REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega ubezpieczeniu

Andrzej Radzisław
radca prawny, ekspert w zakresie ubezpieczeń społecznych; wieloletni pracownik Centrali ZUS, autor i współautor poradników oraz wyjaśnień przepisów kierowanych do jednostek terenowych ZUS; trener z ponad 15-letnim doświadczeniem w szkoleniu służb kadrowo-płacowych oraz kadry zarządzającej z zakresu ubezpieczeń społecznych; autor artykułów i porad w czasopismach branżowych.

REKLAMA

Od dwóch lat zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia kobietę, która z umowy tej została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego (praca wykonywana w siedzibie płatnika) oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Osoba ta jest w ciąży i od sierpnia będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego osoba ta będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli zlecenie nie będzie wykonywane w tym czasie?

RADA
Tak. Osoba ta obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

UZASADNIENIE

Zleceniodawca, który wypłaca zasiłek macierzyński, jest zobowiązany wykazywać za tę osobę należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w składanym za każdy miesiąc imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 12 40 xx.

Podstawę wymiaru składki na te ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi kwota wypłaconego zasiłku macierzyńskiego. Obowiązkiem płatnika składek jest wyłącznie wykazywanie należnych składek w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS-u. Płatnik nie opłaca natomiast tych składek. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby pobierające zasiłki macierzyńskie są bowiem finansowane z budżetu państwa.

Obowiązkiem płatnika składek jest także składanie za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego imiennego raportu miesięcznego ZUS RSA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx) o okresie przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia. W raporcie tym płatnik wykazuje okres, za jaki został wypłacony, oraz kwotę zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku gdy w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu ubezpieczona urodzi dziecko np. 10 sierpnia i w sierpniu otrzyma wynagrodzenie z umowy zlecenia w wysokości 500 zł oraz 1500 zł zasiłku macierzyńskiego, płatnik składek powinien złożyć za sierpień następujące dokumenty rozliczeniowe:
- ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx, gdzie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wykaże kwotę 500 zł, a w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne 421,45 zł (500 zł - 78,55 zł - składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego, tj. 15,71% podstawy wymiaru),
- ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 12 40 xx, gdzie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wykaże 1500 zł,
- ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx, gdzie wykaże okres od 10 do 31 sierpnia kwotę 1500 zł i kod świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński).


Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 2, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA