| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega ubezpieczeniu

Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega ubezpieczeniu

Od dwóch lat zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia kobietę, która z umowy tej została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego (praca wykonywana w siedzibie płatnika) oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Osoba ta jest w ciąży i od sierpnia będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego osoba ta będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli zlecenie nie będzie wykonywane w tym czasie?

RADA
Tak. Osoba ta obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

UZASADNIENIE

Zleceniodawca, który wypłaca zasiłek macierzyński, jest zobowiązany wykazywać za tę osobę należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w składanym za każdy miesiąc imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 12 40 xx.

Podstawę wymiaru składki na te ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi kwota wypłaconego zasiłku macierzyńskiego. Obowiązkiem płatnika składek jest wyłącznie wykazywanie należnych składek w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS-u. Płatnik nie opłaca natomiast tych składek. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby pobierające zasiłki macierzyńskie są bowiem finansowane z budżetu państwa.

Obowiązkiem płatnika składek jest także składanie za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego imiennego raportu miesięcznego ZUS RSA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx) o okresie przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia. W raporcie tym płatnik wykazuje okres, za jaki został wypłacony, oraz kwotę zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku gdy w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu ubezpieczona urodzi dziecko np. 10 sierpnia i w sierpniu otrzyma wynagrodzenie z umowy zlecenia w wysokości 500 zł oraz 1500 zł zasiłku macierzyńskiego, płatnik składek powinien złożyć za sierpień następujące dokumenty rozliczeniowe:
- ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx, gdzie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wykaże kwotę 500 zł, a w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne 421,45 zł (500 zł - 78,55 zł - składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego, tj. 15,71% podstawy wymiaru),
- ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 12 40 xx, gdzie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wykaże 1500 zł,
- ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx, gdzie wykaże okres od 10 do 31 sierpnia kwotę 1500 zł i kod świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński).


Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 2, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »