reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka

Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka

Urlop rodzicielski można wykorzystywać w częściach. Co w sytuacji, gdy pracownica wróciła do pracy po wykorzystaniu części urlopu i jest ponownie w ciąży? Czy pozostałą część może wykorzystać po urodzeniu drugiego dziecka?

PROBLEM

Pracownica w 2016 r. urodziła pierwsze dziecko. Po wykorzystaniu 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego wróciła do pracy, ale ponownie jest w ciąży. Pozostałą 16-tygodniową część urlopu rodzicielskiego chce wykorzystać później, po urodzeniu drugiego dziecka. Czy urodzenie drugiego dziecka będzie przeszkodą w skorzystaniu z części urlopu rodzicielskiego przysługującego na pierwsze dziecko?

RADA

Nie. Urodzenie drugiego dziecka nie ma znaczenia dla wykorzystania pozostałej części urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko w późniejszym terminie. Jednak warunkiem skorzystania w takim przypadku z tej 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego jest, aby pierwsze 16 tygodni urlopu rodzicielskiego było udzielone na podstawie odrębnego wniosku pracownicy. Ponadto termin wykorzystania tej części urlopu powinien przypadać przed zakończeniem roku kalendarzowego, w którym pierwsze dziecko ukończy 6 lat.

Zobacz: Urlopy

UZASADNIENIE

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:

● 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo

● 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie

(art. 1821a § 1 Kodeksu pracy).

Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1821c § 2 i art. 1821d § 1 Kodeksu pracy).

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Jest ona udzielana na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu rodzicielskiego pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 i art. 1821d § 1 Kodeksu pracy). Maksymalnie 16-tygodniowa część tego urlopu może być zatem wykorzystana w jednej albo dwóch częściach w późniejszym terminie, aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama