REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe. Co je różni?

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu daje prawo do otrzymania odpowiedniego świadczenia w razie choroby lub macierzyństwa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie chorobowe często są mylone lub używane zamiennie. To jednak zupełnie różne rodzaje ubezpieczeń. Podpowiadamy, jakie są pomiędzy nimi różnice. 

Ubezpieczenie chorobowe, wraz z ubezpieczeniami emerytalnym, rentowym i wypadkowym, wchodzi w skład ubezpieczeń społecznych. Podleganie ubezpieczeniu chorobowemu daje prawo do otrzymania odpowiedniego świadczenia w razie choroby lub macierzyństwa. Składki na ubezpieczenie chorobowe odprowadza się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Autopromocja

Ubezpieczenie zdrowotne natomiast uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia. Składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza się do Narodowego Funduszu Zdrowia za pośrednictwem ZUS.

Zasiłki w ramach ubezpieczenia chorobowego

Odprowadzanie składek na ubezpieczenie chorobowe jest gwarancją, że w przypadku niezdolności do pracy, np. z powodu choroby, otrzymamy zasiłek chorobowy. Jeżeli z kolei zachoruje dziecko, rodzic lub małżonek, to za czas opieki nad członkiem rodziny ZUS wypłaci zasiłek opiekuńczy. Podleganie i opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe daje także prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego po urodzeniu dziecka lub przyjęciu dziecka na wychowanie.

W ramach ubezpieczenia chorobowego można otrzymać również zasiłek rehabilitacyjny, który przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem chorobowym, która nie odzyskała zdolności do pracy po wykorzystaniu całości przysługującego zasiłku chorobowego.

Kto podlega ubezpieczeniu chorobowemu?

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe. Natomiast osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia bądź prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą do takiego ubezpieczenia zgłaszają się dobrowolnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak pamiętać, że zleceniobiorca lub osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która nie przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, nie otrzyma świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa.

Kto podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu?

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego, kto wykonuje umowę o pracę, umowę zlecenia, prowadzi działalność gospodarczą, jest emerytem albo osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy. Jeśli ktoś nie ma tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, może zostać do niego zgłoszony jako członek rodziny. Zgłoszenie członka rodziny do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, nie powoduje, że z wynagrodzenia potrącana jest na ubezpieczenie dodatkowa kwota, niezależnie od tego, czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosimy jedną, czy więcej osób.

Ważne

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, a jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu!

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli ktoś nie może zostać ubezpieczony jako członek rodziny, ma możliwość przystąpienia do tego ubezpieczenia dobrowolnie, by w razie choroby, wypadku czy pobytu w szpitalu nie ponosić kosztów leczenia. 

Katarzyna Sędziak (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA