Centralna Informacja Emerytalna - już od 5 października 2023

REKLAMA
REKLAMA
- Centralna Informacja Emerytalna
- Wysokość przyszłej emerytury
- Elektroniczna dyspozycja danych
- Dane z CIE trafią do sądu czy prokuratury
- Jak korzystać z CIE?
- Polski Fundusz Rozwoju Portal „PFR Portal”.
- Nadzór Ministra właściwego do spraw informatyzacji
- Kiedy wchodzi w życie ustawa?
Centralna Informacja Emerytalna
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej (Dz.U. 2023 poz. 1941, dalej jako: ustawa) zacznie obowiązywać od 5 października 2023 r.
REKLAMA
Centralna Informacja Emerytalna („CIE”) zbierać będzie kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych i dzięki temu każdy obywatel będzie miał pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych, bez względu na ich źródło. Nowy system to nowe miejsce kompleksowej informacji, ponieważ CIE zapewni w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK oraz OFE.
Jest to zespół rozwiązań organizacyjno-technicznych umożliwiających zainteresowanemu dostęp do informacji emerytalnej i korzystanie z usług elektronicznych, na zasadach określonych w ustawie.
Ustawa nie wprowadza zmian w zasadach gromadzenia oszczędności emerytalnych.
CIE dot. informacji z III filarów:
- filar publiczny – na który składają się przede wszystkim system powszechny prowadzony przez ZUS oraz KRUS;
- prywatny filar pracowniczy, współtworzony lub tworzony przez pracodawców – na który składają się konta w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE);
- prywatny filar indywidualny – na który składają się Indywidualne Konta Emerytalne (IKE), Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE).
Wysokość przyszłej emerytury
Najważniejszą usługą elektroniczną świadczoną w ramach CIE jest zapewnienie dostępu do informacji:
- o posiadanych produktach emerytalnych
- o aktualnym stanie zgromadzonych środków emerytalnych
- o szacowanym wpływie na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych, czyli emerytur z systemów publicznych (ZUS, w tym OFE i KRUS)
- o szacowanym wpływie świadczenia wypłacanego przez instytucje finansowe i inne podmioty prywatne (IKE, IKZE, PPE, PPK).
Elektroniczna dyspozycja danych
Dzięki systemowi CIE będzie możliwa aktualizacja danych osobowych poprzez dokonanie elektronicznej dyspozycji danych, które zostaną przekazane do wszystkich instytucji, w których konta ma zainteresowany.
Dane z CIE trafią do sądu czy prokuratury
W ustawie wskazano, że dane zgromadzone w CIE będą mogły być udostępniane wybranym organom państwa, m.in. sądom, prokuraturom, ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych, PFR S.A., Narodowemu Bankowi Polskiemu i Komisji Nadzoru Finansowego.
Jednak co ważne, dane te będą udostępniane ww. podmiotom tylko w celach analitycznych i statystycznych w formie uniemożliwiającej ich powiązanie ze zidentyfikowaną lub możliwą do zidentyfikowania osobą fizyczną.
Jak korzystać z CIE?
Ustawa reguluje dostęp do informacji o nich za pomocą strony internetowej i aplikacji na telefony komórkowe (aplikacji mobilnej), m.in. przez aplikację mObywatel.
Konieczne jest założenie profilu CIE, jest to nieodpłatne i dobrowolne.
Polski Fundusz Rozwoju Portal „PFR Portal”.
Podmiotem odpowiedzialnym za zapewnienie funkcjonowania CIE, w tym budowę, utrzymanie i rozwój systemu CIE będzie Polski Fundusz Rozwoju Portal (dalej „PFR Portal”).
„PFR Portal będzie odpowiadał za prowadzenie działań o charakterze informacyjnym, edukacyjnym oraz promocyjnym.
PFR Portal będzie obowiązany osiągnąć gotowość techniczną systemu CIE do odebrania danych od podmiotów obowiązanych i z ewidencji PPK, a ZUS i KRUS zgłosić gotowość techniczną do podłączenia do systemu CIE w terminie nie krótszym niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy i nie dłuższym niż 24 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy.
Nadzór Ministra właściwego do spraw informatyzacji
Nadzór nad funkcjonowaniem CIE i przestrzeganiem przepisów ustawy będzie sprawował minister właściwy do spraw informatyzacji. Minister będzie uprawniony do przeprowadzania kontroli podmiotów nadzorowanych, do wzywania do usunięcia naruszenia prawa i nakładania kar pieniężnych, jak i będzie mógł także żądać wyjaśnień, informacji, danych dotyczących funkcjonowania systemu CIE.
Kiedy wchodzi w życie ustawa?
Ustawa wejdzie w życie zasadniczo po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli w dniu 5 października 2023 r. z wyjątkiem niektórych przepisów, które wejdą w życie po upływie 6 lub 12 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy. Pomimo tego na system trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o Centralnej Informacji Emerytalnej (Dz.U. 2023 poz. 1941)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA