REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki bhp - zmiana przepisów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Paweł Łukaszuk

REKLAMA

Ostatnia nowelizacja przepisów Kodeksu pracy spowodowała sporo zamieszania w zakresie obowiązków bhp pracodawcy. Posłowie już pracują nad zmianą kontrowersyjnych przepisów.

W wyniku przeprowadzonej nowelizacji Kodeksu pracy ustawą z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (DzU nr 223, poz. 1460) dodano przepisy dotyczące obowiązku wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową oraz ewakuację (art. 2091 k.p.). Ustawa nakłada na pracodawcę obowiązek przeszkolenia takiego pracownika i poinformowania całej załogi o jego miejscu pracy oraz podania danych kontaktowych.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatkowo ustawa określa, że wyznaczony pracownik musi posiadać specjalne kwalifikacje. Wymagania dotyczące kwalifikacji pracownika zostały określone w ustawie z 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2002 r. nr 147, poz. 1229). Osoba pełniąca tę funkcję powinna mieć ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej, posiadać tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu technika pożarnictwa.

Tak wysoko postawione wymagania szczególnie uderzają w małych przedsiębiorców, gdyż każdy pracodawca bez względu na to, ilu pracowników zatrudnia, musi wyznaczyć osobę odpowiedzialną za ochronę przeciwpożarową oraz ewakuację. Powoduje to duże obciążenie finansowe związane z przeszkoleniem takiego pracownika.

W odpowiedzi na obecny stan prawny w Sejmie znajdują się 3 projekty nowelizacji kontrowersyjnych przepisów. Posłowie przedstawili 2 projekty (nr druku sejmowego 1670, 1671) oraz jeden projekt przedstawiony przez Specjalną Komisję Sejmową „Przyjazne państwo” (nr druku sejmowego 1672).

Wszystkie 3 projekty zawierają propozycję zmiany przepisów w zakresie posiadania przez wyznaczonego pracownika specjalnych kwalifikacji. Najszerzej problem traktuje propozycja zmian przedstawiona przez Specjalną Komisję „Przyjazne Państwo”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komisja w projekcie proponuje:

  • zastąpić sformułowanie „wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników” fragmentem w brzmieniu „wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników” oraz
  • usunąć odesłania do przepisów o ochronie przeciwpożarowej.

W uzasadnieniu do projektu czytamy, że pracownicy wyznaczeni do wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników będą musieli mieć ukończone szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w myśl z art. 2373 § 2 Kodeksu pracy. Powołany przepis zawiera odesłanie do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 180, poz. 1860 ze zm.). Zawiera ono program szkolenia bhp, w którym uwzględniona jest także problematyka dotycząca ochrony przeciwpożarowej.

Zaproponowane zmiany spowodują, że pracodawcy nie będą ponosili dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową oraz ewakuację.


Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

REKLAMA

Wpływ stażu pracy na urlop w 2025 r. i 2026 r.

Jak staż pracy wpływa na urlop wypoczynkowy pracownika? Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracownika zatrudnionego poniżej 10 lat, a ile dla pracownika zatrudnionego powyżej 10 lat? Co wlicza się do stażu pracy? Czy czekają nas zmiany w 2026 r.?

Pracowici, punktualni, lojalni i kompatybilni kulturowo. Polscy pracodawcy lubią zatrudniać Filipińczyków

Filipińczycy są jedną z najbardziej pożądanych grup pracowników z zagranicy wśród polskich pracodawców - ocenia komunikacie z 9 kwietnia 2025 r. agencja pracy Gremi Personal. Najwięcej osób z tego kraju mieszka na Mazowszu oraz w Szczecinie.

Wysoka podwyżka wynagrodzeń tylko dla niektórych. Sprawdź!

Od 667,06 zł do 1488,04 zł podwyżki od lipca - takiej waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych doczekają się pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia. Podwyżka związana jest ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w zeszłym roku.

MRPiPS: Nowy kod tytułu ubezpieczenia – 09 21, zmiana opisu istniejącego kodu tytułu ubezpieczenia – 09 20. Projekt rozporządzenia trafił do opiniowania. [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia wprowadzającym m.in. nowy kod tytułu ubezpieczenia – 09 21. W projekcie znalazła się także zmiana opisu istniejącego już kodu tytułu ubezpieczenia – 09 20.

REKLAMA

Rekrutacja po nordycku. Czego Polacy mogą nauczyć się od Skandynawów?

Rekrutacja po nordycku. Jakie są główne różnice pomiędzy rynkami pracy w krajach nordyckich a w Polsce? Jakie są zalety prowadzonych rekrutacji w krajach nordyckich? Czego Polacy mogą nauczyć się od Skandynawów?

24 dni rehabilitacji leczniczej finansowanej przez ZUS. Jak uzyskać skierowanie?

Osoby aktywne zawodowo mogą uzyskać skierowanie na trwającą 24 dni bezpłatną rehabilitację leczniczą w celu odzyskania zdolności do pracy. Na czas rehabilitacji lekarz wystawi ubezpieczonemu zwolnienie lekarskie.

REKLAMA