| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Poradnik o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem

Współcześnie wiele kobiet staje przed dylematem: kariera czy macierzyństwo. I o ile tradycyjnie to kobiety rezygnują na pewien czas z kariery zawodowej, i to ich prawa i obowiązki pracownicze w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego podlegają szczególnej ochronie w Kodeksie pracy, to jednak przepisy prawa wychodzą naprzeciw także pracownikom – ojcom, którzy chcą czynnie i świadomie uczestniczyć w wychowaniu dziecka. Bez względu na to, które z rodziców decyduje się na skorzystanie z uprawnień związanych z rodzicielstwem, warto wiedzieć, czego konkretnie możemy oczekiwać od pracodawcy.

W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. W razie zgonu dziecka po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.

Od 1 stycznia 2010 r. matka ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, z którego w pewnych wypadkach może skorzystać także ojciec. Zgodnie z przepisami przejściowymi wprowadzającymi te zmiany do Kodeksu pracy, wymiar takiego dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi:
• w przypadku urodzenia jednego dziecka:
o dwa tygodnie w 2011 roku,
o cztery tygodnie w 2012 i 2013 roku,
o sześć tygodni od 2014 roku;
• w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka:
o trzy tygodnie w 2011 roku,
o sześć tygodni w 2012 i 2013 roku,
o osiem tygodni od 2014 roku.

Dodatkowy urlop macierzyński może zostać wykorzystany jedynie bezpośrednio po urlopie podstawowym i musi obejmować co najmniej jeden pełny tydzień. Nie jest to jednak nakaz bezwzględny, przepisy nie sprzeciwiają się sytuacji, kiedy pracownik z pracodawcą ustalą, że dodatkowy urlop macierzyński zostanie wykorzystany w innym, nieodległym terminie, np. po zakończeniu jakiegoś pilnego projektu w pracy. Ponadto, w przeciwieństwie do urlopu podstawowego, w tym wypadku matka obowiązkowo musi złożyć na piśmie wniosek o dodatkowy urlop macierzyński, najpóźniej na 7 dni przed jego rozpoczęciem.

Pracownica korzystająca z takiego urlopu może zgłosić swojemu pracodawcy – w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem pracy – chęć łączenia pracy z urlopem. W takim wypadku, wymiar czasu pracy nie może być większy niż połowa etatu. W takim przypadku urlopu udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.

Pani Joanna wykorzystała już całość przysługującego jej podstawowego urlopu macierzyńskiego, chciałaby jednak skorzystać również z urlopu dodatkowego i jednocześnie wrócić do pracy. Wystąpiła wobec tego do swojego pracodawcy z odpowiednim wnioskiem. Pracodawca przychylił się do jej prośby i wspólnie ustalili, że Pani Joanna wróci do pracy na 2/5 etatu, a do pracy będzie przychodziła we wtorki i środy na 8 godzin. Wobec faktu, że w tym roku przysługuje jej 14 dni takiego urlopu, ale przez dwa dni w tygodniu będzie przychodziła do pracy, na dodatkowym urlopie będzie przebywała prawie pięć tygodni.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »