REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pakiet antykryzysowy powinien wejść w życie przed wakacjami

REKLAMA

Pakiet antykryzysowy powinien wejść w życie przed wakacjami, jesienią będzie już za późno - powiedziała na posiedzeniu Komisji Trójstronnej (KT) minister pracy Jolanta Fedak.

Związkowcy i pracodawcy mają zastrzeżenia do projektu ustawy realizującego zapisy pakietu.

Autopromocja

Zdaniem związkowców i pracodawców, część nowych przepisów powinna być przyjęta na stałe, a nie tylko na czas kryzysu. Chodzi o rozwiązania dotyczące wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy, elastycznego czasu pracy dla osób wychowujących dzieci do 14. roku życia czy umów na czas określony. Natomiast jeśli chodzi o przepisy umożliwiające korzystanie przez firmy z subsydiowania zatrudnienia czy dofinansowania szkoleń pracowników to - zdaniem pracodawców i związkowców - czas ich obowiązywania mógłby być ograniczony do końca 2011 r., czyli tak jak proponuje resort pracy w stosunku do całej ustawy.

W KT pojawiły się wątpliwości odnośnie 24-miesięcznego maksymalnego okresu, na jaki miałyby być zawierane umowy na czas określony. Zdaniem Barbary Surdykowskiej z NSZZ "Solidarność", "przewidziane w ustawie rozwiązania będą w praktyce martwe. Osoby, z którymi np. przed rokiem zawarto umowy na długi czas określony, np. do 2018 r., nigdy nie skorzystają z zapisu ustawy ograniczającego tego rodzaju umowy do maksymalnie 24 miesięcy".

Podobnego zdania jest Andrzej Radzikowski z OPZZ, który uważa, że "ustawa przenosi ciężar kryzysu wyłącznie na pracowników".

"Przewiduje się w niej skracanie czasu pracy i obniżanie wynagrodzenia, w zależności od potrzeb pracodawcy. Jedyną gwarancją jest konieczność płacenia pracownikowi minimalnego wynagrodzenia" - podkreślał Radzikowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Departamentu Pracy w ministerstwie pracy Eugenia Gienieczko wyjaśniała na posiedzeniu KT, że możliwe będzie korzystanie z ustawy niezależnie od wielkości firmy. Taka możliwość będą miały również osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą. Nie skorzystają z niej natomiast firmy, które mają zaległości podatkowe w składkach na ZUS czy NFZ.

Ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Witold Polkowski podkreślił, że "są firmy, które miały długi np. wobec ZUS, ale podpisały z nim porozumienie i spłacają systematycznie zaległości. Z ustawy nie wynika, czy będą mogły korzystać z pakietu antykryzysowego".

Ekspert PKPP Lewiatan Maciej Sekunda wyraził wątpliwość co do wskazanej w ustawie granicznej kwoty spadku obrotów firmy, która będzie miała prawo do skorzystania z pakietu. W myśl proponowanych zapisów, muszą one spaść o co najmniej 30 proc.

"Wiele firm może znajdować się nieco poniżej ustawowej granicy spadku obrotów, ale za to będą w tej sytuacji długo, co spowoduje, że i tak nie będą w stanie utrzymać zatrudnienia, a z pakietu nie skorzystają" - mówił Sekunda.

Projekt ustawy "o pomocy państwa w przeciwdziałaniu rozwiązywaniu z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników" zawiera większość kwestii zawartych w tzw. pakiecie antykryzysowym, czyli 13 punktach dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związkowców i pracodawców w marcu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wideoszkolenie: Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców + WZORY DOKUMENTÓW

    Wideoszkolenie „Zasady pracy przy monitorze ekranowym – nowe obowiązki pracodawców” poświęcone jest zmianom wprowadzonym nowelizacją rozporządzenia ws. bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. 

    Badania profilaktyczne pracowników. Przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę

    Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Jeżeli w wyniku badań profilaktycznych lekarz medycyny pracy nie dopuścił pracownika do pracy ze względu na stan zdrowia, wówczas pracodawca może zmienić pracownikowi warunki pracy lub wypowiedzieć mu umowę o pracę.

    Nieobecność w pracy. Wezwanie urzędu, sądu, policji – jak się usprawiedliwić

    Nieobecność w pracy będąca skutkiem wezwania pracownika przez organ publiczny można usprawiedliwić. Przepisy prawa pracy określają sposób usprawiedliwiania tego rodzaju nieobecności. Jak można usprawiedliwić nieobecność na wezwanie organu publicznego? Wyjaśniamy.

    Praca zdalna w ciąży – wniosek [WZÓR]

    Wniosek o pracę zdalną w ciąży składa się na podstawie art. 6719 § 6 KP. Czy pracodawca może odmówić pracy zdalnej kobiecie w ciąży? Przedstawiamy wzór wniosku o pracę zdalną dla pracownicy w ciąży składany w trybie uprzywilejowanym. 

    REKLAMA

    Dni wolne od pracy w święta religijne. Czy pracownik nie będący katolikiem ma prawo do zwolnienia od pracy?

    W święta Bożego Narodzenia pracownikom przysługują dni ustawowo wolne od pracy. Osoby wyznające inną religię także mają prawo do obchodzenia swoich świąt i z tego tytułu przysługują im dni wolne. Muszą jednak złożyć pracodawcy wniosek o ich udzielenie.

    Webinarium: „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”

    Początek roku zawsze oznacza w działach kadr i płac nowe obowiązki. Dla ułatwienia zebraliśmy je w jednym miejscu. Skorzystaj z praktycznych warsztatów pt. „20 problemów kadrowca na przełomie roku + WZORY”, które odbędą się już 15 grudnia 2023 r.

    Ponad 477 tys. niepełnosprawnych pracuje w Polsce. To 3,2 proc. ogółu pracujących. GUS podał dane za czerwiec 2023 r.

    Na koniec czerwca 2023 r. było 477,4 tys. niepełnosprawnych pracujących w gospodarce narodowej. Wśród niepełnosprawnych pracujących 51,5% stanowiły kobiety. Udział niepełnosprawnych pracujących w liczbie pracujących ogółem w czerwcu 2023 r. wyniósł 3,2%.

    Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest zwycięzca i Nagroda Jury! Czy rozumiesz wszystkie słowa z finałowej dwudziestki?

    Zakończono już głosowanie na 20 finałowych słów w plebiscycie PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Wyniki zostały ogłoszone 7 grudnia 2023 r. Znamy słowo nr 1 nr 2 i nr 3, przyznano także Nagrodę Jury. Czy wiesz co oznaczają wszystkie te słowa?

    REKLAMA

    Okulary lub szkła kontaktowe dla pracownika. Jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie od pracodawcy?

    Pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia okularów lub szkieł kontaktowych korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Dofinansowanie do okularów lub soczewek kontaktowych przysługuje, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania.

    Jaka jest dopuszczalna minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Z powodu chłodu pracownik może odmówić wykonywania pracy!

    Zimą pracodawcy powinni zapewnić odpowiednie temperatury w pomieszczeniach pracy. Z powodu zimna pracownik może odmówić wykonywania pracy. Natomiast pracodawca może ponieść karę, jeśli nie utrzyma prawidłowej temperatury w pomieszczeniach pracy.

    REKLAMA