REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Połowa Polaków krytykuje system ubezpieczeń emerytalnych

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

24 proc. Polaków jest zadowolonych z systemu ubezpieczeń emerytalnych, a 50 proc. go krytykuje - wynika z sondażu CBOS. Z kolei pracę ZUS dobrze ocenia 22 proc. badanych, a źle 57 proc.

Według badania, 85 proc. niezadowolonych z systemu emerytalnego to właściciele firm. Najbardziej zadowoleni z systemu są emeryci (32 proc.), a szczególnie osoby powyżej 65 roku życia (36 proc.). Spośród osób pracujących najlepiej oceniają go rolnicy (34 proc.) oraz średni personel i technicy (32 proc.).

REKLAMA

Minimalna emerytura dla każdego >>

REKLAMA

Reformę emerytalną w Polsce przeprowadzono w 1999 r. Stary system, w którym ze składek pracowników opłacano bieżące emerytury, zastąpiono nowym. Każdy pracownik ma indywidualne konto, na które wpłaca składki emerytalne. Wysokość emerytury jest zależna od wielkości składek zgromadzonych na indywidualnym koncie.

Autorzy badania podkreślają, że na świecie funkcjonują dwa główne modele systemu ubezpieczeń społecznych - repartycyjny oraz kapitałowy. Model repartycyjny polega na tym, że świadczenia emerytalne są wypłacane ze składek osób pracujących. W systemie kapitałowym emerytura jest finansowana ze składek zgromadzonych przez ubezpieczonego na jego indywidualnym koncie i pomnożonych o zyski z inwestycji finansowych. Reforma emerytalna, zapoczątkowana w Polsce w 1999 roku, zastąpiła system repartycyjny rozwiązaniem, które stanowi połączenie systemów kapitałowego (OFE) i repartycyjnego (ZUS).

Państwo musi dokładać do FUS - zabraknie miliardów na emerytury i renty >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie wskazuje, że 42 proc. respondentów opowiada się za modelem kapitałowym. Poparcie dla modelu repartycyjnego wyraża 8 proc. Polaków. Zdaniem 32 proc. badanych najwłaściwszym rozwiązaniem jest system mieszany, będący połączeniem modelu repartycyjnego i kapitałowego.

System kapitałowy popierają głównie osoby od 25 do 44 roku życia, mający przed sobą jeszcze wiele lat pracy i oszczędzania na emeryturę. Ponadto za tym systemem opowiadają się częściej mieszkańcy dużych miast, osoby z wykształceniem wyższym oraz zatrudnieni poza rolnictwem. Chodzi m.in. o właścicieli firm, kadrę kierowniczą, specjalistów oraz pracowników administracyjno-biurowych.

Oszczędzanie na emeryturę - tak, ale w przyszłości >>

REKLAMA

Rozwiązanie będące połączeniem obu systemów popierają przede wszystkim ludzie starsi, mieszkańcy wsi, osoby najsłabiej wykształcone i sytuowane (o miesięcznych dochodach na osobę do 500 zł), a także osoby bierne zawodowo: uczniowie i studenci, gospodynie domowe oraz emeryci. System repartycyjny ma najmniej zwolenników we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.

47 proc. badanych, ubezpieczonych w drugim filarze, uważa, że nowy system emerytalny jest korzystny dla osób pracujących i płacących składki. 38 proc. respondentów spodziewa się, że zyskają emeryci, którzy będą w przyszłości otrzymywać świadczenia w nowym systemie. 15 proc. Polaków uważa, że korzyści ze zmian odniosły osoby, które już teraz otrzymują emerytury w nowym systemie.

77 proc. badanych jest przeciwnych podwyższaniu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę (obecnie wiek emerytalny dla kobiet to 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat). Rozwiązanie to popiera 16 proc. ankietowanych. O konieczności podwyższania wieku emerytalnego przekonane są przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i sytuowane.

Porządki w systemie emerytalnym - dłuższa praca i niższe koszty OFE >>

Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 20 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 74 proc. respondentów. Częściej krytyczne wobec tego pomysłu są kobiety, niż mężczyźni. Najczęściej popierają go właściciele firm.

Za propozycją likwidacji przywilejów emerytalnych pracowników służb mundurowych i objęciem ich powszechnym systemem emerytalnym opowiada się 62 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 26 proc.

79 proc. Polaków uważa, że rolnicy - tak jak inne grupy zawodowe - powinni płacić składki emerytalne uzależnione od dochodów. Według 10 proc. respondentów, rolnicy - niezależnie od dochodów - powinni płacić jednakową, niską składkę emerytalną.

Eksperci o przywilejach emerytalnych >>

Badanie przeprowadzono w okresie 4-10 lutego. Wzięło w nim udział 1021 osób.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA