| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Przesunięcie i zmiana terminu urlopu – przyczyny, wzór wniosku

Przesunięcie i zmiana terminu urlopu – przyczyny, wzór wniosku

Wraz z rozpoczęciem lata, rozpoczynają się pracownicze urlopy wypoczynkowe. Ich plan należy złożyć odpowiednio wcześnie tak, aby pracodawca mógł rozporządzić czasem pracy w zakładzie. Co w wypadku, gdy z różnych przyczyn musimy przesunąć lub całkowicie zmienić termin urlopu? W jakich sytuacjach możemy tego dokonać?

Czas wakacji nie jest łatwy dla pracodawcy. Wielu pracowników wyjeżdża na zasłużony wypoczynek, co jednak wiąże się ze zmniejszeniem liczby pracowników w samym zakładzie, a co za tym idzie, koniecznością rozporządzenia czasem pracy tak, by firma nie odczuła braku pracowników. Właśnie dlatego tak ważne są plany urlopowe składane w każdym roku przez zatrudnionych. Jednak czasem wynikają sytuację, w związku z którymi pracownik musi zrewidować swoje plany.

Z jakich przyczyn można przesunąć lub zmienić termin urlopu?

Zgodnie z art. 164 Kodeksu pracy „§ 1. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.

§ 2. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.”

Jak widać, zarówno pracownik jak i pracodawca ma możliwość zmiany terminu urlopu. Kodeks jednak nie wylicza „ważnych przyczyn” zawartych w § 1, pozostawia on je więc do subiektywnej oceny zatrudnionego i pracodawcy. W podobny sposób Kodeks określa zawarte w § 2 „poważne zakłócenia toku pracy” również zostawiając je jako katalog otwarty, pozostawiając je ocenie pracodawcy. Artykuł ten jednak przyzwala, a nie obliguje w wyżej wymienionych sytuacjach do zmiany terminu urlopu.

Kiedy zmiany są obligatoryjne?

Jak wskazuje art. 165 Kodeksu pracy „Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

3) powołania na ćwiczenia wojskowe lub na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,

4) urlopu macierzyńskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.”

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne w 2017 r.

Ustawa wyraźnie określa, że w powyższych sytuacjach pracodawca nie może nam odmówić zmiany terminu urlopu, nie może również subiektywnie ocenić, czy są ku temu przesłanki, ponieważ w tym wypadku Kodeks pracy wyraźnie je wymienia. Jest to przepis szczególnie chroniący pracownika, który nie musi obawiać się zmarnowania czasu przeznaczonego na wypoczynek, choćby ze względu na chorobę.

Wzór wniosku o zmianę terminu urlopu

Oczywiście każde działanie zmieniające wcześniejsze ustalenia między pracodawcą a pracownikiem będzie wymagać odpowiednio złożonego wniosku. Musi on zawierać dane pracownika, przyczynę oraz termin przesunięcia urlopu i jego podpis. Wzór wniosku poniżej.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »