reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy

Polacy coraz częściej płacą za pomoc w znalezieniu pracy

Polscy managerowie gotowi są płacić nawet 10 tys. zł za pomoc w znalezieniu pracy - wynika z badań przeprowadzonych przez serwis Lookus.pl

W urzędach pracy, zarejestrowanych jest mniej więcej 2 mln osób. Jednak statystyki zazwyczaj nie obejmują managerów, którzy w większości nie rejestrują się w pośredniakach. "Wykształcone osoby, z dorobkiem zawodowym, nie chcą korzystać z urzędów pracy, bo kojarzą im się one z bezrobotnymi stojącymi w kolejce po zasiłek" - mówi Łukasz Gajewski, agent kariery z serwisu Lookus.pl.

Rekrutacja pracowników - analiza użyteczności >>

"Poza tym, jakość pomocy w zdobywaniu zatrudnienia, jaką oferują urzędy pracy jest na podobnym poziomie jak usługi świadczone przez państwową służbę zdrowia. Długi czas oczekiwania, odsyłanie od drzwi do drzwi… Managerowie wolą inwestować w siebie i dlatego coraz częściej decydują się na pomoc agentów kariery" - dodaje Gajewski.

Trudno mówić o wysokiej jakości obsługi urzędów, skoro przeciętnie w polskich urzędach pracy na jednego pośrednika przypada tysiąc bezrobotnych. "Urzędy pracy nie cieszą się zaufaniem Polaków. Mało kto wierzy w skuteczną pomoc w znalezieniu tam wymarzonego zatrudnienia" - twierdzi Łukasz Gajewski. Dodatkowo na spotkania z doradcą można liczyć tam raz na dwa, trzy miesiące. Taka pomoc jest niewystarczająca, aby odpowiednio pomóc osobie chcącej znaleźć pracę.

Cechy dobrego pracownika i menedżera >>

Dlatego Polacy coraz częściej decydują się płacić za pomoc w znalezieniu pracy. I to całkiem spore pieniądze. Serwis Lookus.pl przeprowadził wśród internautów ankietę, w której zadano pytanie: Ile byłbyś skłonny zapłacić za znalezienie pracy? Ponad 50 proc. ankietowanych wydałoby 500 zł. 17 proc. respondentów zapłaciłoby 1000 zł. Co zaskakujące, aż 11 proc. spośród prawie 3 tys. odpowiadających osób zadeklarowało, że byliby gotowi zapłacić nawet 10 tys. zł za pomoc w znalezieniu pracy.

"Najwięcej na tego typu usługi wydają osoby dobrze wykształcone, z jakimś stażem pracy, ale które nie mają doświadczenia w poszukiwaniu pracy, bo np. bardzo długo pracowały w jednej firmie" - mówi Łukasz Gajewski, który przeprowadził ankietę. Na usługi agentów kariery często decydują się również osoby aktywne zawodowo, które chcą zmienić albo zawód, albo miejsce pracy. Urząd pracy im nie pomoże, bo musieliby się zarejestrować jako bezrobotni, a tego zrobić nie mogą.

Rekrutacja pracowników - jak powinno wyglądać CV absolwentów >>

Polscy pracownicy zazwyczaj nie mają co liczyć na pomoc ze strony byłego pracodawcy. "W naszym kraju, bardzo słabo rozwinięty jest tzw. outplacement czyli system łagodnych zwolnień, powiązanych z programem wsparcia dla pracowników poprzez poradnictwo zawodowe i psychologiczne, szkolenia, a także pomoc w znalezieniu nowej pracy. Brak szeroko rozwiniętego systemu zwolnień zmusza pracowników do działania na własną rękę" - twierdzi Gajewski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Paszkowski

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama