REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka

Małgorzata Podgórska
Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka /Fot.Fotolia
Niewykorzystany urlop rodzicielski a urodzenie kolejnego dziecka /Fot.Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rodzicielski można wykorzystywać w częściach. Co w sytuacji, gdy pracownica wróciła do pracy po wykorzystaniu części urlopu i jest ponownie w ciąży? Czy pozostałą część może wykorzystać po urodzeniu drugiego dziecka?

PROBLEM

Pracownica w 2016 r. urodziła pierwsze dziecko. Po wykorzystaniu 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego wróciła do pracy, ale ponownie jest w ciąży. Pozostałą 16-tygodniową część urlopu rodzicielskiego chce wykorzystać później, po urodzeniu drugiego dziecka. Czy urodzenie drugiego dziecka będzie przeszkodą w skorzystaniu z części urlopu rodzicielskiego przysługującego na pierwsze dziecko?

Autopromocja

RADA

Nie. Urodzenie drugiego dziecka nie ma znaczenia dla wykorzystania pozostałej części urlopu rodzicielskiego na pierwsze dziecko w późniejszym terminie. Jednak warunkiem skorzystania w takim przypadku z tej 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego jest, aby pierwsze 16 tygodni urlopu rodzicielskiego było udzielone na podstawie odrębnego wniosku pracownicy. Ponadto termin wykorzystania tej części urlopu powinien przypadać przed zakończeniem roku kalendarzowego, w którym pierwsze dziecko ukończy 6 lat.

Zobacz: Urlopy

UZASADNIENIE

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do:

● 32 tygodni urlopu rodzicielskiego w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● 34 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie

(art. 1821a § 1 Kodeksu pracy).

Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 1821c § 2 i art. 1821d § 1 Kodeksu pracy).

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Jest ona udzielana na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu rodzicielskiego pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 i art. 1821d § 1 Kodeksu pracy). Maksymalnie 16-tygodniowa część tego urlopu może być zatem wykorzystana w jednej albo dwóch częściach w późniejszym terminie, aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

W sytuacji korzystania z maksymalnie 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego w późniejszym terminie bez znaczenia pozostaje fakt urodzenia kolejnego dziecka między skorzystaniem z pierwszej 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego a drugimi 16 tygodniami takiego urlopu.

Zobacz serwis: Kodeks pracy

Ponadto nie ma przeszkód, aby ojciec dziecka korzystał z 16-tygodniowej części urlopu rodzicielskiego albo zasiłku rodzicielskiego za okres tego urlopu na pierwsze dziecko w okresie przebywania pracownicy-matki dziecka na zwolnieniu lekarskim w czasie ciąży z drugim dzieckiem albo na urlopie macierzyńskim bądź urlopie rodzicielskim na drugie dziecko.

Pracownica może skorzystać z urlopu rodzicielskiego także na podstawie tzw. długiego wniosku, czyli wniosku składanego w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka, o pełny wymiar urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego (art. 1791 Kodeksu pracy). Wówczas pracownica może dzielić się urlopem rodzicielskim albo pobieraniem zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi tego urlopu z pracownikiem-ojcem wychowującym dziecko albo ubezpieczonym-ojcem dziecka. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do pracownika-ojca wychowującego dziecko, w sytuacji gdy ubezpieczona-matka dziecka złożyła wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Dzielenie się urlopem rodzicielskim w tym przypadku następuje na pisemny wniosek dotyczący:

● rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składany przez pracownicę pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy;

● udzielenia urlopu rodzicielskiego w całości albo w części – składany pracodawcy przez ojca dziecka w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu albo jego części.

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić powyższe wnioski.

Ponadto pracownik może w każdym czasie zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy (art. 1821d § 3 Kodeksu pracy).

Zobacz: Kalkulatory

W przypadku dzielenia się między rodzicami urlopem rodzicielskim udzielonym na podstawie tzw. długiego wniosku trzeba mieć na względzie, że między kolejnymi częściami tego urlopu nie może być ani jednego dnia przerwy. Zatem pracodawca drugiego z rodziców także musi wyrazić zgodę na rozpoczęcie korzystania z kolejnej części urlopu rodzicielskiego w terminie przypadającym bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pierwszego z rodziców. W razie rezygnacji z urlopu rodzicielskiego (np. po wykorzystaniu 16 tygodni) udzielonego na podstawie tzw. długiego wniosku i „nieprzejęcia” korzystania z tego urlopu przez drugiego z rodziców następuje utrata uprawnienia do korzystania z jego dalszej części. Nie będzie więc wówczas możliwości wykorzystania urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni w późniejszym terminie.

Pracownica korzysta z urlopu rodzicielskiego udzielonego na podstawie tzw. długiego wniosku. Niedługo po rozpoczęciu tego urlopu (po 12 tygodniach) okazało się, że jest ponownie w ciąży. W związku z tym po wykorzystaniu 16 tygodni urlopu rodzicielskiego pracownica postanowiła wrócić do pracy. Następnie rozpoczęła korzystanie ze zwolnienia lekarskiego. Pozostałą część urlopu rodzicielskiego (16 tygodni) pracownica zamierza wykorzystać po urodzeniu drugiego dziecka i wykorzystaniu na nie wszystkich płatnych urlopów. Jeżeli pracownica zrezygnowała z części urlopu rodzicielskiego i wróciła do pracy, a pozostałej części tego urlopu nie przejął ojciec dziecka, to oboje utracą do niej prawo.

Podstawa prawna:

● art. 1791, art. 1821a § 1, art. 1821c § 2 i § 3, art. 1821d § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U.z 2016 r. poz. 1666; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 60

Zobacz: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA