| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Na jakich zasadach można kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Na jakich zasadach można kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Rozwiązaliśmy umowę o pracę lub kończy się umowa zlecenie, zamykamy działalność,  bądź wykonujemy tylko umowę o dzieło – to przykłady sytuacji, w których tracimy tytuł, czyli podstawę do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Co dalej?

Wniosek o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi może być złożony w jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub przesłany pocztą. W przypadku przesyłania wniosku pocztą, datą wpływu wniosku jest data stempla pocztowego.

Osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym same zgłaszają się do ZUS. Muszą w tym celu złożyć formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 1900. Osoby te pełnią rolę płatników składek, jak i osób ubezpieczonych.

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób podlegających dobrowolnie tym ubezpieczeniom ustają:

  • od dnia wskazanego przez nas we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia w którym wniosek został złożony,
  • od dnia ustania tytułu do podlegania tym ubezpieczeniom (np. powstania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń),
  • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki na te ubezpieczenia zostały opłacone po terminie lub w niepełnej wysokości – w tym przypadku osoby kontynuujące ubezpieczenia nie mają prawa do zwrócenia się z wnioskiem o przywrócenie terminu opłacenia składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki wpłacone po terminie są traktowane jak nadpłata i podlegają zwrotowi.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób kontynuujących dobrowolnie ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2009 r. - 1276zł).

Jeżeli okres dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekracza 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan naszego konta emerytalnego nie będzie go zapewniał.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Anna B.  po była zatrudniona do 30 września 2008r. na podstawie umowy o pracę. Anna B. nadal poszukiwała stałego zatrudnienia. Udało jej się podpisać  w dniu 10 października 2008r. umowę o dzieło z inną firmą. W związku z tym, że umowa o dzieło nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami, Anna B. postanowiła od 13 października 2008 r. kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wniosek złożyła terminowo i opłaciła składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej przez siebie podstawy wymiaru składki w wysokości 1500zł. W tym czasie firma, z którą wcześniej zawarła umowę o dzieło, postanowiła podpisać   z ubezpieczoną umowę zlecenia od 20 listopada 2008r. W związku z faktem, iż umowa zlecenie zrodzi obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym Anny B. jako zleceniobiorcy, od 20 listopada 2008r. nie może ona już kontynuować dobrowolnie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z których powinna się wyrejestrować.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.
Dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »