REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla nauczycieli

REKLAMA

Kolejne rozmowy w sprawie podwyżek dla nauczycieli, w czasie których stanowiska przedstawią oświatowe związki zawodowe, rozpoczną się w czwartek, 27 sierpnia br. Do tej pory rządowe propozycje odrzuciła oświatowa Solidarność, natomiast Związek Nauczycielstwa Polskiego ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie na przełomie sierpnia i września.

Rząd zaproponował nauczycielom 7 sierpnia br. wzrost wynagrodzeń w przyszłym roku o 1 proc. od stycznia i 3 proc. od września. Wcześniejsze porozumienie między związkami zawodowymi działającymi w oświacie a rządem zakładało, że wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 5 proc. w styczniu i 5 proc. we wrześniu.

REKLAMA

Autopromocja

Jak poinformowała wiceminister edukacji Krystyna Szumilas, propozycje rządu są nadal aktualne i zgodne z ubiegłorocznym porozumieniem, według którego parametry wzrostu podwyżek dla nauczycieli miały zależeć od możliwości budżetu państwa.

"Umowa rządu z oświatowymi związkami zawodowymi polegała na tym, że wzrost wynagrodzeń będzie o 5 proc. pod warunkiem, że PKB w Polsce będzie na poziomie 5 proc." - wyjaśniła Szumilas. Dodała, że nauczyciele są jedyną grupą zawodową w Polsce, która w warunkach kryzysu gospodarczego ma tej wielkości podwyżki.

"W tym roku wiosną nauczyciele dostali już jedną podwyżkę rzędu 5 proc. Drugą otrzymają we wrześniu, również 5-procentową" - powiedziała Szumilas. "To, co zaproponowaliśmy na ostatnim spotkaniu ze związkami zawodowymi jest nadal aktualne. 27 sierpnia będziemy nadal rozmawiać i negocjować" - dodała.

Tymczasem propozycje rządu odrzuciła Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i zażądała realizacji wcześniejszego porozumienia płacowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W tej sprawie delegaci Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", które odbyło się 21 sierpnia w Pułtusku - jak poinformował rzecznik prasowy Sekcji Wojciech Jaranowski - domagają się od rządu "podjęcia natychmiastowych negocjacji w sprawie prawdziwych podwyżek dla nauczycieli na rok 2010". Ostrzegli, że w przypadku odrzucenia propozycji rozmów Sekcja rozpocznie przygotowywanie akcji protestacyjnej.

Jednocześnie przedstawiciele "S" zarzucili Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, że ten zgodził się na propozycję rządu odstąpienia od wynegocjowanych 28 sierpnia 2008 r. podwyżek płac, i wezwały władze ZNP do "natychmiastowego zaprzestania działań szkodliwych dla polskiej oświaty i jej pracowników".

Tymczasem rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis powiedziała, że Związek jeszcze nie podjął decyzji w sprawie propozycji rządu dotyczącej przyszłorocznych podwyżek dla nauczycieli. "Jakiekolwiek informacje o tym, jakoby ZNP zgodził się na propozycję rządu są nieprawdziwe" - powiedziała.

Podkreśliła, że ZNP pracuje nad stanowiskiem ws. propozycji przyszłorocznych podwyżek. "Stanowisko to przyjmie Prezydium Zarządu Głównego ZNP podczas posiedzenia zaplanowanego na 31 sierpnia-1 września w Gdańsku" - zapowiedziała.

W wyniku ubiegłorocznych negocjacji rząd zapowiedział w tym roku dwie podwyżki dla nauczycieli. Jedna z nich została już zrealizowana: wiosną płace zasadnicze nauczycieli stażystów wzrosły o 390 zł brutto, kontraktowych - o 220 zł brutto, mianowanych - o 100 zł brutto i dyplomowanych o 125 zł brutto.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przynajmniej 4650 zł płacy minimalnej w 2025 roku (postulat wszystkich związkowców). Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

REKLAMA