REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

PFRON, Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego

Przychód wpływający na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego to przychód, który powstaje z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu. Obowiązek ubezpieczenia społecznego powstaje w sytuacji zatrudnienia lub podjęcia innej pracy zarobkowej albo pozarolniczej działalności.

Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia młodocianych w 2015 r.

Dnia 1 grudnia 2014 r. zmieniła się wysokość wpłat na PFRON, wynagrodzenie młodocianych oraz kwota przychodu powodującego zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalnych i rentowych. Od 1 grudnia obowiązuje bowiem nowa kwota bazowa. Jest nią przeciętne wynagrodzenie w III kwartale 2014 r.

Umowa o ubezpieczeniu społecznym z Republiką Mołdawii od 1 grudnia 2014 r.

Dnia 1 grudnia 2014 r. wejdzie w życie umowa o ubezpieczeniu społecznym z Republiką Mołdawii. Umowa koordynuje systemy ubezpieczeniowe obowiązujące w Polsce i w Mołdawii. Stanowi gwarancję, że zmiana miejsca zamieszkania lub zatrudnienia pomiędzy tymi dwoma państwami nie pogorszy sytuacji danej osoby w kontekście ubezpieczenia społecznego.

PFRON z osobowością prawną

Dnia 8 listopada 2014 r. weszły w życie przepisy nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawa przewiduje zachowanie osobowości prawnej przez PFRON.

REKLAMA

Pomoc dla zatrudniających niepełnosprawnych od 1 stycznia 2015 r.

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą liczyć od 1 stycznia 2015 r. na więcej dofinansowań. Nowe przepisy m.in. rozszerzają krąg osób niepełnosprawnych, za które pracodawca będzie mógł otrzymać zwrot dodatkowych kosztów zatrudnienia.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od stycznia 2015 r.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd zmianami w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 1 stycznia 2015 r. zostanie rozszerzony katalog osób niepełnosprawnych, za zatrudnienie których można będzie otrzymać zwrot kosztów. Zostanie również zmieniona wysokość refundacji z PFRON. Jakie jeszcze zmiany przewiduje projekt?

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych od 2015 r.

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany dotyczą m.in. wysokości refundacji z PFRON i rozszerzenia kręgu osób, w związku z zatrudnieniem których przysługiwać będzie pomoc. Zmiany mają wejść w życie już w 2015 r.

Status i organizacja PFRON

Status i organizacja Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostają na dotychczasowych zasadach. Co zmieni się w ustawie o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

REKLAMA

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych rolników

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne niepełnosprawnych rolników odbywa się ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kto jest uprawniony do refundacji oraz na jakich zasadach się ona odbywa?

Poradnik dla opiekunów osób starszych

Od 1 października 2014 r. internetowy poradnik dla opiekunów osób starszych można znaleźć w zakładce na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Elektroniczny ZUS na YouTube

ZUS ma swój kanał na YouTube - Elektroniczny ZUS. Można dowiedzieć się tam, o co chodzi w ubezpieczeniach społecznych oraz z jakich praw korzystają ubezpieczeni.

Zachowanie osobowości prawnej przez PFRON

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych przewiduje zachowanie osobowości prawnej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Senat popiera nowelizację jednogłośnie.

Kontrola zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych środki przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej. Czy sprawowana jest kontrola nad wydatkowaniem środków zfron?

Zwolnienie pracodawcy z wpłat na PFRON

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy ma obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na PFRON. Przepisy prawa pracy przewidują jednak sytuacje, w których pracodawca jest zwolniony od wpłat na PFRON.

Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przyznaje się comiesięczne dofinansowanie do ich wynagrodzeń. Dofinansowanie pobiera się ze środków PFRON. Jaka jest wysokość dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego?

TK: KRUS ma prawo potrącać z zasiłków chorobowych zaległe składki

31 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nadających Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprawnienia do potrącania z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Uprawnienie KRUS do dokonywania potrąceń z zasiłków chorobowych zgodne z konstytucją - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności z konstytucją przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, nadających Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uprawnienia do potrącania z wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia zaległych składek na ubezpieczenie społeczne rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Zmiany w PFRON?

Podczas trzeciego dnia 72. posiedzenia Sejmu posłowie zajęli się między innymi projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma na celu odstąpienie od przypadającego na 1 stycznia 2015 r. pozbawienia PFRON osobowości prawnej i przekształcenia go w wyodrębniony rachunek bankowy.

