REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego

urlop
urlop
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa z początkiem każdego roku kalendarzo­wego. Inaczej prawo do urlopu nabywają pracowni­cy podejmujący pierwszą w życiu pracę.

Urlop wypoczynkowy

W prawie pracy

Pracownik ma prawo do płatnego urlopu wypo­czynkowego. Może z niego skorzystać za zgodą pracodawcy.

Autopromocja

Jeżeli pracownik ma staż urlopowy poniżej 10 lat, przysługuje mu 20 dni urlopu. W przypadku stażu w wysokości co najmniej 10 lat pracownikowi nale­ży się 26 dni urlopu wypoczynkowego. Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy mają urlop wypoczynkowy proporcjonalny do wymiaru etatu.

Prawo do urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa z początkiem każdego roku kalendarzo­wego. Inaczej prawo do urlopu nabywają pracowni­cy podejmujący pierwszą w życiu pracę. Urlop przy­sługuje im po każdym miesiącu pracy, w wymiarze 1,66 dnia, jeżeli posiadają krótszy niż 10-letni staż urlopowy. Urlopu tego nie zaokrągla się do peł­nych dni. Dopiero od następnego roku pracownicy ci nabywają prawo do urlopu na zasadach obowią­zujących pozostałych pracowników. Urlopu udziela się na dni pracy. Pracodawca powi­nien pamiętać, że jedna część urlopu wypoczyn­kowego w danym roku kalendarzowym powinna składać się co najmniej z 14 kolejnych dni kalen­darzowych.

Zobacz również: Wniosek o urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Urlopu wypoczynkowego udziela się pracowniko­wi w tym roku, w którym nabył do niego prawo. Wyjątkiem od tej zasady jest udzielenie urlopu zale­głego najpóźniej do 30 września następnego roku. Dotyczy to wszystkich przypadków niewykorzysta­nia urlopu zgodnie z planem urlopów lub zgodnie z indywidualnymi ustaleniami (przesunięcie urlopu, odwołanie z urlopu itp.). Pracodawca, nie udzielając w podanych terminach urlopu wypoczynkowego, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracow­nika, narażając się na ukaranie grzywną w wysoko­ści od 1 tys. zł do 30 tys. zł. W przypadku zmiany pracodawcy urlopu wypo­czynkowego udziela się pracownikowi proporcjo­nalnie do okresu zatrudnienia w danej firmie. Jeżeli pracownik podejmie pracę u kolejnego pracodawcy w trakcie miesiąca, za ten miesiąc urlop należy mu się od dotychczasowego pracodawcy, chociażby przepracował tylko 1 dzień. Urlop proporcjonalny przysługuje również w przy­padku powrotu pracownika z urlopu wychowaw­czego, bezpłatnego, tymczasowego aresztowania, odbywania kary pozbawienia wolności, nieuspra­wiedliwionej nieobecności w pracy, odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastęp­czych, okresowej służby wojskowej, przeszkole­nia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych. Zasada ta dotyczy tylko okresów trwających co najmniej 1 miesiąc. Za takie okresy nie przysługuje urlop wypoczynkowy. Należy zauważyć, że omawia­na sytuacja dotyczy przypadków, gdy pracownik powraca do pracy po okresie nieobecności. Jeśli pracownik powraca z urlopu wychowawczego, obniżenie urlopu wypoczynkowego nie następuje w roku, w którym pracownik rozpoczął korzystanie z urlopu wychowawczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wynagrodzeniach

Za urlop wypoczynkowy przysługuje takie wynagro­dzenie, jakie zatrudniony otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Do podstawy wymiaru wynagro­dzenia urlopowego należy przyjąć:

  • składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej w wysokości należnej pra­cownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu,
  • zmienne składniki wynagrodzenia przysługują­ce za okres nie dłuższy niż 1 miesiąc w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a w przypadku znacznych wahań ich wysokości - z 12 mie­sięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

W podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowe­go nie należy uwzględniać m.in. jednorazowych, nieperiodycznych wypłat za spełnienie określone­go zadania bądź za określone osiągnięcie, graty­fikacji (nagród) jubileuszowych, ekwiwalentu pie­niężnego za urlop wypoczynkowy czy wynagro­dzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby.

Wynagrodzenie urlopowe oblicza się:

  • dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę w okresie, z którego została ustalona ta pod­stawa, a następnie,
  • mnożąc tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracow­nik przepracowałby w czasie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązu­jącym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu.

W ubezpieczeniach

Wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za czas urlopu wypoczynkowego stanowi podstawę wymia­ru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpie­czenie zdrowotne.

W zasiłkach

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku choro­bowego okres urlopu wypoczynkowego traktu­je się jak dni przepracowane. Wynagrodzenie za urlop powinno zostać doliczone do wynagrodze­nia za przepracowany okres w danym miesiącu (miesiącach).

Polecamy serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    REKLAMA

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    REKLAMA