REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia demograficzna 2040 - zmiany kodeks pracy
Strategia demograficzna 2040 - zmiany kodeks pracy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Strategia Demograficzna 2040 - jakie zmiany?

Strategia Demograficzna 2040 to długoterminowy plan na poprawę życia polskich rodzin i zwiększenie dzietności tak, aby uchronić Polskę przed paraliżem emerytalnym. Zdaniem rządzących to wyraz polityki prorodzinnej. Obok różnego rodzaju programów, takich jak "Mama 4 plus" czy "Rodzina 500 plus" zapowiada się kilka zmian w prawie pracy.

Autopromocja

Zmiany te mają przyczynić się do zwiększenia elastyczności zatrudnienia kobiet w ciąży i rodziców dzieci do lat 4. Będą trzy możliwości:

  1. praca zdalna,
  2. praca hybrydowa lub
  3. elastyczny czas pracy.

Forma zwiększenia elastyczności czasu pracy będzie uzależniona od charakteru pracy i porozumienia w tej kwestii pracownika z pracodawcą. Dopuszcza się równoczesne stosowanie kilku możliwości uelastycznienia zatrudnienia.

Umożliwia się pracę w niższym wymiarze czasu pracy dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci od 4 lat, tak aby w większym stopniu mogli dzielić obowiązki między pracą i opieką nad małym dzieckiem czy dbać o zdrowie w trakcie ciąży. Zastrzega się przy tym, że pracodawca nie może dyskryminować takiej pracownicy czy pracownika z powodu obniżonego wymiaru czasu pracy.

Co więcej, zadbano o zatrudnienie pracowników do 40 roku życia maksymalnie na dwie umowy na czas określony łącznie do 15 miesięcy. Dla młodych pracowników ważne jest stałe zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony, co często ułatwia decyzję o założeniu rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie, wprowadza się ochronę przed zwolnieniem dla matek do roku po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, a dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Będąc w małżeństwie, przyszły ojciec będzie korzystał z ochrony przez rok, licząc od zajścia żony w ciążę.

Kolejną nowością ma być obowiązek pracodawcy poinformowania pracownika przy zawieraniu umowy o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem. to niezwykle ważne, ponieważ niewielu pracowników (szczególnie młodych) zna przepisy prawa pracy. 

Zmiany w Kodeksie pracy - Strategia Demograficzna

Podsumowując, ogłoszona strategia demograficzna przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Należą do nich:

  • gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4,
  • gwarancja pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 poszerzona o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych,
  • ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy,
  • objęcie matek ochroną przed zwolnieniem przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, niezależnie od wymiaru czasu pracy,
  • wprowadzenie ochrony przed zwolnieniem z pracy dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka; w przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę,
  • informowanie pracownika przy zawieraniu umowy o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

