REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7 przez następcę prawnego pracodawcy

Maria Gałecka
Wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7 przez następcę prawnego pracodawcy/Fot. Fotolia
Wystawienie zaświadczenia ZUS Rp-7 przez następcę prawnego pracodawcy/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zaświadczenie ZUS Rp-7 stanowi dowód do ustalenia m.in. podstawy wymiaru kapitału początkowego, renty z tytułu niezdolności do pracy. Czy zaświadczenie ZUS Rp-7 dla przejętego pracownika może być wystawione przez następcę prawnego pracodawcy?

Nasza spółka w 1999 r. przejęła inną firmę. Kilku jej pracowników wkrótce przechodzi na emeryturę. Przejęci pracownicy żądają wystawienia zaświadczenia na druku ZUS Rp-7 – również za okres sprzed przejęcia firmy. Czy nasza firma ma taki obowiązek i czy w ogóle wolno nam wydać zaświadczenie ZUS Rp-7 dotyczące tamtego okresu? Jedna z tych osób nie pracowała w obecnej spółce, tylko w poprzedniej firmie, natomiast dwie inne osoby pracowały w obydwu spółkach. Jaki jest okres przetrzymywania dokumentacji płacowej przejętych pracowników? Czy mamy obowiązek przygotowania ZUS Rp-7 za okresy pracy wykonywanej przez pracowników w tej firmie – pyta Czytelniczka z Krakowa.

REKLAMA

Autopromocja

Firma jako następca prawny przejętego zakładu pracy ma obowiązek wystawiania zaświadczeń o wynagrodzeniu również za okres, w którym nie była pracodawcą pracowników poprzedniej firmy. W tym celu jest zobowiązana przechowywać ich dokumentację płacową co najmniej przez 50 lat od ustania stosunku pracy. Takich obowiązków nie ma natomiast wobec pracowników, którzy byli zatrudnieni wyłącznie w przejętej firmie i rozwiązali z nią stosunek pracy przed przejęciem zakładu pracy.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Płatnicy składek (w tym m.in. pracodawcy) są zobowiązani do wystawiania zaświadczeń o wysokości przychodu stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, wypłaconego za okresy, za które ten przychód przysługuje, a także o wysokości innych składników wliczanych do podstawy wymiaru świadczeń. Taki obowiązek płatnicy mają również wobec osób ubiegających się o ustalenie kapitału początkowego, poświadczając im wysokość zarobków za lata przypadające przed 1999 r.

Obowiązek wystawienia przez pracodawcę zaświadczenia potwierdzającego wysokość wynagrodzeń uzyskiwanych przez pracownika jest związany ze sposobem obliczania przez ZUS świadczeń emerytalno-rentowych. Kwota tych zarobków w wybranych latach kalendarzowych (na ogół w 10 kolejnych z ostatniego 20-lecia lub w 20 dowolnie wybranych latach) decyduje bowiem o wysokości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● emerytury ustalanej na tzw. dotychczasowych zasadach (przysługującej głównie osobom urodzonym przed 1949 r.),
● renty z tytułu niezdolności do pracy (bez względu na datę urodzenia uprawnionej osoby).

Kwota zarobków uzyskiwanych przez pracownika przed 1 stycznia 1999 r. w znacznej mierze wpływa na wysokość nowej emerytury przysługującej osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. Jest to związane z tym, że jednym ze składników takiego świadczenia jest kapitał początkowy, odzwierciedlający przebieg kariery zawodowej osoby ubezpieczonej przed 1999 r. i obliczany na podobnych zasadach jak stara emerytura.

Z pytania wynika, że firma przejęła inny zakład pracy, a tym samym pracowników tego podmiotu. Zgodnie z art. 231 Kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Zmiana pracodawcy oznacza przejęcie przez nową firmę wszystkich – zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych – praw i obowiązków wynikających ze stosunków pracy zawartych z przejmowanym zakładem pracy. W związku z tym pracodawca, który przejął zatrudnionych w tym podmiocie pracowników, ma prawo m.in. do wystawiania im świadectw pracy oraz świadectw wykonywania prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a także do wystawiania zaświadczeń o wysokości ich zarobków (np. na druku ZUS Rp-7). Umocowanie to dotyczy zarówno okresu przypadającego po przejęciu firmy, która ich dotychczas zatrudniała, jak też okresu, w którym byli zatrudnieni przed wystąpieniem tej okoliczności.

Pracodawca powinien przechowywać dokumenty płacowe przez okres 50 lat od ustania zatrudnienia ubezpieczonego.

REKLAMA

Płatnik składek wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu co do zasady na podstawie dokumentacji płacowej. Jest on zobowiązany przechowywać listy płac, karty wynagrodzeń albo inne dowody, na podstawie których następuje ustalenie podstawy wymiaru emerytury lub renty, przez 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika (art. 125a ust. 4 ustawy emerytalnej).

Obowiązek ten dotyczy zarówno dokumentacji pracowników zatrudnionych od samego początku w firmie wystawiającej zaświadczenie, jak i dokumentacji pracowników, którzy zaczynali pracę w przejmowanym zakładzie pracy, a następnie zostali przejęci przez inną firmę. Firma ta jest bowiem zobowiązana przejąć dokumentację pracowników poprzedniego zakładu pracy, a następnie przechowywać ją przez 50 lat od dnia zakończenia pracy przez daną osobę.

Podstawa prawna:

- art. 15, art. 125 i art. 125a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 887),

- art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1053),

- § 21 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. Nr 237, poz. 1412).

Zobacz serwis: Ubezpieczenie chorobowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA