REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Ochrona przeciwpożarowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Inspektor PIP w zakładzie pracy – prawa i obowiązki pracodawcy

Będą finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy

Czy wartość szczepień przeciw grypie jest przychodem pracownika?

Zamierzamy w całości sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki do ZUS i podatek?

Kontrole przeciwpożarowe – działania pracodawcy

O istocie ochrony przeciwpożarowej dowiadujemy się z reguły wówczas, gdy zetkniemy się już ze skutkami pożarów. Zniszczone dokumenty, zalane podłogi to tylko niektóre straty związane z pożarem w zakładzie pracy. Straty materialne, a zwłaszcza bezpośrednie zagrożenie życia ludzi, uświadamiają, jak ważne i istotne jest zachowanie właściwego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, zapewniającego normalną i bezpieczną pracę.

REKLAMA

Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Pracodawca zamierza wyznaczyć pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników. Biorąc pod uwagę zmiany prawne w tym zakresie, ma jednak wątpliwości co do wyznaczenia konkretnej osoby. Kogo pracodawca może wyznaczyć do prowadzenia ewakuacji w zakładzie pracy?

Koniec obowiązku wyznaczania „strażaka” w każdej firmie

Od 5 sierpnia 2009 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która złagodziła obowiązki pracodawców w zakresie wyznaczania pracowników odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową i ewakuację w zakładzie pracy. Zmiany wprowadzone do Kodeksu pracy spowodowały, że pracodawcy nie będą już musieli ponosić dodatkowych kosztów w związku z wyznaczeniem takich pracowników.

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

Zbiorowa ochrona zdrowia pracowników

Środki ochrony zbiorowej to środki, które mają za zadanie ochronę pracowników w danej firmie. W związku z tym są bardzo ważnym elementem systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzielą się one na środki administracyjno-organizacyjne, prawne oraz techniczne.

REKLAMA

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Katalog obowiązków pracodawcy został rozszerzony m.in. o konieczność wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy.

Bezpieczeństwo i higiena pracy - podsumowanie zmian w kodeksie pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy w zakresie bhp wprowadza wiele zmian zarówno w obowiązkach pracodawców, jak i pracowników. Jedną z ważniejszych jest obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową i ewakuację.

Szkolenie okresowe z bezpieczeństwa i higieny pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik musi przejść szkolenie nie tylko przed dopuszczeniem do pracy, ale także co jakiś określony czas.

Zasady konserwacji urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic

Urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odpowiedniej dokumentacji technicznej oraz instrukcjach obsługi. Przeglądy te powinny być przeprowadzane w okresach i w  sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Wyniki kontroli PIP w budownictwie w I półroczu 2008 r.

Inspektorzy pracy przeprowadzili w całym kraju w I półroczu 2008 r.  6132 kontrole w ponad 5 tys. zakładów branży budowlanej.

Ochrona przeciwpożarowa cz. III

Obowiązek wyposażania budynku, obiektu budowlanego lub terenu w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice, z równoczesnym obowiązkiem zapewnienia ich konserwacji oraz naprawy w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie, znacznie podnosi bezpieczeństwo pracy w firmie.

Przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, instalacyjnych i technologicznych w obiektach.

Bezpieczeństwo pożarowe bierne, a więc wynikające wyłącznie z wytrzymałości konstrukcji obiektu na bezpośrednie działanie ognia, oraz związane z nim dogodne warunki ewakuacji, do 1980 roku pozostawiano w Polsce wyłącznie w gestii projektantów i konstruktorów.

Ochrona przeciwpożarowa w firmie - obowiązki właścicieli i administratorów obiektów

Dbałość o właściwy poziom bezpieczeństwa pożarowego jest jednym z istotniejszych, choć stosunkowo często zaniedbywanych, obowiązków spoczywających na właścicielach, zarządcach czy użytkownikach obiektów.

REKLAMA