REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o dzieło, Ubezpieczenie chorobowe

Czy za okres pobytu pracownika w szpitalu można wypłacić wynagrodzenie chorobowe

Żona pracownika dostarczyła zaświadczenie lekarskie, że mąż przebywa w szpitalu. Nie jest to zwolnienie lekarskie, lecz odręcznie napisana informacja z datą, pieczątką i podpisem lekarza, że pracownik został przyjęty do szpitala. Czy na tej podstawie mogę wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe?

Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Nasz pracownik wraca z urlopu bezpłatnego 1 maja br. W czasie urlopu pracował u innego pracodawcy. Powiedział nam, że ma zwolnienie lekarskie do 4 maja. Okazało się, że zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 23 kwietnia do 4 maja. Czy powinniśmy poprosić o duplikat wystawionego zwolnienia, czy poprosić lekarza, żeby wystawił jeszcze jedno zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 4 maja, tak, żebyśmy mogli pracownikowi wypłacić należny zasiłek?

Zasiłek chorobowy

Pracownik był niezdolny do pracy od 18 marca do 25 maja 2007 r. W okresie od 18 marca do 19 kwietnia 2007 r. pracownikowi wypłacono wynagrodzenie chorobowe. Od 20 kwietnia do 25 maja 2007 r. wypłacono zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem, do którego doszło na terenie zakładu pracy. Nie można było jednoznacznie określić, czy był to wypadek przy pracy, dlatego powołaliśmy zespół ekspertów. Na podstawie uzgodnień w protokole powypadkowym stwierdziliśmy, że niezdolność do pracy od 18 marca 2007 r. była wynikiem wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik. Czy należy wyrównać wysokość wypłaconych świadczeń? Czy wystarczy, że mamy protokół powypadkowy?

Uzyskanie wyższych zasiłków

Zawarcie przez kobietę w ciąży, opłacającą składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i działalność tę kontynuującą, umowy o pracę w celu uzyskania wyższych zasiłków przysługujących z ubezpieczenia chorobowego może być ocenione jako sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 i 3 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Wyrok Sądu Najwyższego z 14 marca 2006 r. (sygn. akt I UK 168/05)

REKLAMA

Czy umowa o dzieło zawarta z pracownikiem przed powrotem z urlopu bezpłatnego podlega składkom

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego od 1 lutego do 25 lipca 2007 r. Zawarliśmy z tą osobą umowę o dzieło na okres od 15 do 31 lipca 2007 r. Wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy o dzieło zostanie wypłacone 31 lipca 2007 r. razem z wynagrodzeniem ze stosunku pracy za lipiec. Czy z tytułu wykonywania umowy o dzieło osoba ta podlega ubezpieczeniom i czy należy przekazać za nią do ZUS jakieś dokumenty?

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą może starać się o zasiłek opiekuńczy

Jestem matką, która wychowuje samotnie 2 dzieci. Od sierpnia 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą. Zgłosiłam się do ubezpieczeń społecznych, w tym dobrowolnie do chorobowego. Do tej pory nie korzystałam z zasiłków. Moja 6-letnia córka zachorowała. Czy w związku z tym mogę starać się o zasiłek opiekuńczy na nią?

Obowiązki zakładu pracy w razie wypadku przy pracy

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, w wyniku którego złamał nogę. Jak wygląda postępowanie o przyznanie odszkodowania z tego tytułu, tzn. jaka jest tutaj rola zakładu pracy (zatrudniamy tylko 10 pracowników)?

Jak naliczyć składki od umowy o dzieło zawartej z własnym pracownikiem

Z pracownikiem naszego zakładu podpisaliśmy dodatkowo umowę o dzieło (z przeniesieniem praw autorskich) od 1 czerwca br. Wynagrodzenie z umowy o pracę w wysokości 2300 zł i wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło w wysokości 500 zł wypłacimy mu 29 czerwca. Jakie składki i jaką zaliczkę na podatek należy naliczyć od tych umów? Czy w obydwu przypadkach należy uznać, że są to przychody ze stosunku pracy? Czy pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych z tytułu umowy o dzieło?

REKLAMA

Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega ubezpieczeniu

Od dwóch lat zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia kobietę, która z umowy tej została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego (praca wykonywana w siedzibie płatnika) oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Osoba ta jest w ciąży i od sierpnia będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego osoba ta będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli zlecenie nie będzie wykonywane w tym czasie?

Czy umowa o dzieło wykonywana na rzecz innej filii tej samej firmy podlega składkom na ubezpieczenia społeczne

Nasza spółka ma na terenie kraju kilka filii. Mam pewne wątpliwości co do obowiązku ubezpieczeniowego osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w jednej z tych filii, która będzie wykonywać umowę o dzieło na rzecz innej filii. Czy przychód z tej umowy będzie podlegał składkom na ubezpieczenia społeczne, skoro jest to odrębna filia?

REKLAMA