REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba obniżyć koszty pracy

REKLAMA

 Jesteście krajem małego, średniego i mikro biznesu. Jeśli więc koszty pracy są zbyt wysokie, ludzie nie będą zatrudniani – mówi Brent Wilton, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców. Namawia rząd, związki zawodowe i biznes, by zaczęli rozmawiać o wizji Polski i wcielać ją w życie. To jedyna droga, by poradzić sobie z bezrobociem, i wśród młodzieży, i osób starszych.

 – Polska ma silną pozycję wobec krajów strefy euro – przypomina Brent Wilton w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria. – To, czego potrzebujecie, to dialog pomiędzy rządem, biznesem i społeczeństwem na temat tego, jakiej Polski chcą ludzie. Musimy wyjść poza dotychczasowe schematy takiej rozmowy. Biznes chce sukcesu Polski, ludzie chcą sukcesu Polski i, miejmy nadzieję, rząd również chce tego samego. Problem aktywizacji bezrobotnych to właśnie kwestia dialogu, czyli chęci ludzi do tego, by usiąść, przeanalizować sprawę i wspólnie starać się znaleźć rozwiązanie.

Rząd razem z przedsiębiorcami i związkami zawodowymi powinni osiągnąć porozumienie, aby zwiększyć ochronę i prawa pracowników oraz stworzyć dobre warunki do rozwoju przedsiębiorstw.

 – Ostatecznie to i tak od przedsiębiorców i silnego sektora prywatnego będzie zależała kwestia bezrobocia młodych i starszych. Rząd nie może tworzyć nowych miejsc pracy, tworząc koszty. Biznes potrzebuje przestrzeni i odpowiedniego otoczenia. To wymaga zrozumienia, jaki jest odpowiedni świat dla biznesu. Czasami tego brakuje – uważa Brent Wilton.

Dziś szczególnie palącym problemem jest bezrobocie młodych, trzeba zatem wspólnie uzgodnić taki kształt struktury gospodarki, by znaleźli zatrudnienie.

 – Utrzymywanie wysokich kosztów może być korzystne dla tych, którzy pracują, ale będzie niekorzystne dla tych, którzy szukają pracy. Pracodawcy zwykle chcą dobrze opłacanych, dobrze wykształconych i wydajnych pracowników, chociaż istnieje przekonanie, że zależy im tylko na cięciu kosztów, obniżaniu wynagrodzeń i czerpaniu większych profitów. Ale jeśli nie będą osiągali zysków, nie będą w stanie zatrudnić nikogo. Więc to jest kwestia wypracowania równowagi – mówi Brent Wilton.

Międzynarodowa Organizacja Pracodawców (IOE,z ang. The International Organisation of Employers) zwraca uwagę, że zwłaszcza w dobie kryzysu, należy przeprowadzić reformy strukturalne. Jednak w poszczególnych krajach będą przebiegały one inaczej, ze względu na odmienne uwarunkowania. Zatem i Polska powinna znaleźć swoją drogę. Dlatego rząd powinien mieć wizję miejsca kraju nie tylko w europejskiej gospodarce, ale i światowej. Następnym krokiem będzie stworzenie takiej struktury, która tę wizję zrealizuje.

 – To poważna kwestia, bo dotyka wielu dziedzin gospodarki i problemów społecznych. Taka dyskusja miała już miejsce w innych krajach, np. w Singapurze. Nie odniesiecie sukcesu wdrażając rozwiązanie, które nie pasuje do sytuacji w Polsce. Pracodawcy wiedzą, w czym jest problem, rząd, związki zawodowe i ludzie powinni tego wysłuchać. Zbyt często zachowujemy się tak, jakbyśmy mieli zatkane uszy. Nie możemy tak dłużej funkcjonować. Polski nie stać na to, by ignorować niektóre problemy, jeśli chce odnieść w przyszłości sukces – przestrzega Brent Wilton.

Podczas sobotniej gali Pracodawców RP Brent Wilson został wyróżniony Wektorem 2012. Jak podano w uzasadnieniu, to nagroda za wprowadzenie Międzynarodowej Organizacji Pracodawców do struktur, które podejmują kluczowe decyzje dla światowego biznesu, także za wspieranie integracji środowiska przedsiębiorców oraz za promowanie idei społecznie odpowiedzialnego biznesu.

IOE jest największą organizacją skupiającą prywatnych przedsiębiorców na świecie – zrzesza 152 stowarzyszeń ze 144 krajów. Wspiera rozwój przedsiębiorczości, propagując przy tym prawa pracownicze.

REKLAMA

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA