REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak od stycznia 2013 r. potwierdzić prawo do świadczeń opieki zdrowotnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

Uchwalona 27 lipca 2012 r. nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r. Świadczeniodawcy będą mieli możliwość elektronicznego potwierdzania prawa do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie numeru PESEL świadczeniobiorcy. Nastąpią również zmiany w zakresie zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego i wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia członków rodziny.

Zmiana zasad potwierdzania prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej

Obecnie świadczeniobiorca ubiegający się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej ma obowiązek przedstawić:

REKLAMA

Autopromocja
  • kartę ubezpieczenia zdrowotnego – w przypadku ubezpieczonego;
  • decyzję wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy, potwierdzającej to prawo – w przypadku świadczeniobiorcy innego niż ubezpieczony – dotyczy to osób, które są obywatelami polskimi, zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz spełniają określone kryterium dochodowe (uprawniające je do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej), a także nie mają żadnego tytułu do ubezpieczenia (art. 50 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy zdrowotnej w brzmieniu obecnie obowiązującym).

Po zmianie przepisów, od 1 stycznia 2013 r., w celu potwierdzenia prawa świadczeniobiorcy do bezpłatnej opieki medycznej, wymienione wyżej dokumenty nie będą wymagane, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące warunki:

  • świadczeniobiorca potwierdzi swoją tożsamość przez okazanie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej (legitymacja szkolna może być okazana jedynie przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia);
  • świadczeniodawca uzyska potwierdzenie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej osoby ubiegającej się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie dokumentu elektronicznego, sporządzonego dla świadczeniodawcy przez NFZ na podstawie numeru PESEL osoby ubiegającej się o świadczenie. Dokument ten będzie musiał zawierać: imię i nazwisko osoby uprawnionej do świadczeń, numer PESEL oraz informację, według stanu na dzień sporządzenia dokumentu, o prawie do świadczeń opieki zdrowotnej.

WAŻNE!

Od 1 stycznia 2013 r. prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych będzie weryfikowane przez placówkę ochrony zdrowia na podstawie numeru PESEL osoby ubezpieczonej w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych.

W przypadku dzieci do ukończenia 3. miesiąca życia, które nie posiadają numeru PESEL, potwierdzenie na podstawie dokumentu elektronicznego ma następować na podstawie numeru PESEL osoby zobowiązanej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego (najczęściej rodzica).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Korzyści (+)

Od 2013 r. nie będzie konieczności każdorazowego dokumentowania prawa do świadczeń za pomocą dokumentów papierowych.

Jeżeli nie udało się potwierdzić prawa do świadczeń zdrowotnych za pomocą dokumentu z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, wówczas świadczeniobiorca może potwierdzić to prawo za pomocą dotychczasowych dokumentów (np. formularza ZUS RMUA) bądź przez złożenie oświadczenia o posiadaniu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. Oświadczenie to powinno zawierać klauzulę: „Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”, a ponadto imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy i podpis świadczeniobiorcy (art. 50 ust. 6–9 ustawy zdrowotnej po nowelizacji). Wzór oświadczenia zostanie określony w rozporządzeniu, które wyda minister zdrowia.


Prawo do świadczeń w nagłych przypadkach

W nagłych przypadkach, gdy nie jest możliwe zweryfikowanie prawa do świadczeń za pomocą dokumentu z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych lub potwierdzenia tego prawa w tradycyjny sposób albo za pomocą oświadczenia, świadczeniobiorca będzie miał obowiązek przedstawić dokument lub oświadczenie potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w terminie:

  • 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej,
  • 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, gdy świadczenie to jest udzielane w szpitalu,

pod rygorem obciążenia tej osoby kosztami udzielonych świadczeń (art. 50 ust. 11 ustawy zdrowotnej po nowelizacji).

Jeżeli świadczeniobiorca skorzystał z publicznych świadczeń zdrowotnych w nagłym wypadku, a nie okazał dowodu ubezpieczenia w ww. terminach, jednak w ciągu roku, licząc od dnia upływu tych terminów, przedstawił dokument potwierdzający prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożył oświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu, może wystąpić do świadczeniodawcy o zwolnienie z obowiązku poniesienia kosztów udzielonego świadczenia, a świadczeniodawca nie może odmówić takiego zwolnienia.

Roszczenia świadczeniodawcy z tytułu świadczeń zdrowotnych udzielonych świadczeniobiorcy w nagłych wypadkach mają ulegać przedawnieniu z upływem 5 lat od dnia upływu:

  • 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej,
  • 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, w przypadku gdy świadczenie to jest udzielane w szpitalu.

Osoba, której udzielono świadczenia zdrowotnego, będzie musiała zwrócić koszty leczenia, jeżeli świadczenie zostało udzielone mimo braku do niego prawa w wyniku:

  • posługiwania się kartą ubezpieczenia zdrowotnego albo innym dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń przez osobę, która utraciła to prawo albo
  • złożenia oświadczenia o posiadaniu prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej (przepis ten nie będzie miał zastosowania, jeżeli w chwili składania oświadczenia osoba je składająca działała w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że posiada prawo do świadczeń opieki zdrowotnej).

