REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy na urlopie wypoczynkowym można pracować?

Praca na urlopie wypoczynkowym.
Praca na urlopie wypoczynkowym.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma zakazu, który uniemożliwiałby pracownikowi pracę u innego pracodawcy na urlopie wypoczynkowym. Istnieją jednak pewne ograniczenia, dotyczące pracy pracownika w czasie jego odpoczynku.

Prawo do odpoczynku

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z zasadą ochrony prawa do odpoczynku pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Autopromocja

Pracownik jest uprawniony do wypoczynku. Wypoczynek ma być zapewniony poprzez przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz urlopach wypoczynkowych.

Cel urlopu wypoczynkowego

Najważniejszym celem urlopu wypoczynkowego jest przede wszystkim regeneracja sił.

Zobacz: Wymiar urlopu szkoleniowego

Pracownik powinien zregenerować siły fizyczne i psychiczne. Istnieje konieczność przesunięcia urlopu wypoczynkowego, jeżeli pracownik nie jest w stanie go rozpocząć z przyczyn usprawiedliwionych. Ma prawo wykorzystać go w innym terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca ale z ograniczeniami

Warto podkreślić, że nie ma nakazu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego dla regeneracji sił.

Pracownik ma pełną swobodę w dysponowaniu swoim urlopem. Może więc pojechać na wycieczkę, ale równie dobrze może remontować mieszkanie lub dom, albo podjąć pracę u innego pracodawcy.

Pewna grupa pracowników musi się jednak liczyć z ograniczeniami. Nie wszyscy pracownicy mogą pracować na urlopie wypoczynkowym.

Pracownicy administracji publicznej i samorządowej powinni zadbać, aby praca w czasie urlopu nie pozostawała w sprzeczności z ich obowiązkami. Praca taka nie może także wywoływać podejrzenia o stronniczość lub interesowność.

Pracownicy urzędów państwowych muszą uzyskać zgodę kierownika urzędu, w którym są zatrudnieni, na podjęcie dodatkowej pracy. Muszą uzyskać zgodę na nawet na krótką dorywczą pracę w czasie urlopu wypoczynkowego. Ponadto ich praca może stać w sprzeczności z ich obowiązkami oraz wywoływać podejrzenia o stronniczość lub interesowność.

Pracownicy służby cywilnej nie mogą podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody dyrektora generalnego urzędu. Nie mogą także wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych ze służbą cywilną.

Praca na dwóch etatach

Zdarza się, że pracownik jest równolegle zatrudniony u dwóch pracodawców. Możliwe jest więc, że będzie pracować u jednego pracodawcy, będąc jednocześnie na urlopie wypoczynkowym u drugiego.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Oczywiście, pracownik zatrudniony na dwóch etatach równolegle ma prawo do urlopu wypoczynkowego u obu pracodawców.

Podjęcie pracy podczas urlopu wypoczynkowego wbrew ustawowym ograniczeniom może spowodować, że pracodawca ukarze pracownika. Może też doprowadzić do rozwiązania stosunku pracy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ci rodzice nie mają prawa do wynagrodzenia za opiekę na dziećmi. Krzywdząca uchwała SN

Przed Sądem Najwyższym zapadła w dniu 10 stycznia 2025 r. (wydaje się, że krzywdząca) uchwała. Chodzi o to, że wynagrodzenie za sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem o określonym stanie - co do zasady - nie przysługuje rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec tego dziecka.

W jakim terminie wypłacić trzynastkę w 2025 r.? Najpóźniej do 31 marca, ale są sytuacje, gdy wypłata musi być wcześniej

Dodatkowe wynagrodzenie roczne – popularna trzynastka – co do zasady wypłacana jest do końca marca roku kalendarzowego następującego po roku, za który trzynastka przysługuje. Może się zdarzyć sytuacja, gdy wcześniejsza wypłata jest obligatoryjna.

Zarobki nauczycieli 2025. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? [NETTO]

Zarobki nauczycieli w 2025 r. będą wyższe średnio o 5%. Na taką podwyżkę wskazuje kwota bazowa ustalona w ustawie budżetowej na 2025 r. Nie opublikowano jeszcze rozporządzenia Ministra Edukacji. Podwyżka wynagrodzeń nauczycieli będzie wypłacana z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile zarabia nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany? Podajemy kwoty brutto i netto.

ZUS: Ważna informacja o zmianach – nie będzie można złożyć wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach wprowadzonych w elektronicznym wniosku OK-EKS. To ważna informacja dla komorników sądowych.

REKLAMA

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

O kontroli nie zawsze trzeba uprzedzać 7 dni przed. Kontrolerzy mogą wejść o każdej porze i to w dzień i w nocy, bez zapowiedzi. Dotyczy to w 2025 r. i też w 2026 r. milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

W 2025 r. ale i w 2026 r. (bo nie ma projektów zmian) za pewne wydawałoby się, że niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy można być zwolnionym i to w trybie dyscyplinarnym. W praktyce jest wiele takich sytuacji, a o czym świadczą liczne sprawy w sądach pracy.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA