Kategorie

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Emilia Panufnik
Strategia demograficzna 2040 - zmiany kodeks pracy
Strategia demograficzna 2040 - zmiany kodeks pracy
Shutterstock
Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Strategia Demograficzna 2040 - jakie zmiany?

Strategia Demograficzna 2040 to długoterminowy plan na poprawę życia polskich rodzin i zwiększenie dzietności tak, aby uchronić Polskę przed paraliżem emerytalnym. Zdaniem rządzących to wyraz polityki prorodzinnej. Obok różnego rodzaju programów, takich jak "Mama 4 plus" czy "Rodzina 500 plus" zapowiada się kilka zmian w prawie pracy.

Zmiany te mają przyczynić się do zwiększenia elastyczności zatrudnienia kobiet w ciąży i rodziców dzieci do lat 4. Będą trzy możliwości:

 1. praca zdalna,
 2. praca hybrydowa lub
 3. elastyczny czas pracy.

Forma zwiększenia elastyczności czasu pracy będzie uzależniona od charakteru pracy i porozumienia w tej kwestii pracownika z pracodawcą. Dopuszcza się równoczesne stosowanie kilku możliwości uelastycznienia zatrudnienia.

Reklama

Umożliwia się pracę w niższym wymiarze czasu pracy dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci od 4 lat, tak aby w większym stopniu mogli dzielić obowiązki między pracą i opieką nad małym dzieckiem czy dbać o zdrowie w trakcie ciąży. Zastrzega się przy tym, że pracodawca nie może dyskryminować takiej pracownicy czy pracownika z powodu obniżonego wymiaru czasu pracy.

Co więcej, zadbano o zatrudnienie pracowników do 40 roku życia maksymalnie na dwie umowy na czas określony łącznie do 15 miesięcy. Dla młodych pracowników ważne jest stałe zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony, co często ułatwia decyzję o założeniu rodziny.

Następnie, wprowadza się ochronę przed zwolnieniem dla matek do roku po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, a dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Będąc w małżeństwie, przyszły ojciec będzie korzystał z ochrony przez rok, licząc od zajścia żony w ciążę.

Kolejną nowością ma być obowiązek pracodawcy poinformowania pracownika przy zawieraniu umowy o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem. to niezwykle ważne, ponieważ niewielu pracowników (szczególnie młodych) zna przepisy prawa pracy. 

Zmiany w Kodeksie pracy - Strategia Demograficzna

Podsumowując, ogłoszona strategia demograficzna przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Należą do nich:

 • gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4,
 • gwarancja pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 poszerzona o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych,
 • ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy,
 • objęcie matek ochroną przed zwolnieniem przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, niezależnie od wymiaru czasu pracy,
 • wprowadzenie ochrony przed zwolnieniem z pracy dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka; w przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę,
 • informowanie pracownika przy zawieraniu umowy o wszystkich uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

Dodatkowo, Strategia Demograficzna 2040 przewiduje utworzenie modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym, ale nie dotyczy to już zmian w prawie pracy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(12)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Podatnik
  2021-06-17 17:48:42
  Może lepiej przestać dawać za nic kasę. Jak nie będzie socjalu to trzeba będzie pójść do roboty. Nie zgadzam się tyrać na bezrobotnych z wybory. Mi nikt za darmo nic nie daje.
  1
 • Aga2
  2021-06-17 16:49:36
  Proszę nie dyskryminowac tych osob ktore nie maja dzieci lyb nie mogą. To skandal!!
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Aga2
  2021-06-17 16:52:44
  Ten Rząd to totalna porażka. Dyskryminacja osob bezdzietnych, niepelnosprawntch to ich priorytet ja widac na kazdym kroku. Wg Pis rodzina bez dzieci to nie rodzina!!!!
  4
 • Obywatel
  2021-06-17 17:50:52
  Matki,które nie pracują bo dzieci wychowują dają przykład dzieciom,że nie trzeba pracować. Tak to wszystko nakręca się kilkoro znajomych zrezygnowało z pracy bo nie opłaca im się. Pomyslcie trochę,bo niedługo nie będzie na nic.na emerytury,na socjal.
  2
 • Romfub
  2021-06-17 16:07:22
  A co z nami 40+ I 50 +
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Amon
  2021-06-17 18:27:40
  Mam niespełna roczne bliźnięta w domu. Umowę o pracę przedłużono mi do dnia porodu, mimo iż deklarowałam i nadal deklaruję, powrót do pracy. Jedynie co potrzebuję zmniejszenia etatu na pewien czas. Ale pracodawca miał to gdzieś i wolał mi nie przedłużać umowy. Może by z tym coś zrobić? A co do tego, że młodzi rodzice nie wracają do pracy bo im sie nie opłaca.... Niestety w wielu przypadkach jest to prawda. Bardziej opłaca się zostać w domu niż wrócić do pracy. Jednocześnie rozumiem rozżalenie bezdzietnych, singli, 40+, 50+. Zdecydowanie są dyskryminowani.
  0
 • Demi
  2021-06-17 18:13:32
  Dajcie ludziom mieszkania to będą dzieci. Jak można mieć dzieci gdy się wynajmuje 17 metrową kawalerkę. Zaprzestańcie tego rozdawnictwa. Poprzednie rządy nie robiły nic dla polskich rodzin, jedynie przyczyniały się do wyjazdu Polaków do pracy za granicę a pośrednio do rozpadu rodzin lub ich wyjazdu za granicę. W krótkim czasie nic się nie zrobi.
  4
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mart.
  2021-06-19 10:47:52
  Kolejne podziały i nowe uprzywilejowane grupy. Takie jest prawdziwe oblicze katolickich niby władz. Zresztą mniej wyznaniowi poprzednicy prócz wyzbywania się majątku państwowego za bezcen też nic konstruktywnego dla społeczeństwa nie robili. Kraj jest zadłużony na gigantyczne kwoty co nie niesie za sobą realnych zmian. Przecież te wszystkie inwestycje infrastrukturalne trzeba będzie pospłacać. Ktoś musi na to pracować. Pożyczki zaciągane przez Gierka chociaż zaowocowały nie tylko rozwojem przemysłu. Także dużym przyrostem populacji. Nie stanowił ten przemysł może skoku technologicznego ale gdyby dano mu szanse na kontynuowanie w nowych warunkach gospodarczych to było by widać postęp. Jednak politycy w Polsce są krótkowzroczni i boją się protekcjonizmu wobec własnych firm. Pomijając egoizm i pazerność. W Niemczech np. jest odwrotnie, tylko kasa jest mądrze wykorzystana, na rozwój a nie "przejedzenie". Poza tym te firmy realnie wspierają gospodarkę i budżet. Oni mają u siebie rodzime firmy i banki. My mamy ich firmy i ich banki.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

Ile wynosi najniższa krajowa?

Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

Urząd pracy pomoże zmienić pracę

Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

Urlop wypoczynkowy - kalkulator

Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

Emerytura brutto netto - kalkulator

Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?