Umowy cywilnoprawne - podstawa wymiaru i wysokość składki na ubezpieczenie społeczne

Niektóre z umów cywilnoprawnych objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo rozliczyć się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, trzeba znać podstawę wymiaru i obliczyć wysokość składek na ubezpieczenie społeczne.

Zgłaszanie umów cywilnoprawnych do ubezpieczeń społecznych

Każda osoba, która wykonuje umowę cywilnoprawną podlegającą ubezpieczeniu społecznemu, musi zostać zgłoszona do ubezpieczyciela. Jak należy prawidłowo zgłaszać osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych?

Płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Osoby przebywające na urlopie wychowawczym oraz osoby pobierające zasiłek macierzyński podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Kto jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński.

Zgłaszanie do ubezpieczeń osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Do kogo należy obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego i w jaki sposób należy dokonać zgłoszenia? Wiele osób nie zna odpowiedzi na to pytanie. Poniższy artykuł wyjaśnia kto jest odpowiedzialny za zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych oraz w jak dokonać zgłoszenia.

Umowy cywilnoprawne podlegające ubezpieczeniu społecznemu

Coraz częściej stosowaną na rynku pracy podstawą zatrudnienia są umowy cywilnoprawne. Niektóre z umów regulowanych przez prawo cywilne objęte są ubezpieczeniem społecznym. Aby prawidłowo zgłosić, opłacić i rozliczyć składki na ubezpieczenia, potrzebna jest wiedza, które umowy objęte są tym obowiązkiem.

Zwrot zasiłku w przypadku niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego

Pracownik znajdujący się na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek stosowania się do zaleceń lekarza. Pobierany przez niego zasiłek chorobowy stanowi rekompensatę niemożności uzyskiwania dochodu. Jaka jest procedura dochodzenia zwrotu zasiłku w wyniku uzyskaniu informacji o niewłaściwym wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego od pracy po wypłacie zasiłku?

Zasady orzekania o niezdolności do pracy

O niezdolności do pracy dla celu przyznania renty socjalnej orzekają lekarz orzecznik i komisja lekarska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie są zasady orzekania o niezdolności do pracy?

Zawieszenie prawa do renty socjalnej

Renta z tytułu niezdolności do pracy stanowi świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez ZUS, w przypadku całkowitej lub częściowej utraty przez ubezpieczonego zdolności do pracy zarobkowej. Kiedy prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu?

Postępowanie o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy

Renta z tytułu niezdolności do pracy stanowi świadczenie z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez ZUS, w przypadku całkowitej lub częściowej utraty przez ubezpieczonego zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, gdy ubezpieczony ten nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Jaki jest tryb postępowania o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy?

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne młodych pracowników

Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne ma na celu wsparcie pracodawców, którzy zatrudnią skierowaną przez powiatowy urząd pracy osobę bezrobotną do 30. roku życia, podejmującą zatrudnienie po raz pierwszy. Jakie pozytrywne efekty przynosi uzyskanie tejże refundacji?

Składki ZUS 2015

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2015 r.

Zasiłek pielęgnacyjny stanowi świadczenie przeznaczone dla rodzin, które zmagają się z chorobą, lub niepełnosprawnością bliskiej osoby. Pomimo podwyższenia kwoty świadczenia pielęgnacyjnego, wysokość zasiłku w 2015 r. pozostanie bez zmian.

Świadczenie pielęgnacyjne 2017

Od 2017 r. wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie waloryzowana proporcjonalnie do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na jakiej zasadzie będzie przebiegała waloryzacja świadczenia i kto może je otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne 2016

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych od styczna 2016 r. będzie corocznie waloryzowane – jego wysokość po 2016 r. będzie zależała od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Różnica między zasiłkiem pielęgnacyjnym a świadczeniem pielęgnacyjnym

Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne, mimo podobieństwa nazw, stanowią dwa zupełnie inne świadczenia. Najbardziej wyraźną różnicą między nimi jest wysokość ich kwoty.

Komu przysługuje świadczenie przedemerytalne?

Po utracie zatrudnienia niektóre osoby mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Konieczne jest w tym celu złożenie odpowiedniego wniosku. Jakie warunki należy spełnić, by otrzymywać zasiłek przedemerytalny?

Umowa zlecenia – zmiany w 2014 r.

Zleceniobiorca objęty jest jedynie dwoma rodzajami obowiązkowego ubezpieczenia: ubezpieczeniu społecznemu (w tym emerytalnemu, rentowemu wypadkowemu) oraz zdrowotnemu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje zmiany - pełne oskładkowanie tej formy zatrudnienia, a tym samym rozszerzenie kręgu osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu.

