REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki bhp - zmiana przepisów

Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Ostatnia nowelizacja przepisów Kodeksu pracy spowodowała sporo zamieszania w zakresie obowiązków bhp pracodawcy. Posłowie już pracują nad zmianą kontrowersyjnych przepisów.

W wyniku przeprowadzonej nowelizacji Kodeksu pracy ustawą z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (DzU nr 223, poz. 1460) dodano przepisy dotyczące obowiązku wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową oraz ewakuację (art. 2091 k.p.). Ustawa nakłada na pracodawcę obowiązek przeszkolenia takiego pracownika i poinformowania całej załogi o jego miejscu pracy oraz podania danych kontaktowych.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowo ustawa określa, że wyznaczony pracownik musi posiadać specjalne kwalifikacje. Wymagania dotyczące kwalifikacji pracownika zostały określone w ustawie z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1229). Osoba pełniąca tę funkcję powinna mieć ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej, posiadać tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa.

Tak wysoko postawione wymagania szczególnie uderzają w małych przedsiębiorców, gdyż każdy pracodawca bez względu na to, ilu pracowników zatrudnia, musi wyznaczyć osobę odpowiedzialną za ochronę przeciwpożarową oraz ewakuację. Powoduje to duże obciążenie finansowe związane z przeszkoleniem takiego pracownika.

W odpowiedzi na obecny stan prawny w Sejmie znajdują się 3 projekty nowelizacji kontrowersyjnych przepisów. Posłowie przedstawili 2 projekty (nr druku sejmowego 1670, 1671) oraz jeden projekt przedstawiony przez Specjalną Komisję Sejmową „Przyjazne państwo” (nr druku sejmowego 1672).

Wszystkie 3 projekty zawierają propozycję zmiany przepisów w zakresie posiadania przez wyznaczonego pracownika specjalnych kwalifikacji. Najszerzej problem traktuje propozycja zmian przedstawiona przez Specjalną Komisję „Przyjazne Państwo”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komisja w projekcie proponuje:

  • zastąpić sformułowanie „wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników” fragmentem w brzmieniu „wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników” oraz
  • usunąć odesłania do przepisów o ochronie przeciwpożarowej.

REKLAMA

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że pracownicy wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą musieli mieć ukończone szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w myśl z art. 2373 § 2 Kodeksu pracy. Powołany przepis zawiera odesłanie do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.). Zawiera ono program szkolenia bhp, w którym uwzględniona jest także problematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej.

Zaproponowane zmiany spowodują, że pracodawcy nie będą ponosili dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową oraz ewakuację.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA