reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Nie będzie zwolnień po osiągnięciu wieku emerytalnego

Nie będzie zwolnień po osiągnięciu wieku emerytalnego

24 października rząd przyjął projekt z 16 października 2012 r. ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z podwyższeniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej. Projekt przewiduje likwidację przepisów, które nakazują, bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko dlatego, że osiągnął on wiek emerytalny.

Pracownicy nie będą zwalniani wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego – to podstawowa zasada wprowadzona do projektowanej noweli.

Regulacja ma dotyczyć m.in.: nauczycieli (zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela), mianowanych urzędników państwowych, inspektorów kontroli skarbowej, mianowanych kontrolerów NIK, komorników sądowych i egzekucji, ekspertów ds. patentów, kuratorów sądowych, radców Prokuratorii Generalnej, pracowników mianowanych Państwowej Inspekcji Pracy, urzędników służby cywilnej, funkcjonariuszy Służby Celnej.

Wyjątkiem mają być mianowani nauczyciele akademiccy, z którymi będzie można rozwiązać stosunek pracy ze względu na osiągnięty wiek 67 lat.

Generalnie chodzi o wyeliminowanie z systemu prawnego rozwiązań, które nakazują, bądź dopuszczają rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem tylko dlatego, że osiągnął on wiek emerytalny. Jako zasadę przyjęto, że przepisy przewidujące możliwość zwolnienia z pracy wraz z osiągnięciem określonego wieku (najczęściej 60 i 65 lat) powinny być uchylone.

Zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych zmierzają do zrównania uprawnień emerytalnych wszystkich ubezpieczonych i jednocześnie do wydłużenia okresu aktywności zawodowej (m.in. ze względu stałe wydłużanie się życia).

Dlatego zdaniem rządu zasadne jest dążenie do zrównania uprawnień dotyczących możliwości pozostawania w zatrudnieniu wszystkich osób pozostających w stosunku pracy, a zatem również tych, których prawa i obowiązki regulują w sposób szczególny przepisy pragmatyk zawodowych.

Aktualnie wiele z nich zawiera rozwiązania prawne, pozwalające rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem, który osiągnął (wynikający z obecnych przepisów) wiek emerytalny, uniemożliwiając mu kontynuowanie kariery zawodowej. Taka sytuacja, gdy wzrasta długość i standard życia, a także następuje ciągły rozwój technologii, poprawiający warunki pracy, jest często postrzegana przez zainteresowanych kontynuowaniem pracy, jako dyskryminująca ze względu na wiek.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Proponowane zmiany są także niezbędne, aby spójny był system prawny regulujący od początku 2013 r. zasady wydłużania i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. (w maju 2012 r. uchwalono nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która wprowadziła rozwiązania polegające na stopniowym podwyższaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama