gdy tylko odpowiednia liczba szczepionek będzie dostępna, etap szczepień w pracy będzie wdrażany.

Szczepienia w pracy -  jakie zasady?

Akcja szczepień w pracy ma być przeprowadzana na szeroką skalę. Będzie dostępna dla jak największej liczby osób - nie przewiduje się ograniczeń dla roczników i współpracowników. Co więcej, nie będzie planu szczepień dla firm pod względem różnego rodzaju kryteriów, jak np. według nazwy czy rejestracji w KRS.

Jak będzie wyglądał proces wdrażania szczepień w danym zakładzie pracy? Na początku pracodawca musi rozeznać się w liczbie osób chętnych do szczepień. Będzie musiał podać przybliżoną liczbę osób kwalifikujących się do szczepienia. Jak dokonać zgłoszenia firmy do programu szczepień? Zakład pracy będzie się zgłaszał w specjalnym systemie, który poznamy do końca tego tygodnia (propozycja rozwiązań). Na podstawie tego zgłoszenia firma będzie dodawana do systemu punktów szczepień na COVID-19.

Co dalej? Kto będzie odpowiedzialny za przeprowadzanie szczepień? Następnie firmy będą podpisywały umowy z podmiotami medycznymi uprawnionymi do przeprowadzania szczepień. Osoby zatrudnione przez te podmioty będą miały dostęp do systemu.

Będą konsultacje dotyczące konkretnych procedur oraz działania pilotażowe. Procedury mają być przyjazne dla pracowników i firm. Wszystko to musi nastąpić szybko i sprawnie.

Kryterium liczby osób do szczepień

Jak już zostało wspomniane, szczepienia mają objąć jak największą liczbę osób, a więc dąży się do rozszerzania zakresu podmiotowego uprawnionych do szczepień. Zakłada się możliwość szczepień dla: pracowników, współpracowników, pracowników zagranicznych, którzy mają legalny pobyt w Polsce. Czasami jest to duża część personelu danej firmy, stąd pomysł, aby nie ograniczać uprawnionych do szczepień pod względem narodowości.

Kryteria doboru osób do szczepień będą więc szerokie. Mówi się 500 osobach, a nie pracownikach (łącznie ze współpracownikami, związanymi z działalnością firmy). Co ciekawe, możliwe, że będzie także łączenie firm ze sobą tak, aby zapewnić odpowiednią liczbę osób do szczepień. Takie rozwiązanie przewiduje się nie tylko w ramach jednej grupy kapitałowej, ale także firm sąsiadujących ze sobą. Jeśli firmy są obok siebie, można byłoby w jednym punkcie wyszczepić osoby z dwóch różnych podmiotów. Rząd chce, aby szczepienia w zakładach pracy były przeprowadzane w sposób maksymalnie bezpieczny, szybki i na możliwie jak najbardziej liberalnych zasadach.

Nie ma także znaczenia wiek szczepionych czy forma prawna firmy.

Po stronie rządu będzie warunek, aby firma była zainteresowana nie mniejszą liczbą niż 500 szczepionek. Zakłada się jednak pewną elastyczność w tym przedmiocie. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego modelu szczepień.

Czy rodziny pracowników będą szczepione?

Na pytanie o szczepienia rodzin pracowników zakładów pracy odpowiedziano, że jest to jedna z kwestii podejmowanych na rozmowach rządu z pracodawcami. sprawa ta pozostaje do rozstrzygnięcia najdalej w ciągu 2 tygodni.

Kiedy szczegółowe rozwiązania?

Szczegółowe rozwiązania w kwestii szczepień w pracy mają zostać ustalone do końca tego tygodnia (do 16 kwietnia 2021 r.). Następnie w ciągu 3-4 dni odbędą się konsultacje z organizacjami pracodawców. Pracodawcy powinni poznać ustalenia za 1 tydzień (maksymalnie do 2 tygodni - od 19 do 25 kwietnia 2021 r.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

REKLAMA

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

REKLAMA