REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. 7 marca 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.
Branżowe Centra Umiejętności i prowadzenie turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników - trwają prace nad projektem rozporządzenia. Czego dotyczą zmiany? Czym są Branżowe Centra Umiejętności? Poniżej szczegóły i uzasadnienie zmian.
Branżowe centra umiejętności mają umożliwiać uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Tę nową kategorię placówek systemu oświaty wprowadziła nowelizacja Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. Wdrożenie BCU wymaga jednak aktualizacji aktów wykonawczych do Prawa oświatowego. Taki jest cel nowelizacji rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, którą przygotowuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Co zmieni ta nowelizacja?
Zmiany w systemie przygotowania zawodowego pracowników młodocianych to konsekwencja wprowadzenia do systemu oświaty branżowego centrum umiejętności. Placówka ta ma na celu zwiększenie dostępu młodocianym, realizującym u pracodawców przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu, do miejsc realizacji dokształcania teoretycznego w formie turnusu dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.
REKLAMA
Branżowe centra umiejętności (BCU) to nowa kategoria placówek systemu oświaty. Podstawą prawną ich tworzenia jest nowelizacja Prawa oświatowego. W celu wdrożenia BCU rząd przystąpił do prac nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Informacja na ten temat została zamieszczona w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Czy zgodnie z zapowiedziami będzie miała miejsce nowa jakość kształcenia zawodowego w Polsce, co wpłynie też na rynek pracy? Czy dzięki Branżowym Centrom Umiejętności jakość polskiej edukacji się podniesie? Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach w oświacie.
REKLAMA
REKLAMA