Czy będzie wolne w święto Trzech Króli - apel o skierowanie ustawy do TK
18 lis 2010
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że
zbada pod kątem zgodności z konstytucją ustawę ustanawiająca święto
Trzech Króli dniem wolnym. Nie wykluczył, że w razie wątpliwości,
skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK).
Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek
18 lis 2010
Wczoraj, 17 listopada, Senat przyjął w formie uchwały, bez poprawek, nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie
17 lis 2010
Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.
Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni
16 lis 2010
Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w zakładach pracy i innych miejscach określonych ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Pracodawca może wyznaczyć palarnię, ale nie jest to jego obowiązkiem.
Pozytywne oceny zmian ustawy o OFE
16 lis 2010
Organizacje pracodawców i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych pozytywnie oceniają założenia projektu zmiany ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowane przez zespół ministra Michała Boniego. Są one obecnie w konsultacjach społecznych.
Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE
15 lis 2010
Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.
Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS
12 lis 2010
Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych
za 26 lat emerytura otrzymywana z OFE może być nawet dwa razy wyższa od
emerytury z ZUS - powiedział na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń
społecznych Komisji Trójstronnej minister Michał Boni.
Będą dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego
12 lis 2010
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.
Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki
12 lis 2010
Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych powinny być zmienione - twierdzą Pracodawcy RP. Ich zdaniem należy wprowadzić m.in. prawo do lokautu, termin przedawnienia sporu zbiorowego, a przede wszystkim doprecyzować przedmiot sporu zbiorowego.
Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
10 lis 2010
Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajduje się informacja w sprawie ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (w zakresie dotyczącym zmian w Kodeksie pracy). Informacja dotyczy stanowiska Ministra Pracy ws. obliczania wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika w okresie rozliczeniowym.
Nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej
05 lis 2010
Senatorowie poparli nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.
Zakłada ona m.in. wzrost wynagrodzeń pielęgniarek oraz ograniczenie
handlu długami szpitali.
Czy będzie nowe święto - apel o niepodpisywanie ustawy
04 lis 2010
PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy wprowadzającej dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli.
Pakiet ustaw zdrowotnych - kto zapłaci długi szpitali
26 paź 2010
Samorządy nieprzekształcające szpitali zapłacą ich długi, stałe marże i ceny leków refundowanych, odszkodowania za błędy medyczne bez sądu, likwidacja stażu lekarskiego - to założenia pakietu zdrowotnego, którym zajmie się Sejm.
Elektroniczne postępowanie upominawcze
19 sty 2010
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe przepisy w procedurze cywilnej dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego, które mają na celu ułatwienie dochodzenia roszczeń pieniężnych.
Absurdy w przepisach prawa pracy
08 gru 2009
Tadeusz J. Zając, Główny Inspektor Pracy, podjął w br. akcję "Absurdy prawa", której celem było wskazanie przepisów stwarzających najwięcej problemów interpretacyjnych. Okazuje się, że największe trudności sprawiają przepisy dotyczące czasu pracy, wynagrodzeń, urlopu wypoczynkowego, szkoleń okresowych oraz służby bhp.
Prowspólnotowa wykładnia prawa krajowego
12 paź 2009
Obowiązek organów państw członkowskich dokonywania wykładni prawa krajowego w zgodzie z prawem wspólnotowym oznacza, że w sporach rozpatrywanych przed sądami krajowymi albo organami administracyjnymi jednostka może skutecznie kwestionować takie zastosowanie prawa krajowego, które prowadziłoby do sprzeczności z prawem wspólnotowym.
Zmiany w prawie pracy (cz. 2)
23 gru 2008
W 2009 r. pracodawcy muszą liczyć się z zaostrzeniem przepisów dotyczących dyskryminacji oraz z nowymi obowiązkami bhp.
Dodatek stażowy a okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
23 wrz 2008
Jesteśmy publicznym ZOZ. W obowiązującym w naszym zakładzie regulaminie nie uregulowano szczegółowo kwestii dotyczącej zaliczania okresów nieświadczenia pracy do stażu pracy wliczanego do dodatku za wysługę lat. Czy w takiej sytuacji do okresu, od którego jest uzależniona wysokość dodatku stażowego, powinniśmy wliczać okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych?
Wynagrodzenie członka zarządu spółki (cz.2)
22 wrz 2008
Członek zarządu spółki może być również zatrudniony na podstawie umowy o pracę i mieć na tej podstawie wszystkie przywileje i obowiązki pracownika.
Wynagradzanie pracowników w UE
11 wrz 2008
Pracodawcy unijni mają pewną swobodę w kształtowaniu wynagrodzeń swoich pracowników. Muszą jednak przestrzegać pewnych ogólnych założeń i zasad.
Regulamin wynagradzania nauczycieli
11 sie 2008
Obowiązujący w naszej szkole regulamin wynagradzania zawiera szczegółowe uregulowania dotyczące m.in. ustalania okresów pracy nauczyciela uprawniających do dodatku za wysługę lat, wstrzymania lub zawieszenia wypłaty dodatku motywacyjnego nauczycielowi. Zapisów tych nikt nie zakwestionował. Uważamy jednak, że są one nieprawidłowe. Czy mamy rację? Co można w tej chwili zrobić?
Niewprawidłowe wydawanie środków z ZFŚS
26 cze 2007
Gospodarowanie środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych utworzonego u pracodawcy podlega przepisom prawa. Ich naruszenie, czyli wydatkowanie środków niezgodne z przepisami, może spowodować określone prawem konsekwencje.