reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Czy na urlopie wypoczynkowym można pracować?

Czy na urlopie wypoczynkowym można pracować?

Nie ma zakazu, który uniemożliwiałby pracownikowi pracę u innego pracodawcy na urlopie wypoczynkowym. Istnieją jednak pewne ograniczenia, dotyczące pracy pracownika w czasie jego odpoczynku.

Prawo do odpoczynku

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z zasadą ochrony prawa do odpoczynku pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego.

Pracownik jest uprawniony do wypoczynku. Wypoczynek ma być zapewniony poprzez przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz urlopach wypoczynkowych.

Cel urlopu wypoczynkowego

Najważniejszym celem urlopu wypoczynkowego jest przede wszystkim regeneracja sił.

Zobacz: Wymiar urlopu szkoleniowego

Pracownik powinien zregenerować siły fizyczne i psychiczne. Istnieje konieczność przesunięcia urlopu wypoczynkowego, jeżeli pracownik nie jest w stanie go rozpocząć z przyczyn usprawiedliwionych. Ma prawo wykorzystać go w innym terminie.

Praca ale z ograniczeniami

Warto podkreślić, że nie ma nakazu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego dla regeneracji sił.

Pracownik ma pełną swobodę w dysponowaniu swoim urlopem. Może więc pojechać na wycieczkę, ale równie dobrze może remontować mieszkanie lub dom, albo podjąć pracę u innego pracodawcy.

Pewna grupa pracowników musi się jednak liczyć z ograniczeniami. Nie wszyscy pracownicy mogą pracować na urlopie wypoczynkowym.

Pracownicy administracji publicznej i samorządowej powinni zadbać, aby praca w czasie urlopu nie pozostawała w sprzeczności z ich obowiązkami. Praca taka nie może także wywoływać podejrzenia o stronniczość lub interesowność.

Pracownicy urzędów państwowych muszą uzyskać zgodę kierownika urzędu, w którym są zatrudnieni, na podjęcie dodatkowej pracy. Muszą uzyskać zgodę na nawet na krótką dorywczą pracę w czasie urlopu wypoczynkowego. Ponadto ich praca może stać w sprzeczności z ich obowiązkami oraz wywoływać podejrzenia o stronniczość lub interesowność.

Pracownicy służby cywilnej nie mogą podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody dyrektora generalnego urzędu. Nie mogą także wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych ze służbą cywilną.

Praca na dwóch etatach

Zdarza się, że pracownik jest równolegle zatrudniony u dwóch pracodawców. Możliwe jest więc, że będzie pracować u jednego pracodawcy, będąc jednocześnie na urlopie wypoczynkowym u drugiego.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Oczywiście, pracownik zatrudniony na dwóch etatach równolegle ma prawo do urlopu wypoczynkowego u obu pracodawców.

Podjęcie pracy podczas urlopu wypoczynkowego wbrew ustawowym ograniczeniom może spowodować, że pracodawca ukarze pracownika. Może też doprowadzić do rozwiązania stosunku pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca na urlopie wypoczynkowym.
Praca na urlopie wypoczynkowym.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama