| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Składki ZUS przedsiębiorców w 2017 r.

Składki ZUS przedsiębiorców w 2017 r.

W 2017 roku wzrośnie wysokość stawek ZUS przedsiębiorców. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2017 roku?

Prowadzisz działalność? Od nowego roku Twoje składki mogą wzrosnąć o 5,1 proc. Sprawdź wysokość poszczególnych składek w 2017 r.

Nowy rok niesie nie tylko zmiany dla etatowców otrzymujących minimalne wynagrodzenie, ale i dla przedsiębiorców. Zmienia się wartość bazowa, od której naliczane są składki dla osób prowadzących działalność.

Wysokość składek dla przedsiębiorców podlegających ogólnym zasadom

W 2017 r. prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne ma wzrosnąć prawie do 4263 zł. Podstawę wymiaru składek będzie stanowiła więc kwota 2557,80 zł – 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

W porównaniu z mijającym rokiem łącznie składki wzrosną o 42,71 zł.

Składki preferencyjne

Osoby, które rozpoczynają po raz pierwszy prowadzenie działalności gospodarczej lub prowadziły wcześniej działalność i ją zamknęły, a od czasu zamknięcia upłynęło już 5 lat, mają prawo do tak zwanego ZUS-u preferencyjnego przez okres 24 miesięcy. Składki naliczane są od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia do kwoty 2000 zł spowoduje wzrost składek preferencyjnych o 8,1 proc. Z podstawy wynoszącej 555 zł na 600 zł.

Przedsiębiorcy korzystający z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne nie opłacają składki na Fundusz Pracy.

Składka zdrowotna

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej wynosi zadeklarowaną kwotę, nie niższą jednak niż 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a składka nie może być niższa niż 9 proc. podstawy wymiaru. Biorąc jednak pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, iż w 2017 roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 300 zł.

Termin płatności

W przypadku gdy przedsiębiorca odprowadza składki tylko za siebie, zobowiązany jest dokonać płatności do 10 dnia następnego miesiąca, a w przypadku odprowadzania składki za siebie i osobę współpracującą - do 15 dnia następnego miesiąca. Składki opłaca się w formie przelewu bankowego.

Źródło: http://zus.pox.pl/zus/nowe-skladki-zus-na-2017-rok.htm

http://zus.pox.pl/zus/podwyzka-zus-wyniesie-az-8.htm

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »