reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 i 2012 roku

Urlop macierzyński w 2011 roku uległ poważnym zmianom. Od 2012 roku wymiar urlopu tacierzyńskiego wyniesie 2 tygodnie. W poniższym poradniku przedstawiamy najistotniejsze informacje o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim.

6. Zasiłek macierzyński

Za czas podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński na zasadach i warunkach określonych w ustawie z dnia z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Panu Jackowi urodził się syn. Z urlopu macierzyńskiego korzystała jego żona, kiedy jednak maksymalny okres został wyczerpany, Pan Jacek postanowił skorzystać z przysługującego mu tygodnia urlopu ojcowskiego. Za okres przebywania na tym urlopie Panu Jackowi należy się zasiłek macierzyński.

Przeczytaj również: Kiedy przedsiębiorczej mamie przysługuje zasiłek macierzyński?

Prawo do urlopów macierzyńskich, a w konsekwencji prawo do zasiłku, mają przede wszystkim osoby pozostające w stosunku pracy, ale także inne osoby ubezpieczone, które podlegają dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu.

W przypadku urodzenia kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego, urlop wychowawczy trwa nadal. Nie zostaje on ani przerwany, ani też zawieszony. W takiej sytuacji urlop macierzyński nie przysługuje, ale przysługuje zasiłek macierzyński za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Rozróżnić tu jednak należy dwie sytuacje. Pierwsza to urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu wychowawczego, gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego mieści się w ramach urlopu wychowawczego, a druga, gdy pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza wymiar udzielonego pracownicy urlopu wychowawczego. W pierwszym przypadku okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego ulega skróceniu o 2 tygodnie. Natomiast jeżeli pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wykracza poza udzielony pracownicy urlop wychowawczy, liczenie okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego rozpoczyna się w dniu następnym po dniu porodu.

W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje ojcu dziecka (jeżeli jest ubezpieczony) albo innemu członkowi najbliższej rodziny (również ubezpieczonemu), jeżeli w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przerywa zatrudnienie.

Ulga podatkowa na dziecko

Prawo do zasiłku macierzyńskiego ma również ojciec dziecka, w przypadku gdy matka rezygnuje z części urlopu macierzyńskiego (po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). W tej sytuacji ojciec dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński za pozostały do wykorzystania okres urlopu macierzyńskiego.

Pracownica uprawniona do dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) może łączyć korzystanie z tego urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy - wówczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Jednakże w takiej sytuacji wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega obniżeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Zasiłek macierzyński jest wypłacany na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przewidywaną datę porodu lub skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka oraz oświadczenia ubezpieczonej o urodzeniu pierwszego lub kolejnego dziecka. W razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka, dowodem wymaganym do wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, który zaopiekuje się małym dzieckiem, jest - oprócz skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka - dodatkowo zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonej, matce dziecka, a w przypadku porzucenia przez nią dziecka - oświadczenie o porzuceniu dziecka. Zasiłek macierzyński w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie przyznaje się i wypłaca na podstawie oświadczenia o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie i zaświadczenia sądu opiekuńczego o wystąpieniu do sądu o przysposobienie dziecka lub przyjęcie dziecka na wychowanie.

Podsumowując: w całym okresie wszystkich urlopów związanych z urodzeniem dziecka lub przyjęciem go na wychowanie przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru składek – w praktyce jest to 100% wynagrodzenia otrzymywanego przed przejściem na urlop macierzyński.


reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama