REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop na żądanie, Prawa pracownika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop na żądanie

W związku z niespodziewanym wyjazdem złożyłam wniosek o 3 dni urlopu wypoczynkowego w terminie nieujętym wcześniej w planie urlopów. Pracodawca wyraził zgodę bez zastrzeżeń. Jednak na liście obecności mam wpisany urlop na żądanie. Nie występowałam o urlop na żądanie, wniosek złożyłam 2 dni wcześniej i dostałam zgodę pracodawcy. Czy tylko dlatego, że urlop był nieplanowany, pracodawca może go traktować jak urlop na żądanie? - pyta Czytelniczka z Bytowa.

Stanowisko GIP w sprawie "zaległego urlopu na żądanie"

W myśl prawa pracy obowiązkiem pracodawcy jest udzielanie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo (art. 152 k.p.). Odstępstwa od tej zasady dopuszczalne są tylko wyjątkowo i są ściśle określone w przepisach.

Okulary od pracodawcy

Pracodawca ma obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników. Szczególne znaczenie ma to w przypadku pracowników stale pracujących przed komputerem. W związku z tym musi zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, jeśli zdecyduje o tym lekarz okulista.  

Do jakich płatnych zwolnień od pracy ma prawo pracownik?

Pracownik ma również prawo do zwolnień od pracy, jeśli przewidują to przepisy prawa pracy. Zwolnienia takie usprawiedliwiają nieobecność pracownika w pracy. A na pracodawcy wymuszają obowiązek udzielenia wolnego, za które pracodawca otrzyma wynagrodzenie.

REKLAMA

Na jaką wysokość trzynastki może liczyć pracownik?

Dodatkowe wynagrodzenie za pracę ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego.

Szef może zabronić mi noszenia biżuterii

Pracuję w masarni od miesiąca i szef powiedział, że wyrzuci z pracy każdego, kogo zobaczy z pierścionkami, obrączkami, czy zegarkami na rękach. Nawet nie można mieć długich paznokci, czy tipsów. Czy faktycznie prawo zabrania noszenia w pracy obrączek?

Wynagrodzenie w umowie o pracę

W umowie o pracę nie mam podane do jakiego dnia będzie wypłacana mi pensja. Co się dzieje w takiej sytuacji? Co stanowi w tej materii kodeks pracy?

Urlop na żądanie

Pracownik ma prawo do zaplanowanego urlopu wypoczynkowego. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy jest zmuszony wziąć urlop na żądanie.  

REKLAMA

Czy pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania niebezpiecznej pracy?

Gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika. Gdy wykonywana przez niego praca grozi niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy. Ma jednak obowiązek zawiadomić o tym przełożonego. 

Pracodawca nie zawsze musi udzielić urlopu na żądanie

Wniosek o udzielenie urlopu na żądanie powinien być zgłoszony najpóźniej do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy.

Kiedy pracownik powinien złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Pracodawca ma obowiązek na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym udzielić mu nie więcej niż czterech dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Zgłoszenie przez pracownika żądania udzielenia urlopu powinno nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Czy niewykorzystanego urlopu na żądanie należy udzielić do 31 marca danego roku

Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za 2007 r. W zeszłym roku nie korzystał również z żadnego dnia urlopu na żądanie. Czy tego urlopu również należy mu udzielić do końca marca br.?

Liczba dni wypoczynku pracownika zależy od wymiaru jego czasu pracy

Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy, np. na pół etatu, urlop wypoczynkowy ustala się w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru czasu pracy. Zasada ta obowiązuje zarówno w odniesieniu do pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy, jak i wobec pracownika mającego prawo do kolejnego urlopu.

Kiedy najlepiej skorzystać z urlopu

Z punktu widzenia pracowników rok 2008 nie będzie sprzyjał zorganizowaniu długiego wypoczynku przy wykorzystaniu jak najmniejszej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mogą odetchnąć. W 2008 r. nie będzie praktycznie zbyt wielu okazji do organizowania przez pracowników długich weekendów. Tegoroczny układ świąt nie daje pracownikom wielu możliwości skorzysta nia z dłuższego odpoczynku bez znacznego obniżenia puli urlopowej

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu na żądanie

Co do zasady urlopu wypoczynkowego udziela pracownikowi pracodawca. W niektórych przypadkach jednak pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu zgodnie z jego wnioskiem - jest tym wnioskiem związany. Jednym z takich wyjątków jest przewidziany w kodeksie pracy tzw. urlop na żądanie. Kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi takiego urlopu?

Decyzji pracodawcy o odwołaniu z urlopu pracownik musi się podporządkować

Odwołanie pracownika z urlopu jest możliwe tylko gdy wskutek szczególnych, nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu okoliczności, jego obecność jest nieodzowna.

Czy pracownicy mogą zbiorowo wystąpić o urlop na żądanie

W ostatnich kilku dniach większość pracowników naszego szpitala złożyło wnioski o udzielenie urlopów na żądanie na ten sam termin. Domyślamy się, że jest to ich forma protestu mająca na celu uzyskanie podwyżek wynagrodzeń. Czy mamy w tej sytuacji obowiązek udzielenia pracownikom urlopów na żądanie? Skorzystanie przez nich z urlopów na żądanie w tym samym czasie doprowadzi do dezorganizacji pracy.

Dzielenie urlopu

Obecnie przygotowujemy w pracy plan urlopów. Chciałabym dwukrotnie w ciągu roku wyjechać na dłuższy urlop. W jaki sposób można podzielić przysługujący urlop wypoczynkowy, kto tego dokonuje?

Należny urlop trzeba wykorzystać we właściwym czasie

Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 par. 1 k.p.), przy czym rozpoczęcie biegu terminu następuje z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (art. 168 k.p.).

REKLAMA