Dotychczas, w przypadku gdy weryfikacja przeprowadzona przez NFZ wykazywała brak prawa do świadczeń, NFZ wstrzymywał świadczeniodawcy (zakładowi opieki zdrowotnej) płatność za udzielone świadczenia lub występował o zwrot nienależnej zapłaty. Obowiązek wyegzekwowania od nieuprawnionej osoby zwrotu kosztów udzielonego świadczenia obciążał świadczeniodawcę. Po wejściu w życie nowelizacji ryzyko ponoszenia kosztów świadczeń udzielonych osobie nieuprawnionej przejmie NFZ.

Zgłaszanie do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny

Ponieważ głównym sposobem potwierdzania prawa do świadczeń ma być wgląd do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, konieczne okazało się doprecyzowanie i uściślenie przepisów dotyczących zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego osób ubezpieczonych oraz członków ich rodzin. To od terminowości i rzetelności danych zawartych w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych będzie zależeć, czy stanie się on podstawową i najbardziej aktualną bazą danych o osobach uprawnionych do świadczeń.

Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: W jaki sposób będzie potwierdzane prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2013 r.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

Czy certyfikacja ISO nadal ma sens?

Zarządzanie jakością, zarządzanie środowiskowe, systemy zapewniania bezpieczeństwa i higieny pracy czy czystości mikrobiologicznej – nowoczesne organizacje, szczególnie te, działające globalnie, porządkują wewnętrzne procesy własnymi procedurami. Czy w tej sytuacji certyfikacja ISO nadal ma sens? – Bez wątpienia. I to nie tylko po to, żeby zwiększyć konkurencyjność i wiarygodność w oczach kontrahentów – przekonuje Katarzyna Petrusiewicz, ekspert CWS Workwear.

Najbardziej szanowane zawody 2025. B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę

Jakie zawody są obecnie najbardziej szanowane przez społeczeństwo? Na końcu listy znajdują się posłowie, europosłowie, samorządowcy, influencerzy i youtuberzy. Zmienia się idealna wizja pracy - B2B, outsourcing i praca tymczasowa wypierają umowę o pracę.

REKLAMA

Pracodawca powinien redukować przebodźcowanie pracowników [SPOSOBY]

Współcześnie pracujemy za dużo, za głośno i za szybko. Wpływa to na przebodźcowanie, co z kolei powoduje niezdolność do koncentracji, złe samopoczucie, a nawet problemy psychiczne. Raport Pracuj.pl “Neurokomfort w pracy i rekrutacji, czyli przed jakimi wyzwaniami stajemy jako neuroróżnorodni w świecie pełnym bodźców” przedstawia problem i podaje pracodawcom sposoby na redukowanie przebodźcowania pracowników.

Uwaga! Komunikat ZUS: Od 1 lipca 2025 nowy kod ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych na stażu. Sprawdź, jak rozliczać 09 21 i 09 20

ZUS przypomina: od 1 lipca 2025 r. obowiązuje nowy kod tytułu ubezpieczenia dla osób niepełnosprawnych pobierających stypendium z urzędu pracy. Zmiana wynika z nowelizacji rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

MRPiPS: W cztery miesiące 2025 r. ponad 103 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Najczęściej dla obywateli Kolumbii, Filipin, Indii i Nepalu

Wstępne dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pierwsze 4 miesiące 2025 r. pokazują, że w tym okresie wydano w Polsce 103,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Najwięcej otrzymali Kolumbijczycy. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znaleźli się obywatele Filipin, Indii, Nepalu oraz Uzbekistanu. Jednocześnie zaledwie 1,2 tys. zezwoleń wydano dla pracowników z Ukrainy.

Czy zmiana formy prawnej pracodawcy wpływa na PPK? [PRZYKŁADY]

Przepisy ustawy o PPK nie wyłączają ani nie modyfikują zasad kontynuacji bądź sukcesji wynikających np. z przepisów kodeksu spółek handlowych. Jeżeli po przekształceniu danemu podmiotowi przysługują nadal prawa i obowiązki, jakie miał przed przekształceniem, dotyczy to także praw i obowiązków wynikających z umowy o zarządzanie PPK.

REKLAMA

Nieodpłatne kursy językowe dla pracowników. Aspekty prawne i podatkowe

Na co może liczyć pracownik chcący podnieść swoje kwalifikacje zawodowe? Czy pracodawca może finansować pracownikom kursy językowe ze środków ZFŚS? Kiedy sfinansowanie szkoleń językowych pracownikom jest dla nich przychodem? W artykule odpowiadamy na najważniejsze pytania!

6 najważniejszych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców od czerwca 2025 r.

Dnia 1 czerwca weszły w życie ważne przepisy zmieniające zasady legalnego zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Zmiany można przedstawić w 6 głównych punktach. Oto najważniejsze przepisy prawne.

REKLAMA