Oświadczenie o dalszym przekazywaniu składek do OFE

Zmiany w systemie emerytalnym tylko z pozoru wiążą się z dodatkowymi obowiązkami ze strony przyszłych emerytów. Decydując się na wybór OFE zmuszeni będziemy jedynie do złożenia jednego wypełnionego oświadczenia.

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku – 4 najczęstsze błędy w praktyce

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku może budzić liczne wątpliwości. Jakie są najczęstsze błędy podczas ustalania podstawy wymiaru zasiłku?

Wyłączenia składkowe w interpretacjach ZUS-u

Wykładnia przepisów przez ZUS w niektórych sytuacjach budzi kontrowersję. Właściwe zastosowanie przepisów dotyczących zwolnień składkowych przez przedsiębiorcę ma zaś kluczowe znaczenie i może przynieść znaczne oszczędności. Jak ZUS interpretuje wyłączenia składkowe?

Nowy rok składkowy - nowa wysokość składki wypadkowej

1 kwietnia 2014 r. rozpocznie się nowy rok składkowy na ubezpieczenie wypadkowe. Będzie on trwał do 31 marca 2015 r. Płatnicy składek, którym stopy procentowej składki na to ubezpieczenie nie określi ZUS, sami muszą ustalić jej wysokość na wskazany okres.

Świadczenia rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobom ubezpieczonym, które pozostają niezdolne do pracy, a wyczerpały możliwość pobierania zasiłku chorobowego. Podstawą ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne jest złożenie wniosku w oddziale ZUS wraz z wymaganymi dokumentami.

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe należą do ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych istnieje katalog osób podlegających im obowiązkowo. Komu przysługuje prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym?

Działalność gospodarcza i kontrakt menedżerski - jakie ubezpieczenia?

Czy przy zgłoszeniu do ubezpieczeń osoby, która ma wpis do ewidencji działalności gospodarczej w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, oraz osoby, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą okoliczności te mają jakieś znaczenie? Z jakiego tytułu i jakim ubezpieczeniom będą podlegać nowo zatrudnieni menedżerowie?

ZUS czy KRUS?

ZUS czy KRUS? Rolnik, który decyduje się na własny biznes lub współpracę przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej, nie musi rezygnować z ubezpieczenia w KRUS.

Pomoc dla osób, które straciły świadczenie pielęgnacyjne

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pewne jest, iż czekają nas zmiany w zasadach przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych. Opiekunowie będą mogli ponownie uzyskać wsparcie, ale dopiero po nowelizacji przepisów. Do tego czasu mogą składać wnioski o zasiłki z pomocy społecznej.

Zmiany w dokumentacji zasiłkowej

Zmiany zasad dokumentowania prawa do zasiłków są konsekwencją wejścia w życie z dniem 26 listopada 2013 r. nowelizacji rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określania dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych nastąpiły 1 stycznia 2014 r. ? Wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2014 r. spowodowała wzrost składek na ubezpieczenia społeczne. Na nowych zasadach będzie ustalana podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, która będzie obowiązywała przez cały rok. Obowiązują również nowe druki dokumentów ubezpieczeniowych oraz nowe kody ubezpieczenia i świadczenia (przerwy).

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym

Ustawą z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadzono nową maksymalną i minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym. Zmiany weszły w życie 1 września 2013 r.

Maksymalna podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od 1 stycznia 2014 r.

Ustalenie podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe jest istotne, ponieważ od jej wysokości zależy kwota otrzymywanych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa.

Wynagrodzenie i składki ZUS dla sędziującego zawody

Szkoły, które organizują zawody sportowe, muszą wypłacać wynagrodzenie osobom sędziującym zawody. W jaki sposób wynagradzać sędziów, którzy nie są pracownikami szkoły? Skorzystać z formy ekwiwalentu sędziowskiego czy zawrzeć umowę zlecenia? Jak wpływa to na składki ZUS?

Ubezpieczenie osób wykonujących pracę w kilku państwach członkowskich UE

Pracownik w trakcie jednego roku kalendarzowego może pracować za granicą i w Polsce. Czy pracownik zatrudniony w Polsce w okresie wykonywania pracy za granicą może nadal podlegać polskim ubezpieczeniom? Czy dla wykonujących pracę w niektóre miesiące w roku poza granicami kraju można uzyskać formularze A1 w trybie delegowania?

REKLAMA