REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka w 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Agnieszka Brzostek
Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka w 2019 r./ fot. Shutterstock
Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka w 2019 r./ fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ojcowie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zachowają w 2019 roku szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy tzw. urlop tacierzyński.

Ojciec-pracownik zachowa w 2019 roku prawo do dni wolnych na opiekę, urlopów rodzicielskich i urlopu okolicznościowego.

Autopromocja

Urlop tacierzyński

Ojciec przede wszystkim nadal będzie miał prawo do urlopu tacierzyńskiego, pod warunkiem, że matka zdecyduje się zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego. Obowiązkowo matka będzie musiała wykorzystać po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeśli po tym czasie nie zdecyduje się już dalej korzystać z urlopu (w całości lub części), ojciec dziecka będzie miał prawo wykorzystać 6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. 

Ojcu będzie przysługiwało prawo do urlopu macierzyńskiego także wtedy, gdy matka będzie w szpitalu, jeśli wcześniej wykorzystała co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Także w razie śmierci matki w trakcie urlopu macierzyńskiego, ojciec otrzyma prawo do niewykorzystanej części urlopu.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami 

Urlop tacierzyński będzie przypadał bezpośrednio po przerwanym urlopie macierzyńskim matki, na wniosek ojca. Nie będzie można dzielić go na części, a za cały okres urlopu tacierzyńskiego ojciec otrzyma zasiłek macierzyński. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop ojcowski

Natomiast niezależnie od urlopu macierzyńskiego matki ojcu będzie przysługiwał urlop ojcowski w wymiarze do dwóch tygodni niezależnie od liczby urodzonych dzieci, który będzie musiał być wykorzystany do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Będzie można go wykorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach, z których żadna nie będzie mogła być krótsza niż tydzień.

Ojcowska opieka nad dzieckiem będzie w pełni płatna - pracownik otrzyma wtedy 100 proc. swojego normalnego wynagrodzenia.

Urlop ojcowski będzie udzielany na pisemny wniosek ojca-pracownika, a pracodawca będzie musiał go uwzględnić, jeśli został złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Urlop okolicznościowy

Pracownik-ojciec w 2019 roku nadal będzie miał prawo do urlopu okolicznościowego. W związku z urodzeniem się dziecka pracownik otrzyma zatem, niezależnie od przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, 2 dni wolne. Pracownikowi będzie przysługiwało za ten czas wynagrodzenie, liczone tak samo jak za urlop wypoczynkowy.

Przepisy nie precyzują, kiedy dokładnie pracownik powinien skorzystać z przysługujących mu dni wolnych, ale termin powinien mieć bezpośredni związek z narodzinami dziecka - możliwe jest więc zajmowanie się formalnościami w inny dzień, niż zdarzenie to faktycznie miało miejsce.

Dni wolne na opiekę

Niezależnie od indywidualnego wymiaru urlopu wypoczynkowego i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, ojciec otrzyma także 2 dni wolne w ciągu roku kalendarzowego na dziecko w wieku do 14 lat. Będą mieli do nich prawo rodzice bez względu na rodzaj umowy o pracę czy wymiar czasu pracy - także wtedy, gdy tylko matka lub ojciec będzie zatrudniony. Obydwoje rodzice będą mieć prawo do dni wolnych, ale nie w tym samym terminie - będą mogli je natomiast wykorzystać jednorazowo lub każde z nich po jednym dniu.

Nie będzie trzeba przy tym podawać dokładnej przyczyny nieobecności w pracy. Wystarczy złożyć wniosek u pracodawcy o udzielenie urlopu w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. 

Wolne na opiekę nad chorym dzieckiem

Ojciec (a także matka) będzie mógł również otrzymać zwolnienie z pracy, aby sprawować osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Jeżeli nie ukończy ono jeszcze 14 lat, pracownik będzie miał prawo do 60 dni na opiekę w ciągu roku. Tylko 14 dni dostanie, jeśli dziecko będzie starsze i będzie nadal pozostawało we wspólnym gospodarstwie domowym z opiekunem.

Za czas zwolnienia będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy z ZUS w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku, czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność zapewnienia opieki. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Co z pracownikiem w wieku przedemerytalnym?

W Polsce, Kodeks Pracy oraz inne ustawy, takie jak ustawa o związkach zawodowych, zapewniają ochronę przed zwolnieniem dla wybranych grup pracowników. Do tych grup należą m.in. kobiety w ciąży, osoby w wieku przedemerytalnym, osoby korzystające ze zwolnień lekarskich oraz działacze związkowi.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

Wakacje składkowe - projekt ustawy po drugim czytaniu w sejmie

Wakacje składkowe - projekt ustawy jest już po drugim czytaniu w Sejmie. Nie było poprawek do projektu. Teraz będzie głosował cały Sejm. Dla kogo są wakacje składkowe? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc złożyć wniosek do ZUS?

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024

Urlop na żądanie dla nauczyciela 2024 - czy nauczyciel może wziąć urlop na żądanie? Karta nauczyciela różnicuje urlopy nauczycieli zatrudnionych w szkołach feryjnych i nieferyjnych. Czy dyrektor, wicedyrektor i nauczyciel na stanowisku kierowniczym mogą korzystać z urlopu na żądanie?

REKLAMA

Minimalne wynagrodzenie w 2024 roku wzrosło do 4 242 zł, a to nie koniec. Ile wyniesie po kolejnej podwyżce w lipcu? Jak Polska wypada w porównaniu z innymi krajami w UE?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce oraz minimalna stawka godzinowa zostały podwyższone w styczniu 2024 roku.  Ile wyniosą po kolejnej podwyżce, która czeka nas w lipcu br.?

Podróż służbowa. Od czego zależy wysokość diet i innych należności?

W czasie krajowej podróży służbowej pracownikowi przysługują diety i zwrot kosztów przejazdów, noclegów oraz innych wydatków. Ich wysokość zależy od wielu okoliczności. Jakich?

Niezdolność pracownika do pracy. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, żeby nie stracić pracy?

Pracownik korzystający ze zwolnienia lekarskiego znajduje się pod ochroną i pracodawca nie może rozwiązać z nim umowy o pracę. Ochrona nie jest jednak nieograniczona.

Wynagrodzenie pracownika młodocianego w wakacje 2024

Kim jest młodociany pracownik? Ile wynosi jego wynagrodzenie? 

REKLAMA

Ważny termin 20 maja 2024 r. - ZUS zwróci nadpłacone składki pod jednym warunkiem

ZUS zwróci nadpłacone składki, ale trzeba spełnić jeden warunek. Co trzeba zrobić do 20 maja 2024 roku? Do kiedy ZUS zwraca nadpłatę składek w 2024 roku?

Jakie warunki należy spełniać, żeby uzyskać urlop ojcowski? Jakie są obowiązki pracodawcy?

Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego. Urlop jest udzielany w celu opieki nad dzieckiem, niezależnie od uprawnień matki dziecka.

REKLAMA