Dodatkowo, Strategia Demograficzna 2040 przewiduje utworzenie modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym, ale nie dotyczy to już zmian w prawie pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(15)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Podatnik
    2021-06-17 17:48:42
    Może lepiej przestać dawać za nic kasę. Jak nie będzie socjalu to trzeba będzie pójść do roboty. Nie zgadzam się tyrać na bezrobotnych z wybory. Mi nikt za darmo nic nie daje.
    2
  • Aga2
    2021-06-17 16:49:36
    Proszę nie dyskryminowac tych osob ktore nie maja dzieci lyb nie mogą. To skandal!!
    4
    pokażodpowiedzi (1)
  • Aga2
    2021-06-17 16:52:44
    Ten Rząd to totalna porażka. Dyskryminacja osob bezdzietnych, niepelnosprawntch to ich priorytet ja widac na kazdym kroku. Wg Pis rodzina bez dzieci to nie rodzina!!!!
    5
  • Romfub
    2021-06-17 16:07:22
    A co z nami 40+ I 50 +
    2
    pokażodpowiedzi (1)
  • Obywatel
    2021-06-17 17:50:52
    Matki,które nie pracują bo dzieci wychowują dają przykład dzieciom,że nie trzeba pracować. Tak to wszystko nakręca się kilkoro znajomych zrezygnowało z pracy bo nie opłaca im się. Pomyslcie trochę,bo niedługo nie będzie na nic.na emerytury,na socjal.
    3
  • Amon
    2021-06-17 18:27:40
    Mam niespełna roczne bliźnięta w domu. Umowę o pracę przedłużono mi do dnia porodu, mimo iż deklarowałam i nadal deklaruję, powrót do pracy. Jedynie co potrzebuję zmniejszenia etatu na pewien czas. Ale pracodawca miał to gdzieś i wolał mi nie przedłużać umowy. Może by z tym coś zrobić? A co do tego, że młodzi rodzice nie wracają do pracy bo im sie nie opłaca.... Niestety w wielu przypadkach jest to prawda. Bardziej opłaca się zostać w domu niż wrócić do pracy. Jednocześnie rozumiem rozżalenie bezdzietnych, singli, 40+, 50+. Zdecydowanie są dyskryminowani.
    2
  • Demi
    2021-06-17 18:13:32
    Dajcie ludziom mieszkania to będą dzieci. Jak można mieć dzieci gdy się wynajmuje 17 metrową kawalerkę. Zaprzestańcie tego rozdawnictwa. Poprzednie rządy nie robiły nic dla polskich rodzin, jedynie przyczyniały się do wyjazdu Polaków do pracy za granicę a pośrednio do rozpadu rodzin lub ich wyjazdu za granicę. W krótkim czasie nic się nie zrobi.
    5
    pokażodpowiedzi (1)
  • Mart.
    2021-06-19 10:47:52
    Kolejne podziały i nowe uprzywilejowane grupy. Takie jest prawdziwe oblicze katolickich niby władz. Zresztą mniej wyznaniowi poprzednicy prócz wyzbywania się majątku państwowego za bezcen też nic konstruktywnego dla społeczeństwa nie robili. Kraj jest zadłużony na gigantyczne kwoty co nie niesie za sobą realnych zmian. Przecież te wszystkie inwestycje infrastrukturalne trzeba będzie pospłacać. Ktoś musi na to pracować. Pożyczki zaciągane przez Gierka chociaż zaowocowały nie tylko rozwojem przemysłu. Także dużym przyrostem populacji. Nie stanowił ten przemysł może skoku technologicznego ale gdyby dano mu szanse na kontynuowanie w nowych warunkach gospodarczych to było by widać postęp. Jednak politycy w Polsce są krótkowzroczni i boją się protekcjonizmu wobec własnych firm. Pomijając egoizm i pazerność. W Niemczech np. jest odwrotnie, tylko kasa jest mądrze wykorzystana, na rozwój a nie "przejedzenie". Poza tym te firmy realnie wspierają gospodarkę i budżet. Oni mają u siebie rodzime firmy i banki. My mamy ich firmy i ich banki.
    2
  • Magda
    2021-11-23 11:19:46
    Ja nie mam a dzieci bo pol zycia ********* w sadach, odpierajac ataki faworyzowanej w sadach matki-polki /pazernej bylej zony mojego brata/, ktora probowala mi odebrac spadek po moim ojcu. Stronniczy togista w Nowym Mieście Lubawskim finałowo zasądził mi alimenty na dzieci tej kobiety (!!!). Doslownie wynalazł nową "pro-rodzinną" instytucję prawną.To jak ją faworyzowali togiści to można książkę napisać. Sądy kombinowali razem z nią jakby mi i mojej niepełnosprawnej matce odebrac a dac jej. Tak, jestem obywatelem III kategorii tym bardziej teraz, kiedy panstwo polskie odebralo mi szanse na posiadanie dzieci. Stresy, zabrany czas zrobily swoje. Pozwe Polske za ta krzywde. A co maja ojcowie, ktorym odbiera sie mozliwosc normalnych kontaktow z dziecmi? Tylko kase musza placi. To kraj promujący patologię bez względu na to kto rządzi.
    0
  • Magda
    2021-11-23 11:21:01
    Ja nie mam a dzieci bo kupę lat spędziłam w sadach, odpierajac ataki faworyzowanej w sadach matki-polki /pazernej bylej zony mojego brata/, ktora probowala mi odebrac spadek po moim ojcu. Stronniczy togista w Nowym Mieście Lubawskim finałowo zasądził mi alimenty na dzieci tej kobiety (!!!). Doslownie wynalazł nową "pro-rodzinną" instytucję prawną.To jak ją faworyzowali togiści to można książkę napisać. Sądy kombinowali razem z nią jakby mi i mojej niepełnosprawnej matce odebrac a dac jej. Tak, jestem obywatelem III kategorii tym bardziej teraz, kiedy panstwo polskie odebralo mi szanse na posiadanie dzieci. Stresy, zabrany czas zrobily swoje. Pozwe Polske za ta krzywde. A co maja ojcowie, ktorym odbiera sie mozliwosc normalnych kontaktow z dziecmi? Tylko kase musza placi. To kraj promujący patologię bez względu na to kto rządzi.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja o potrzebie wsparcia – kto wydaje i ile się czeka?

Decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia jest niezbędna dla osoby niepełnosprawnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Kto wydaje decyzję o potrzebie wsparcia i ile się czeka? Gdzie złożyć wniosek?

Pracownicy domowi i globalny kryzys opiekuńczy nad osobami niepełnosprawnymi i starszymi

Rośnie globalne zapotrzebowanie na płatną opiekę, czy to nad osobami starszymi czy nad osobami niepełnosprawnymi. Coraz więcej państw na całym świecie, w tym szczególnie w UE boryka się z kryzysem opiekuńczym. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) szacuje, że kobiety stanowią trzy czwarte z 75,6 miliona pracowników domowych na całym świecie. Konieczne jest zapewnienie im ochrony w zatrudnieniu, w tym ochrony ubezpieczeniowej. MOP alarmuje o implementację przepisów. Praca domowa jest w dalszym ciągu niedoceniana i niedostrzegana oraz że w znacznej części jest wykonywana przez kobiety i dziewczęta, z których wiele jest migrantkami lub członkami społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji i które są w szczególny sposób narażone na łamanie praw człowieka i pracownika, molestowanie seksualne czy dyskryminację. Czas to zmienić!

Kolejne podwyżki w budżetówce. Jakie będą wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych?

Wzrosną wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. Minimalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego tych pracowników będą wynosiły od 4190 zł do 4640 zł. Natomiast maksymalne kwoty wynagrodzenia zasadniczego będą wynosiły od 6000 zł do 12720 zł.

Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie - przepis na sukces z 6 składników

Wysoko wrażliwi w pracy i biznesie nie mają łatwo. Mogą jednak przekuć swoją ponadprzeciętną wrażliwość w atut. Oto przepis na sukces dla osób wysoko wrażliwych od psycholog Aleksandry Kolińskiej. Potrzebujesz tylko 6 składników.

REKLAMA

Podwyżki w budżetówce. Nowelizacja przepisów o wynagradzaniu pracowników administracji rządowej i innych jednostek

Szykują się podwyżki dla kolejnych grup pracowników budżetówki. Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił zapis o kolejnym projekcie rozporządzenia. Chodzi o rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Zmotywowani do działania pracownicy to jeden z kluczowych sposobów budowania konkurencyjności na rynku
Rozliczanie freelancera – praktyczne przykłady

Rozliczanie freelancera przy umowie zlecenie i umowie o dzieło - jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę przy corocznym rozliczeniu podatkowym? Jak rozliczać podatkowo freelancera z zagranicy?

Nieobecność w pracy. Jak pracownik powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy

Pracownik, który nie stawi się do pracy, zobowiązany jest do usprawiedliwienia swojej nieobecności. Przepisy określają, jakie przyczyny usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Jednak pracodawca może uznać także inne przyczyny wskazane przez pracownika i usprawiedliwić jego nieobecność w pracy.

REKLAMA

Czy będą zmiany w Kodeksie pracy? Trwają prace nad wydłużeniem urlopu macierzyńskiego

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, zadeklarowała, że w maju ma być gotowy projekt ustawy wydłużającej urlop macierzyński. Powinien on być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek i płatny w 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Limit zwolnienia lekarskiego w roku

Limit zwolnienia lekarskiego w roku - ile maksymalnie można przebywać na L4? Po zasiłku chorobowym przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. Ile wynosi i jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby je uzyskać?

REKLAMA