| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezpieczenie wypadkowe > Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe

Składka i podstawa wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe

Od 1 stycznia 2003 r. stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest różnicowana w zależności od rodzaju działalności płatnika składek i ustalana na rok składkowy, który trwa od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.

Podstawa wymiaru, od której opłacana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe jest taka sama jak podstawa na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jednak do ubezpieczenia wypadkowego nie stosuje się ograniczenia rocznej podstawy wymiaru jak w przypadku ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, a także ograniczenia, które dotyczy dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Składka wypadkowa jest więc obliczana w każdym przypadku procentowo od przychodu lub ustalonej dla danej grupy ubezpieczonych podstawy wymiaru składek.

Angelika P. jest zatrudniona jako szwaczka  w zakładzie produkującym odzież, z wynagrodzeniem miesięcznym w wysokości 1600 zł. W listopadzie otrzymała dodatkowo 300 zł premii brutto. Płatnik składek zatrudnia 16 osób i ustalił stopę wypadkową według rodzaju działalności na poziomie 1,20%. Składka na ubezpieczenie wypadkowe Angeliki P. będzie obliczona od podstawy ustalonej jak dla ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, a więc wynagrodzenie + premia, czyli 1900 zł x 1,20% = 22,80 zł.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11 poz 74, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 30 października 2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z nr 199, po. 1673 z pózn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. nr 200, poz. 1692 z późn. zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON
Płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia co najmniej 10 ubezpieczonych, podlegający wpisowi do rejestru REGON

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK