REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmiana kodu zawodu powoduje obowiązek wyrejestrowania z ubezpieczeń w ZUS

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Czy zmiana kodu zawodu powoduje obowiązek wyrejestrowania z ubezpieczeń w ZUS
Czy zmiana kodu zawodu powoduje obowiązek wyrejestrowania z ubezpieczeń w ZUS
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Powierzyliśmy pracownikowi nowe stanowisko pracy i w związku z tym zmienił się kod zawodu, z którym został poprzednio zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS. W jaki sposób powinniśmy poinformować ZUS o tej zmianie? Czy trzeba złożyć dokument wyrejestrowania i ponownie zgłosić pracownika do ubezpieczeń?

RADA

Nie. Przy zmianie stanowiska pracy nie trzeba składać formularza wyrejestrowania. O zmianie kodu zawodu płatnik musi poinformować ZUS, składając zgłoszenie ZUS ZUA w trybie zmiany.

REKLAMA

Autopromocja

UZASADNIENIE

Zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS. Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych. Płatnik składek dokonuje zgłoszenia na formularzu ZUS ZUA, w którym wskazuje swoje dane i dane dotyczące osoby ubezpieczonej, w tym: numer PESEL, nazwisko, imiona, datę urodzenia, nazwisko rodowe, obywatelstwo i płeć, tytuł ubezpieczenia, stopień niepełnosprawności, posiadanie ustalonego prawa do emerytury lub renty, adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres zamieszkania, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zameldowania na stałe miejsce pobytu, i adres zamieszkania.

Kod zawodu w zgłoszeniu do ubezpieczeń. Od 16 maja 2021 r. w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA lub ZUS ZZA (w przypadku podlegania wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu) należy podać także 6-cyfrowy kod wykonywanego zawodu. Kod został określony dla danego zawodu w załączniku do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. W zgłoszeniu ZUS ZUA kod ten należy wpisać w bloku X w polu 01 Inne dane o osobie zgłaszanej do ubezpieczeń.

Wymóg podawania kodu zawodu dotyczy ubezpieczonych aktywnych zawodowo, np. pracowników czy zleceniobiorców.

Kod zawodu należy podawać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zawsze na dokumentach zgłoszeniowych pierwszorazowych (także składanych po 15 maja 2021 r. za okresy przeszłe),
  • na dokumentach zgłoszeniowych składanych w trybie korekty/zmiany, np. w związku z korektą danych adresowych, zmianą okresu podlegania ubezpieczeniom czy rodzaju ubezpieczeń.

Oznacza to, że w stosunku do ubezpieczonych zgłoszonych wcześniej, przed 16 maja 2021 r., nie trzeba składać dokumentów zgłoszeniowych korygujących, uzupełniających dane o kod zawodu. Jednak przy składaniu zgłoszenia w razie zmiany czy korekty innych danych płatnik musi wskazać odpowiedni kod.

Osoby ubezpieczone, zgłaszane do ubezpieczeń od 16 maja 2021 r. i później, muszą być rejestrowane z kodem zawodu.

REKLAMA

O wszelkich zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniach płatnik składek zawiadamia ZUS w terminie 7 dni od zaistnienia zmian, stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

PRZYKŁAD
Pracownik jest zatrudniony od 1 stycznia 2014 r. na stanowisku przedstawiciela handlowego. We wrześniu 2022 r. zgłosił pracodawcy zmianę adresu do korespondencji w związku z przeprowadzką. Pracodawca jako płatnik składek musi tę informację przekazać do ZUS w ciągu 7 dni od zaistnienia zmian przez złożenie formularza ZUS ZUA w trybie zmiany (blok I Dane organizacyjne, pole 02, oznaczenie cyfrą 1). Dodatkowo w zgłoszeniu podaje kod wykonywanego zawodu, ponieważ wcześniej nie został on uwzględniony (nie było takiego obowiązku). Kod zawodu dla przedstawiciela handlowego to 332203.

Korekta i zmiana danych podanych w zgłoszeniu. W sytuacji gdy zmiana dotyczy tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania, płatnik składek musi zawiadomić ZUS poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane.

Taka procedura nie dotyczy zmiany kodu wykonywanego zawodu. Oznacza to, że jeśli płatnik zgłosił osobę zatrudnioną do ubezpieczeń po 15 maja 2021 r. z danym kodem zawodu, a później kod ten zmienił się w wyniku zajęcia innego stanowiska pracy, konieczna jest zmiana tego kodu. Należy ją zgłosić na formularzu ZUS ZUA (albo ZUS ZZA). W takim przypadku obowiązują ogólne zasady, które nakazują zawiadamiać ZUS o wszelkich zmianach w stosunku do danych wcześniej wykazanych w zgłoszeniu.

PRZYKŁAD
Pracownik został zatrudniony na stanowisku magazyniera we wrześniu 2021 r. z kodem zawodu 432103. Od 1 października 2022 r. zmieniły się warunki jego zatrudnienia w zakresie stanowiska pracy (powierzono mu stanowisko zaopatrzeniowca). Płatnik składek ma obowiązek w terminie do 7 października 2022 r. zgłosić w ZUS tę modyfikację poprzez złożenie formularza ZUS ZUA w trybie zmiany. W bloku X ZUS ZUA należy podać nowy kod wykonywanego zawodu, tj. 332302.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 36 ust. 1, ust. 10, ust. 13, ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1933
  • § 1 i załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 227; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 853

Izabela Nowacka
ekonomista, od wielu lat zajmuje się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy, podatków i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

REKLAMA